Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Hľadanie stratených lodí s Paulom Allenom

Letecký záber na Midway 24. 11. 1941, krátko pred začatím vojny s Japonskom. Zdroj: US Navy


Midway

Text: Miro Barič 


Popisovať bitku o Midway je ako nosiť drevo do lesa. Podrobnosti o leteckých bojoch nájdete napríklad v článku Toma Cleavera v Infe číslo 152 (10/2022). V nasledujúcom texte sa teda zameriame len na niektoré kľúčové momenty a pozrieme sa tiež na hľadanie vrakov lodí potopených v tejto bitke.

 

Bitka v Koralovom mori, ktorej sme sa venovali v predchádzajúcej časti tohto seriálu, znamenala prvé stretnutie lietadlových lodí v dejinách. Takticky sa skončila víťazstvom Japoncov, pretože tí stratili iba jednu malú lietadlovú loď Šóhó a jeden torpédoborec a Američanom potopili veľkú lietadlovú loď Lexington, tanker a torpédoborec. Strategicky však išlo o spojenecký úspech, ktorý zabránil Japoncom vylodiť sa pri Port Moresby.

Oproti tomu bol Midway prvým veľkým americkým víťazstvom, ktoré nielenže zmarilo japonské ofenzívne plány, ale zasadilo ich loďstvu drvivý úder, z ktorého sa už nikdy celkom nespamätalo. Jeho základy položila práve bitka v Koralovom mori. V nej bola lietadlová loď Šókaku vážne poškodená tromi bombami a potrebovala opravy v suchom doku. Druhá loď Zuikaku sa síce škodám vyhla, ale stratila takmer polovicu svojich leteckých posádok a čakala na doplnenie stavu. Obe lode tak chýbali pri útoku na Midway.

Naproti tomu americkú lietadlovú loď USS Yorktown, ktorá bola v Koralovom mori tiež vážne poškodená, sa obrovským úsilím podarilo opraviť tak, že sa o necelý mesiac mohla zapojiť do ďalšej bitky. Pre Japoncov sa stala nepríjemným prekvapením.

Midway sa stal terčom prvého útoku už 7. 12. 1941. Na snímke je vrak PBY-3 Catalina (BuNo 0824) zničený pri nočnom ostreľovaní torpédoborcami Ushio a Sazanami. Zdroj: Naval History and Heritage Command


Tajný tromf

Najväčším americkým tromfom sa však stali spravodajské informácie získané z rozlúštených japonských kódovaných depeší. Tie pomohli odhaliť aj japonský plán na vylodenie pri Port Moresby – a vďaka tomu začal veliteľ Pacifickej flotily, admirál Chester Nimitz, pri vyhodnocovaní zachytených japonských depeší viac dôverovať úsudku stanice HYPO na Havajských ostrovoch. A práve jej informácie zohrali v prípade bitky o Midway kľúčovú úlohu. Je to príklad toho, že aj nerdi môžu vyhrávať vojny.

Stanica HYPO bola jednou z dvoch hlavných kryptografických spravodajských jednotiek amerického námorníctva v Pacifiku. Tá druhá bola v Melbourne. Tretiu stanicu na Filipínach museli pred postupom Japoncov evakuovať a jej personál začlenili do jednotky v Austrálii. Stanici HYPO velil kapitán Joseph Rochefort, ktorý bol veľmi pestrou postavou v inak fádnom uniformovanom svete.

Rochefort sa narodil v roku 1900 v Daytone v štáte Ohio. V roku 1917 sa prihlásil do amerického námorníctva. Pri vstupe klamal, že sa narodil v roku 1898, a tento vekový rozdiel ho potom sprevádzal celou kariérou. Tá sa začala vyštudovaním námornej strojníckej školy a nástupom do služby na tankeri USS Cuyama. Tam si iný dôstojník všimol jeho záľubu v riešení hlavolamov a lúštení krížoviek a odporučil ho pre námorné kryptoanalytické štúdium. V rokoch 1929 až 1932 námorníctvo zabezpečilo, aby sa naučil aj japonský jazyk (vrátane študijného pobytu v Tokiu), a keď ho začiatkom roku 1941 poverili velením stanice HYPO, mal za sebou už deväť tokov služby v spravodajských jednotkách. Väčšinu svojich podriadených si mohol vybrať osobne, a tak si poskladal tím presne podľa svojich potrieb. Ich hlavnou úlohou sa stalo prelomenie kódu používaného japonským námorníctvom, ktorý Američania nazývali JN-25.

V spolupráci s britskými, austrálskymi a holandskými kolegami americkí analytici postupne dosiahli, že dokázali prečítať 10 až 15 percent každej zachytenej japonskej správy. Problémom bol odhad obsahu toho zvyšku.

To, že sa chystá veľká japonská ofenzívna operácia, začalo byť jasné ešte pred prvými výstrelmi v Koralovom mori. Washington sa však najprv domnieval, že úder bude smerovať na juh, potom že bude mieriť na ostrov Johnston. A napokon odhadol dátum útoku najskôr na polovicu júna 1942.

Rochefort bol naproti tomu presvedčený, že japonská operácia smeruje do stredného Pacifiku, že jej cieľom je Midway a útok nastane už na začiatku júna. A to, že mal vo všetkom pravdu, mu narobilo vo Washingtone veľa nepriateľov. Našťastie, admirál Nimitz sa stotožnil s jeho závermi a zariadil sa podľa toho. Ak by sa spoliehal na inštrukcie z Washingtonu, dorazil by k ostrovu Midway až po jeho dobytí Japoncami. Takto mohol na Japoncov čakať on a nastaviť im pascu, kým tí nemali o pohybe amerických hlavných síl ani potuchy.

USS Yorktown v doku v Pearl Harbore 29. 5. 1942. Poškodenia z bitky v Koralovom mori sa podarilo opraviť v rekordnom čase. Zdroj: US Navy

Japonská lietadlová loď Akagi na mori v lete 1941. Vpredu parkujú tri stíhačky A6M Zero. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Joseph Rochefort


Lesť proti Japoncom i vlastnému veleniu

Aby stanica HYPO potvrdila svoje odhady, vymyslela lesť, s ktorou súhlasil aj admirál Nimitz. V jednej zachytenej správe boli slová „koryaku butai“, ktoré už boli dávnejšie preukázané ako „invázna flotila“, kombinované s označením AF. Ako cieľ útoku sa AF spomínalo aj v ďalších správach. Rochefort bol presvedčený, že AF je Midway. Lenže Washington si myslel, že AF je ostrov Johnston. Vtedy jeden z Rochefortových ľudí, Wilfred „Jasper“ Holmes, navrhol, aby Midway predstieral poruchu s dodávkami vody. Nimitz dal tomuto plánu zelenú, a tak na Midway poslali podmorským káblom pokyny. Ostrov následne nezašifrovanou správou hlásil, že v odsoľovacom zariadení došlo k výbuchu a zásoby pitnej vody ostávajú len na dva týždne. Správu zachytila japonská stanica na Kwajaleine a poslala ju na vyššie miesta. O pár hodín neskôr veliteľ leteckej skupiny, ktorá mala okupovať AF, poslal štábu žiadosť o núdzové zásoby vody. Tým sa identita cieľa potvrdila.

Všetky tieto analytické úspechy neboli zadarmo. V priebehu mája 1942, kedy bola každá informácia životne dôležitá, Rochefort celé dni nevychádzal zo svojho bunkra a pracoval aj viac ako 12 hodín denne. Neriadil sa pri tom striktnými vojenskými predpismi, ale pracoval vlastnými metódami, ktoré prinášali úspech. Pri takejto práci k uniforme nosil župan a sandále. Človek sa pri tom nevie ubrániť predstave kapitána Benjamina „Hawkeye“ Pierca, ktorého v seriáli M*A*S*H hral Alan Alda. Rochefort mal aj šťastie. Na samom konci mája 1942 Japonci kód JN-25 prestali používať a prešli na nový. Ten by sa musel dlho dešifrovať odznova – no všetko dôležité pre bitku o Midway už americkí kryptoanalytici zistili.

Nimitz chcel Rochefortovo úsilie po zásluhe oceniť a navrhol ho na Navy Distinguished Service Medal (Námornú medailu za záslužnú službu). Nimitzov nadriadený, admirál Ernest King, to však zamietol. Pokladal totiž Rocheforta za najmenej vojensky vyzerajúceho dôstojníka, akého kedy stretol. Po tom, čo sa na neho sťažovali aj iní dôstojníci z Washingtonu, nechal ho preveliť do San Francisca, kde mal na starosti suchý dok a kryptoanalýzou sa počas vojny už nezaoberal. Až na jej konci dostal aj napriek Kingovým výhradám vyznamenanie Legion of Merit. Zomrel v roku 1976 a skutočného ocenenia sa dočkal až po smrti. V roku 1985 mu udelili dlho odmietanú Navy Distinguished Service Medal a v roku 1986 dostal Presidential Medal of Freedom (Prezidentskú medailu slobody).

Japonská lietadlová loď Kaga po modernizácii v polovici 30. rokov. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Korma Kagy okolo roku 1941. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Japonská lietadlová loď Sórjú počas cvičných plavieb v januári 1938. Zdroj: Naval History and Heritage Command


Katastrofické straty

Výsledok bitky o Midway je dobre známy. Japonsko nasadilo štyri veľké lietadlové lode (Akagi, Kaga, Hirjú a Sorjú) a o všetky štyri prišlo. Okrem toho stratilo aj ťažký krížnik. Americké námorníctvo vyslalo do bitky tri lietadlové lode (Enterprise, Hornet, Yorktown) a stratilo jednu z nich spolu s jedným torpédoborcom.

Ku katastrofálnej japonskej porážke prispelo okrem toho, že Američania poznali ich plán, aj to, že tento plán bol extrémne komplikovaný. Japonská flotila bola rozdelená na niekoľko samostatných zväzov s rôznymi úlohami, ktoré sa pohybovali ďaleko od seba. Nemohli si teda v prípade potreby pomôcť a ich koordinácia bola veľmi náročná.

Boj sa začal 3. júna 1942 neúspešným útokom B-17 na transportné lode invázneho zväzu. V noci lietajúci čln PBY Catalina trafil torpédom a poškodil tanker Akebono Maru. Bol to jediný úspešný torpédový útok Američanov počas celej bitky.

Ráno 4. júna vyslal admirál Čúiči Nagumo japonské palubné lietadlá do útoku na ostrov Midway. Do cesty sa im postavilo 26 stíhačiek F2A Buffalo a F4F Wildcat námornej pechoty pod vedením majora Floyda Parksa. Pätnásť z nich bolo zostrelených a väčšina tých zvyšných sa vrátila vážne poškodená. Do tej druhej skupiny patril aj Wildcat pilotovaný Marionom Carlom, pre ktorého to bol krst ohňom. Už o pár mesiacov neskôr sa preslávil v bojoch o Guadalcanal, v ktorých získal väčšinu zo svojich 18,5 víťazstiev.

Bombardovacie lietadlá z ostrova sa medzitým vydali do protiútoku na japonské lietadlové lode. Bez stíhacej ochrany však nedosiahli žiadne zásahy a utrpeli veľké straty. Zo šiestich TBF Avenger bolo zostrelených päť, zo štyroch B-26 Marauder sa nevrátili dva, z jedenástich SB2U Vindicator boli stratené dva a zo 16 SBD Dauntless bolo zničených osem. Ich piloti totiž ešte neboli dostatočne vycvičení a útočili kĺzavým, nie strmhlavým letom. Padol aj ich veliteľ, major Lofton Henderson, po ktorom v auguste 1942 pomenovali letisko na Guadalcanale. Bez strát sa vrátilo iba 15 bombardérov B-17 útočiacich z výšky.

Nagumovi bolo jasné, že lietadlá prileteli z Midwaya, kde sa ich nepodarilo zastihnúť na zemi. Prvá útočná vlna tiež hlásila, že sa na ostrove nepodarilo zničiť všetky inštalácie, a odporúčala vyslanie druhej útočnej vlny. Tú preto začali v hangároch pripravovať na útok proti pozemným cieľom. Čo však Nagumo netušil, bolo, že v tom čase už boli vo vzduchu aj lietadlá z amerických lietadlových lodí. Jednu z nich vzápätí našlo japonské prieskumné lietadlo, a tak Nagumo nariadil zastaviť prezbrojovanie lietadiel a zavesiť na ne pre zmenu torpéda a prierazné bomby.

No a vtedy sa to na japonského admirála začalo valiť. Vyzbrojenie a vyslanie útočnej vlny z lietadlových lodí trvalo Japoncom v ideálnom prípade 45 minút, no pri komplikáciách mohlo pokojne zabrať aj hodinu a viac. Toľko času však nemal. Vracala sa prvá vlna z útoku na Midway, a ak nechcel, aby lietadlá skončili po vyčerpaní paliva v mori, musel prijať najprv tie. Zároveň sa objavili prvé americké stroje z lietadlových lodí. Tie totiž nečakali na sformovanie veľkej útočnej skupiny a svoje jednotky vyslali jednotlivo. Tak sa stalo, že ako prvé dorazili k japonskému zväzu torpédové bombardéry TBD Devastator. Postupne zaútočilo 15 strojov z VT-8 z Hornetu, 14 z VT-6 z Enterprise a 12 z VT-3 z Yorktownu. Z prvej skupiny bolo zostrelených všetkých 15 Devastatorov a z 30 letcov zahynulo 29 vrátane veliteľa Johna Waldrona. Padol aj veliteľ druhej skupiny, Eugene Lindsey. VT-6 prišla o deväť strojov a z poslednej skupiny prežili len dva Devastatory.

Stratených tak bolo 34 zo 41 vyslaných torpédových bombardérov a to bez toho, aby dosiahli jediný úspešný zásah. Bolo to posledné bojové nasadenie Devastatorov. Ich obeť však nebola márna. Spôsobili ďalší odklad pri prezbrojovaní japonských lietadiel. A predovšetkým stiahli dole k hladine hliadkujúce stíhačky A6M, ktoré chránili japonský zväz – a to v čase, keď sa vo výške blížili strmhlavé bombardéry SBD Dauntless z jednotiek VB-6, VS-6 a VB-3. Tie si tak mohli nerušene vybrať ciele. Kaga dostala tri až päť priamych zásahov, Akagi len jeden priamy, ale ďalší blízky zásah jej vyradil kormidlo a Sorjú dostala najmenej tri priame zásahy. Za bežných okolností by zásahy bombami neboli fatálne. Na všetkých troch lodiach však došlo k explóziám v hangároch medzi lietadlami plnými paliva. Okolo nich sa tiež povaľovali bomby a torpéda, ktoré obsluha nestíhala odložiť do chránených skladov munície. To všetko začalo horieť a vybuchovať. V priebehu pár minút boli japonské lode v plameňoch od jedného konca k druhému.

Japonská lietadlová loď Hirjú sa 4. 6. 1942 ráno vyhýba bombám z amerických lietadiel B-17. Zdroj: US Navy

Grumman F4F-4 Wildcat (BuNo 5244) štartuje z Yorktownu 4. 6. 1942 ráno. Ide o stroj č. 13 z jednotky VF-3 pilotovaný Lt. (JG) Williamom Leonardom. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Douglas SBD-3 Dauntless č. 17 z jednotky VS-5 sa pripravuje na palube Yorktownu 4. 6. 1942 ráno. V kokpite sedí Ens. Leif Larsen. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Tento F4F-3 Wildcat z VMF-221 pilotoval 4. 6. 1942 kapitán John Carey. V boji bol zranený a núdzovo pristál. Jeho čiastočne rozobratý stroj BuNo 4006 je odfotený na konci júna 1942. Zdroj: Naval History and Heritage Command


Hirjú vs. Yorktown

Jediná nepoškodená japonská lietadlová loď Hirjú nestrácala čas a vyslala 18 strmhlavých bombardérov D3A Val so šiestimi stíhačkami, ktoré sledovali vracajúce sa americké lietadlá a napadli prvú loď, ktorú našli. Tou bola USS Yorktown, ktorá utrpela tri zásahy bombami. Tie jej vytrhli veľkú dieru v palube a vyradili väčšinu z jej kotlov. V priebehu hodiny však posádka lode dokázala provizórne zaplátať poškodenú palubu a obnoviť pohon plavidla. Keď priletela druhá vlna z Hirjú v podobe desiatich torpédových bombardérov B5N Kate so sprievodom šiestich stíhačiek, javila sa im úplne nepoškodená, a preto usúdili, že to je iná loď. Tentoraz zasiahli Yorktown dvomi torpédami. Plavidlo sa bez pohonu začalo nakláňať na ľavobok.

Japonci boli presvedčení, že potopili dve americké lietadlové lode a vyrovnali sily. Pripravovali sa na úder proti ostávajúcemu protivníkovi, keď priletelo 24 amerických strmhlavých bombardérov a zasiahli Hirjú štyrmi až piatimi bombami. Opakoval sa scenár z rána s rozsiahlymi požiarmi a explóziami munície, ktoré osud lode spečatili. Kým Sorjú a Kaga sa potopili ešte 4. júna večer, Akagi ich nasledovala na druhý deň skoro ráno a ako posledná sa 5. júna o 9. hodine potopila Hirjú.

Hlavné sily sa následne vyhli ďalším stretnutiam a Japonci ustúpili. Krížniky Mogami a Mikuma však ostali po vzájomnej zrážke poškodené a zaostali. V nasledujúcich dvoch dňoch boli cieľom leteckých útokov, ktoré napokon 6. júna potopili Mikumu. Mogami vyviazol s ťažkými poškodeniami.

Na americkej strane pokračovali snahy o záchranu Yorktownu, ktoré však zmarila ponorka I-168. Tá 6. júna zasiahla lietadlovú loď dvomi torpédami, tretie trafilo torpédoborec Hamman, ktorý sa potopil so stratou 80 členov posádky. Na druhý deň, 7. júna ráno, ho nasledoval na morské dno aj Yorktown.

Definitívnou bodkou za bitkou o Midway bolo zajatie niekoľkých japonských námorníkov. Najprv ponorka USS Trout vyzdvihla 9. júna dvoch stroskotancov z Mikumy. Potom 14. júna posádka Cataliny zbadala malý čln stovky míľ od Midway. O päť dní, 19. júna, ho našla loď USS Ballard, ktorá z neho vyzdvihla 35 japonských námorníkov. Boli to strojníci, ktorých zanechali na potápajúcej sa Hirjú. Vlastnými silami sa dostali z podpalubia hore, našli čln a spustili ho na vodu len pár minút predtým, ako Hirjú zmizla pod hladinou. Pokúšali sa na ňom doplaviť na vlastné územie. Pôvodne ich bolo 39, no piati neprežili dvojtýždňový pobyt na mori. Ostatní padli do zajatia a previezli ich do Pearl Harboru.

Do zajatia padli aj traja americkí letci, no ich osud bol omnoho horší. Pilota Franka O'Flahertyho a jeho strelca Bruna Petra Gaida z Enterprise po vypočúvaní zavraždili tak, že ich s priviazanou záťažou hodili cez palubu a nechali utopiť. Wesleyho Osmusa z Yorktownu chceli zabiť rovnakým spôsobom, ale postavil sa na odpor, tak ho zavraždili požiarnou sekerou a cez palubu hodili len jeho mŕtve telo.

Horiaci USS Yorktown počas japonských útokov 4. 6. 1942. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Útočiaci torpédový bombardér B5N Kate (vpravo hore) videný z paluby Yorktownu. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Tento SBD-3 Dauntless (BuNo 4542) patril VB-6 z USS Enterprise. Jeho osádka, pilot George Goldsmith a radista James Patterson však pre poškodenia a nedostatok paliva pristála na palube Yorktownu. Stroj bol neskôr stratený s touto loďou. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Jeden z dvojice SBD-3 Dauntless z VB-3, ktoré pre poškodenie Yorktownu nemohli pristáť na jeho palube a skončili teda na vode vedľa krížnika USS Astoria. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Horiaca lietadlová loď Hirjú 5. júna 1942 ráno, krátko pred potopením. Zdroj: US Navy

Torpédoborec USS Hammann sa potápa po zásahu torpédom z japonskej ponorky. Snímka vznikla z paluby Yorktownu, ktorý bol tiež zasiahnutý. Vpravo hore je platforma pre delá kalibru 127 mm. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Naklonená lietadlová loď Yorktown po tom, čo ju opustila osádka. Na palube sú dve stíhačky Wildcat. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Dauntlessy z VS-8 z Hornetu útočia na japonský krížnik Mikuma 6. 6. 1942. Zdroj foto: US Navy

Japonský ťažký krížnik Mikuma 6. 6. 1942 krátko pred potopením. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Po bitke. V kokpite F4F-4 so siedmimi symbolmi zostrelov sedí Lt. (JG) Elbert McCuskey. Vľavo je Ensign George Gay, jediný príslušník VT-8 z Hornetu, ktorý prežil útok jej Devastatorov na japonské lode. Zdroj: Naval History and Heritage Command

Japonskí námorníci z Hirjú, ktorých 19. 6. 1942 zajala americká loď USS Ballard. Zdroj: Naval History and Heritage Command


Našli Kagu a Akagi

Midway sa stal bodom obratu vo vojne v Pacifiku a lode, ktoré boli v tejto bitke potopené, by sa celkom iste stali cennými kúskami v zbierke Paula Allena. Ten sa intenzívne venoval hľadaniu potopených vrakov, 15. októbra 2018 však po náhlej chorobe zomrel. Spoločnosť, ktorú založil, však pokračovala v jeho úsilí ešte nejaký čas potom. Presne rok po Allenovom úmrtí podnikla jeho loď RV Petrel výpravu k ostrovu Midway.

Najprv 18. októbra 2019 našla vrak lode Kaga. Jej časti objavilo americké námorníctvo už v roku 1999 počas cvičenia spojeného s mapovaním morského dna. V hĺbke 5200 metrov vtedy objavili 15 metrov dlhú prepážku, dve postavenia kanónov kalibru 25 mm a pristávacie svetlá. RV Petrel potom objavila celý vrak v hĺbke 5400 metrov. Vrak leží vzpriamene, no je do značnej výšky pokrytý nánosmi a chýba mu väčšina paluby a nástavieb. Okolo leží veľké množstvo trosiek.

O dva dni neskôr, 20. októbra 2019, našla posádka RV Petrel aj vrak Akagi. Identifikovali ho pomocou vysoko frekvenčného sonaru v hĺbke 5490 metrov. Loď leží na dne vzpriamene a na rozdiel od Kagy je z veľkej časti neporušená. Fotografie sa však nepodarilo urobiť, pretože podmorský robot bol poškodený pri skúmaní Kagy dva dni predtým.

Platforma pre jeden z protilietadlových kanónov Kagy. Zdroj: PaulAllen.com

Ochodza na boku vraku Kagy pod platformou jedného zo 127 mm kanónov. Zdroj: PaulAllen.com

Platforma 127 mm kanónu. Zdroj: PaulAllen.com

Jeden z 203 mm kanónov na ľavoboku Kagy. Zdroj: PaulAllen.com


Zdroje: 

Hrbek, I., Hrbek, J. - Krvavé oceány, Naše vojsko, 2002

Hubáček, M. - Pacifik v plamenech, Mladá Fronta, 2001

Layton, E., Pineau, R., Costello, J. - And I Was There: Pearl Harbor and Midway – Breaking the Secrets, William Morrow & Co, 1985

Lundstrom, J. - The First Team, Naval Institute Press, 1990

www.history.navy.mil/warbirdsnews.com/warbirds-news/battle-of-midway-ijn-aircraft-carriers-kaga-and-akagi-discovered.html

01/2023
Info EDUARD 01/2023

Vážení přátelé, milí modeláři, vítejte u prvního Infa roku 2023. V lednovém čísle vás tradičně seznamuji s projekty připravenými na aktuální rok. Ani letos tomu nebude jinak, takže se do toho seznamování pustíme rovnou bez zbytečných řečí kolem. Začneme lednem, jehož novinky jsou v prodeji na našem e-shopu již od minulého týdne.

1/1/2023

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Hľadanie stratených lodí s Paulom Allenom waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (580 ms)

Rendering Hľadanie stratených lodí s Paulom Allenom (278757): (28/28) (11 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i6708/item968979-small.jpg

 i6708/item968993-small.jpg

 i6708/item969006-small.jpg

 i6708/item968978-small.jpg

 i6708/item968984-small.jpg

 i6708/item968985-small.jpg

 i6708/item968986-small.jpg

 i6708/item968999-small.jpg

 i6708/item968982-small.jpg

 i6708/item969001-small.jpg

 i6708/item968997-small.jpg[p2]

 i6708/item969000-small.jpg[p2]

 i6708/item969004-small.jpg[p2]

 i6708/item969005-small.jpg[p2]

 i6708/item968995-small.jpg[p2]

 i6708/item968996-small.jpg[p2]

 i6708/item968998-small.jpg[p2]

 i6708/item968981-small.jpg[p2]

 i6708/item968980-small.jpg[p2]

 i6708/item969002-small.jpg[p2]

 i6708/item968994-small.jpg[p2]

 i6708/item968992-small.jpg[p2]

 i6708/item968991-small.jpg[p2]

 i6708/item968983-small.jpg[p2]

 i6708/item968987-small.jpg[p2]

 i6708/item968988-small.jpg[p2]

 i6708/item968989-small.jpg[p2]

 i6708/item968990-small.jpg[p2]

 p156/vth359657-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i6708/vth359968-1.jpg

 i6708/vth359969-1.jpg