Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna na Ukrajine

Ukrajinskí vojaci v zákopoch pri Bachmute, 2022. Zdroj: ZSU

Britskí vojaci v bitke pri Passchendaele, 1917. Zdroj: National Library of Scotland

Uviaznutí v bahne

Text: Miro Barič


Najzásadnejšou udalosťou v období od 1. 11. do 1. 12. bolo zistenie, ako dlho trvá večnosť. Je to 42 dní. Presne toľko totiž uplynulo od vyhlásenia ruského prezidenta Putina, že Cherson bude navždy ruský, do okamihu, kedy ho oslobodili ukrajinské jednotky. Inak sa na Ukrajine na zemi z dôvodu zlého počasia takmer nič nehýbalo. Pokračovalo masívne ostreľovanie miest ruskými raketami a posilňovanie ukrajinskej protivzdušnej obrany.

 Cherson padol do ruských rúk hneď na začiatku invázie. Bolo to jediné oblastné centrum a jediné veľké mesto mimo Donbasu, ktoré dokázali Rusi obsadiť. Leží na pravom brehu Dnepra a jeho význam spočíval v tom, že tvoril východiskový bod pre ďalší postup na Mykolajiv a Odesu. Lenže ďalší postup sa zastavil a od spustenia ukrajinskej protiofenzívy na konci augusta sa Cherson stal zásobovacou nočnou morou.

Ukrajinci so železnou pravidelnosťou ostreľovali a ničili mosty vedúce cez Dneper, sklady zbraní a veliteľské stanovištia. Zároveň vyvíjali trvalý tlak na ruské frontové línie. A hoci ruská okupačná správa zorganizovala pseudoreferendum, po ktorom bola Chersonská oblasť spolu s ďalšími tromi „navždy“ pripojená k Ruskej federácii, veleniu armády muselo byť jasné, že ďalšie zbytočné udržiavanie pozícií na pravom brehu Dnepra povedie len k vyšším stratám. A tak sa 11. 11., v deň výročia prímeria, ktoré ukončilo boje prvej svetovej vojny, z Chersonu stiahli na ľavý breh a zničili za sebou všetky mosty.

Na ceste ku Chersonu bola oslobodená aj legendárna Čornobajivka. Na tamojšiu leteckú základňu podnikli Ukrajinci celý rad raketových i delostreleckých útokov, pri ktorých zničili množstvo ruských vrtuľníkov i pozemnej techniky. Letisko sa tak postupne zmenilo na jedno veľké vrakovisko. Ukrajinci tam našli aj dva pôvodne svoje vrtuľníky (Mi-8 a Mi-24P), ktoré v neletuschopnom stave ukoristili Rusi na začiatku invázie a pomaľovali ich svojimi znakmi Z. Teraz sa tieto stroje vrátili do rúk pôvodných majiteľov.

 

Ako v prvej svetovej vojne

Väčšie operácie na iných úsekoch frontu v novembri obmedzovalo daždivé počasie a blato. Najhoršia bola situácia okolo Bachmutu v Doneckej oblasti, na ktorý Rusi tlačia už niekoľko mesiacov. Zábery odtiaľ začali pripomínať bitku o Ypres (Passchendaele) z prvej svetovej vojny – zákopy plné vody, rozstrieľané pahýle stromov a všadeprítomné bahno.

Kým pohyb na fronte sa (okrem Chersonu) prakticky zastavil, vo vzduchu bolo naďalej horúco. Rusko pokračovalo vo svojich útokoch proti ukrajinskej energetickej infraštruktúre. Používali na to rakety, strely s plochou dráhou letu odpaľované z lodí i lietadiel, aj kamikadze drony. Napríklad 23. 11. sa na útoku zúčastnilo 10 strategických bombardérov Tu-95, ktoré z bezpečia v hĺbke ruského vzdušného priestoru vypustili viac ako 70 striel s plochou dráhou letu. Z nich ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila viac ako 50. Tie, čo prešli, však spôsobili masívne škody. Spolu v priebehu októbra a novembra uskutočnilo Rusko sedem vĺn takýchto útokov a zasiahlo okolo 40 % ukrajinskej energetickej infraštruktúry. Po každej takejto vlne útokov ostali milióny ľudí bez prúdu, kúrenia a tečúcej vody.

V posledných troch novembrových týždňoch sa nad Ukrajinou neobjavil žiadny iránsky bezpilotný prostriedok Shahed-136, čo vyvolalo veľké špekulácie o týchto kamikadze dronoch. Nakoniec sa ukázalo, že Rusko iba minulo stroje z prvej dodávky a čakalo na ďalšie. Irán viac ako dva mesiace vehementne popieral, že by nejaké drony Rusku dodával. Išlo pritom o do očí bijúce klamstvo. Napokon v sobotu 5. 11. iránsky minister zahraničných vecí priznal dodávky dronov, ale s tým, že k nim došlo dlhší čas pred začatím vojny a išlo len o veľmi malé množstvo. Podľa ukrajinskej strany ide o ďalšie klamstvo, pretože nasadenie veľkého množstva iránskych dronov na Ukrajine potvrdilo množstvo fotografií, trosky zostrelených strojov, ba aj ukoristené takmer neporušené havarované bezpilotné prostriedky.

Rozstrieľané stromy pri Bachmute, 2022. Zdroj: ZSU

Austrálski vojaci v rozstrieľanom lese pri Passchendaele, 1917. Zdroj: Australian War Memorial collection


Krvavá selfie

Keď už spomíname iránske drony, pripomeňme si jeden incident, ktorý sme v krátkosti spomenuli už v predchádzajúcej časti. Neskôr sa však objavili podrobnosti o prípade zo stredy 12. 10., kedy ukrajinské letectvo stratilo jeden MiG-29 pri meste Vinnycia v strede Ukrajiny. Stíhačku zasiahli úlomky dronu Shahed-136, ktorý bol práve zostrelený, a pilot sa musel katapultovať. O mesiac neskôr bola zverejnená najprv fotografia tohto pilota so zakrvavenou tvárou a potom aj jeho príbeh.

Na ukrajinské mestá vtedy mierila ďalšia vlna ruských rakiet a dronov. Obrancovia proti nim vyslali aj stíhačky MiG-29. Jednu z nich pilotoval major Vadym Vorošylov z 204. brigády taktického letectva. Jeho volací znak je Karaya. Tým, ktorí niekedy počuli meno Erich Hartmann, asi netreba tento volací znak bližšie predstavovať. Vorošylov si ho vybral už v roku 2014. Obyvatelia Ukrajiny ho však teraz začali prezývať Duch Vinnycie. Na rozdiel od Ducha Kyjeva je to ale reálna postava.

Ku svojmu lietadlu sa správa ako k živej bytosti. Prihovára sa mu a hladká ho, aby fungovalo čo najlepšie. Najradšej mal stroj s číslom 10, na ktorom absolvoval približne 20 bojových letov a vždy sa naň mohol spoľahnúť. V spomínaný deň vstával Vorošylov už o štvrtej ráno, pretože bol vyhlásený letecký poplach. Prvý pilot jeho jednotky zničil dva Shahedy na juhu Ukrajiny. On bol druhý v poradí na štarte, zostrelil tri iránske drony a v poriadku sa vrátil na základňu.

Podvečer však prišla druhá vlna náletov. Major Vorošylov vzlietol z predsunutého letiska na juhu Ukrajiny a zamieril nad oblasť Vinnycie. Začal zameriavať ciele a najprv zničil jeden dron. Potom vypustil raketu na druhý. Drony zanechávajú malú tepelnú stopu, a preto sa musia ničiť pomerne zblízka. A keď Vorošylov zasiahol piaty dron v tento deň, jeho úlomky zasiahli aj stíhačku MiG-29. „Rozbilo to čelný štítok mojej kabíny a zničilo nos lietadla,“ povedal neskôr pilot. „Nebol som vážne zranený, ale krv z rezných rán mi tiekla do očí a bránila mi plne vyhodnotiť situáciu. Moja prvá myšlienka bola, že sa nechcem katapultovať. Videl som pred sebou svetlá nejakej obce. Vyskúšal som riadenie a stabilizátor nefungoval. Mohol som ovládať stíhačku iba vertikálne. Doľava či doprava sa dalo len trochu. Zatočil som doľava a klesal a uvidel som pred sebou čierne miesto. Povedal som si, že je to asi pole, na ktorom nič nie je. Vtedy na pravej strane kokpitu začalo horieť a keď sa plamene začali blížiť ku mne, rýchlo som sa katapultoval, presne podľa manuálu,“ popísal pilot dramatické okamihy.

Keď visel na padáku, vytiahol mobil, aby si s ním skontroloval svoje zranenia. Tak vznikla selfie so zakrvavenou tvárou. Zároveň chcel dať vedieť pozemnej kontrole, že je v poriadku. Trvalo mu asi dve minúty, kým sa zniesol na zem. Za jeho činy mu prezident Volodymyr Zelenskyj udelil najvyššie vyznamenanie, Hrdina Ukrajiny.

Tento pilot v jeden deň zostrelil 5 dronov. Na konte by mal mať aj dve strely s plochou dráhou letu. Zdroj: ZSU

 Vadym Vorošylov v kokpite MiG-29. Zdroj: ZSU

Major Vadym Vorošylov si ešte na padáku urobil selfie so zakrvavenou tvárou. Zdroj: ZSU


Modro-žlté sfarbenie

Aj stíhačka, ktorú major Vorošylov pilotoval, mala za sebou bohatú históriu. Vyrobili ju v lete 1990 a dodali 161. stíhaciemu pluku sovietskeho letectva na základni Limanske pri Odese. Stroj mal klasickú kamufláž tvorenú svetlošedou a zelenošedou farbou a niesol trupové číslo „modrá 31“. Po rozpade ZSSR ostal na Ukrajine a niekedy v rokoch 2001-2002 bol pridelený 204. brigáde taktického letectva v Belbeku na Kryme. Trupové číslo sa zmenilo na „modrá 10“.

V rokoch 2007-2008 bol tento MiG-29 uzemnený, pretože jeho drak dosiahol predpísanú životnosť. Po okupácii Krymu Ruskom v roku 2014 bol spolu s ostatnými neletuschopnými strojmi rozobratý a prevezený nákladnými autami na novú základňu 204. brigády taktického letectva Kulbakine pri Mykolajive. V rokoch 2015-2017 opäť lietal, ale kým sa jeho jednotka presunula na základňu Luck, „modrá 10“ so značne zašlým náterom skončila v skupine iných vyradených MiGov na základni Ivano-Frankivsk. Táto skupina neletuschopných strojov sa na samom začiatku ruskej agresie 24. 2. stala terčom raketového útoku. „Modrá 10“ stála trochu bokom a vyviazla bez poškodenia. Stroj tam ostal minimálne do apríla, no potom bol s pomocou náhradných dielov dodaných spojencami opravený a v júni sa opäť vrátil do služby. Dostal pritom nový modro-žltý náter pripomínajúci bývalú ukrajinskú akrobatickú skupinu Falcons (Sokoly). Vrátil sa k svojej pôvodnej jednotke a slúžil v nej v tomto novom sfarbení až do svojho posledného letu.

Trosky Vorošylovej stíhačky MiG-29 s číslom modrá 10. Zdroj: ZSU

MiG-29 v modro-žltom sfarbení sa vrátil do služby v júni tohto roka. Zdroj: ZSU

Ukrajinský Su-24 s výrazným modro-žltým sfarbením na spodnej časti trupu i prídavných nádržiach. Zdroj: ZSU


Posilňovanie PVO

Neprestávajúce útoky na Ukrajinu mali ešte jeden vedľajší efekt – urýchlili dodávky západných protivzdušných systémov na Ukrajinu. Už v októbri dodalo Nemecko prvý zo štyroch sľúbených systémov IRIS-T, ktorý bol okamžite nasadený na obranu ukrajinských miest. V novembri dorazil celý rad ďalších protivzdušných systémov z viacerých krajín.

USA napríklad dodali prvé dve z ôsmich sľúbených batérií NASAMS. Tento systém vyvinula koncom 90. rokov nórska firma Kongsberg v spolupráci s americkou spoločnosťou Raytheon. Používa raketu AIM-120 AMRAAM. Ide o strelu, ktorá bola pôvodne typu vzduch-vzduch a v prípade systému NASAMS išlo o jej prvé využitie v podobe zem-vzduch. Jej dosah je v tomto prípade 50 km. NASAMS môže používať aj rakety AIM-9X Sidewinder alebo IRIS-T. Dosah je v tom prípade 25 km. Podľa správ z ukrajinského bojiska ide o veľmi účinnú zbraň. Pri jednom z ruských útokov v polovici novembra vypálil NASAMS 10 rakiet a zničil 10 cieľov. Británia a Holandsko sľúbili dodať pre tieto systémy dodatočné rakety AMRAAM. Británia sľúbila celkovo 1000 protilietadlových rakiet viacerých typov.

Spolu s dodaním prvej batérie NASAMS oznámil 7. 11. ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov aj prevzatie systému Aspide. Ide o pôvodne talianske rakety vyvinuté v 70. rokoch. Ich dosah je 25 km. Na Ukrajinu ich ale dodalo Španielsko, ktoré v polovici októbra dokončilo aj výcvik ukrajinských vojakov na obsluhu týchto rakiet.

Ďalším starším, ale stále účinným systémom je Crotale. Ten vznikol vo Francúzsku už v 60. rokoch minulého storočia, no priebežne bol modernizovaný. Jeho najnovšia verzia pochádza z roku 2008. Ide o systém krátkeho dosahu – 16 km do diaľky a 9 km do výšky. Je schopný zasiahnuť aj bezpilotné prostriedky, strely s plochou dráhou letu a niektoré typy rakiet. Francúzsko dodalo v priebehu novembra dve batérie Crotale.

V novembri sa objavila aj fotografia, ktorá potvrdzuje dodanie poľských systémov Neva SC. Dvaja ukrajinskí vojaci pred jedným z nich zapózovali. Poliaci modernizovali pôvodne sovietske rakety S-125 Neva (v kóde NATO SA-3 Goa). Mnohé analógové súčasti nahradili digitálnymi, čím zvýšili presnosť a spoľahlivosť rakiet. Ich mobilitu zvýšili namontovaním na tankový podvozok WZT-1, čo je odťahovacia verzia T-55. Fotka zjavne pochádza z letného obdobia a podrobnosti o dodávkach Neva SC nie sú známe. Ukrajinci v minulosti svoje rakety S-125 Neva stiahli, no potom ich modernizovali na štandard S-125-2D Pečora s dosahom 40 km a v roku 2020 ich opäť zaradili do služby.

Poľský systém Neva SC na tankovom podvozku WZT-1. Zdroj: ZSU


Čakali aj ďalšie

V decembri sa očakávala dodávka ďalšieho staršieho západného systému. Zo Španielska mala prísť batéria MIM-23 Hawk. V USA tieto rakety zaradili do služby ešte v 60. rokoch, priebežne ich však modernizovali. Španielsko dodalo variantu Phase III, ktorá sa objavila na prelome 80. a 90. rokov. Dodnes tieto rakety používa okolo 20 krajín vrátane Grécka, Rumunska, Egypta, Izraela či Japonska. USA tento systém definitívne vyradili v roku 2002, no pošlú na Ukrajinu dodatočné rakety pre šesť odpaľovacích zariadení dodaných Španielskom.

Okrem toho mali v decembri prísť z USA aj štyri systémy AN/TWQ-1 Avenger, ktoré vznikli na podvozku rozšíreného terénneho vozidla Humvee a nesú osem odpaľovacích zariadení pre rakety Stinger. Tie majú dosah 5 km do diaľky a 3,8 km do výšky. Primárne sú určené na obranu proti strelám s plochou dráhou letu, dronom, vrtuľníkom a nízko letiacim lietadlám. Štyri systémy určené pre Ukrajinu poslúžia najmä proti iránskym kamikadze dronom a strelám s plochou dráhou letu.

Proti dronom sa osvedčili nielen raketové, ale aj hlavňové systémy. Nemecké protilietadlové tanky Gepard využívajú vysokú presnosť svojich dvoch radarom riadených 35mm kanónov. Objavilo sa aj video, na ktorom jeden Gepard krátkou dávkou ničí strelu s plochou dráhou letu. Nemecko okrem 30 už dodaných Gepardov sľúbilo ďalších sedem.

Dodanie 125 protilietadlových kanónov sľúbila aj Británia. Na Ukrajine sa objavili aj pôvodne juhoslovanské kanóny Zastava M55 kalibru 20 mm. Ukrajinci si ich vylepšili namontovaním prístrojov pre nočné videnie. Pôvod týchto zbraní nie je známy, mohli byť dodané z Chorvátska, Slovinska alebo Severného Macedónska.

Pôvodne juhoslovanský kanón Zastava kalibru 20 mm vylepšili Ukrajinci nočným zameriavačom. Zdroj: ZSU


Brimstone 2 vo verzii zem-zem

Ukrajina však nedostávala len zbrane na obranu proti vzdušným útokom. Veľká Británia jej koncom novembra dodala aj vylepšené rakety Brimstone 2. Tie vznikli ako strely vzduch-zem pre použitie na lietadlách Tornado a Eurofighter Typhoon. Ich prvá verzia sa vyrába od roku 1999. Pri odpálení z lietadla má Brimstone 1 dolet viac ako 20 km. Verzia Brimstone 2 sa objavila v službe v roku 2015. Má dolet viac ako 60 km a väčšiu hlavicu s hmotnosťou 6,2 kg, ktorá je účinná aj proti moderným tankom. Strela letí do cieľovej oblasti pomocou autopilota a tam si pomocou vlastného radarového a laserového navádzacieho systému vyberie cieľ a zaútočí. Dokáže zničiť aj pohybujúce sa ciele.

Ukrajina už v apríli dostala strely Brimstone 1, ktoré však neodpaľuje z lietadiel. Upravili pre ne jednoduché odpaľovacie zariadenie namontované na nákladných autách či pickupoch. Prvé dva ruské tanky zničené týmito raketami boli hlásené 17. 5. Pozemné odpaľovacie zariadenie však znamená skrátený dosah, pretože raketa tým pádom nemá počiatočnú výšku a rýchlosť, akú by mala pri odpálení z lietadla. Podľa zverejneného videa prepravili teraz strely Brimstone 2 lietadlom C-17 z 99. transportnej perute RAF zo základne Brize Norton. Vyložené boli na bližšie nespresnenom mieste a C-17 sa okamžite vrátil. Aj strely Brimstone 2 budú Ukrajinci odpaľovať zo zeme, čiže s nižším dosahom – no presnosť sa oproti prvému modelu zvýši.

Ukrajinci používajú pre rakety Brimstone jednoduché pozemné odpaľovacie zariadenie. Záber je pravdepodobne z výcviku. Zdroj: ZSU

 

Ukrajinské Sea Kingy

Britský minister obrany Ben Wallace tiež 23. 11. oznámil, že na Ukrajinu posiela tri helikoptéry Sea King. Prvá z nich už v čase oznámenia dorazila na miesto určenia. Britská strana od začiatku informovala o tom, že ide o stroje vo verzii SAR (pátracie a záchranné). To nezabránilo rôznym špekuláciám, či nepôjde napríklad o verziu protiponorkovú alebo včasnej výstrahy.

Hoci ide o starší typ, v malom počte a navyše nebojový, jeho význam je veľký. Sea King totiž predstavuje prvý typ západnej výroby, ktorý Ukrajina získala od začiatku ruskej invázie 24. 2. 2022. Najdôležitejšia je informácia o tom, že v Británii už šesť týždňov pred týmto oznámením prebiehal výcvik desiatich ukrajinských posádok a pozemných mechanikov na tento typ. Znamená to, že západné štáty čoraz dôslednejšie dodržiavajú informačné embargo a mnohé veci oznámia až po tom, čo sa uzavrú. Ak sa Západ rozhodne darovať Ukrajine aj iné (napr. bojové) helikoptéry či lietadlá, alebo modernú leteckú muníciu, dozvieme sa to až po tom, čo bude ukončený výcvik ukrajinských letcov a tieto stroje budú nasadené na fronte.

Tento Mi-8 pôvodne patril 11. brigáde armádneho letectva a vo februári bol pri ústupe zanechaný na letisku Čornobajivka. V novembri ho Ukrajinci ukoristili späť. Pôvodne by to mal byť stroj „červená 89“ vo veliteľskej verzii. Zdroj: Twitter / mil­_in_ua – W M Blood

Vrtuľník Mi-17, ktorý USA pôvodne zaobstarali pre Afganistan. Teraz je v púštnej kamufláži na zasneženej Ukrajine. Zdroj: ZSU

Tento Mi-17 venovalo Ukrajine Slovensko ešte v júni. Prvý záber sa objavil až teraz. Zdroj: ZSU

Aj túto ukrajinskú helikoptéru Mi-24 najprv ukoristili Rusi v Čornobajivke v neletuschopnom stave a teraz sa vrátila späť pôvodným majiteľom. Zdroj: Twitter / mil­_in_ua – W M Blood


České drony z Luxemburska

Pre českého čitateľa bude zaujímavá správa o vojenskej pomoci Luxemburska Ukrajine. Táto malá krajina (má 650 tisíc obyvateľov) poskytla 28 terénnych vozidiel Humvee, 20 ťažkých guľometov kalibru 12,7 mm, 50 terminálov na satelitnú komunikáciu a 470 okuliarov na nočné videnie. Luxembursko získalo pre Ukrajinu aj 400 rakiet kalibru 122 mm do raketometov Grad.

Najvýznamnejšia však bola dodávka šiestich prieskumných dronov Primoco One 150, ktoré vyrába česká firma. Tieto stroje s dĺžkou 3,65 m a rozpätím 4,85 m dokážu operovať v okruhu 200 km a ich vytrvalosť vo vzduchu je až 15 hodín. Ich rýchlosť je 150 km/h, maximálna hmotnosť 150 kg a štandardne sú vybavené otočnou kamerou, no na prianie zákazníka môžu niesť aj iné senzory.

 

Malé straty

Napriek viacerým hláseniam o zostreloch z oboch strán bola v sledovanom období potvrdená iba jedna strata pilotovaného stroja. To môže súvisieť so spomalením bojových operácií na rozbahnenej zemi. Onou stratou bol ukrajinský vrtuľník Mi-8 zo 456. transportnej brigády, ktorý bol 11. 11. zasiahnutý prenosnou raketou počas misie v Doneckej oblasti. Zahynula celá trojčlenná posádka, plukovník Serhij Chomik, major Viktor Peňkovyj a starší seržant Vitalij Golda. Ten sa zachoval ako hrdina, keď z horiaceho vraku vytiahol plukovníka Chomika. Žiaľ, tomu už nebolo pomoci a Golda pri tom utrpel zranenia, ktorým 16. 11. podľahol.

Okrem tejto potvrdenej straty sa v období od 1. 11. do 1. 12. našli vraky ďalších dvoch ukrajinských vrtuľníkov (Mi-24P a Mi-8MTS), ktoré však havarovali v bližšie nešpecifikovanom čase predtým. Podobne sa na ruskej strane našiel pri Chersone vrak jedného Ka-52, ktorý doposiaľ nebol evidovaný ako zničený. Pri Kupjansku sa zas našiel Su-34 s označením „červená 22“ a registračným číslom RF-95005. Zrejme ide o vrak stroja, ktorý bol zostrelený 24. 9. v tejto oblasti.

Vrak Su-34 s označením „červená 22“ a registračným číslom RF-95005, ktorý sa našiel pri Kupiansku. Zdroj: ZSU

 

Tragédia v Poľsku

Tragická udalosť sa odohrala v utorok 15. 11. popoludní. Na poľské územie dopadla raketa, ktorá zabila dvoch ľudí. Stalo sa tak v Przewodówe v Lublinskom vojvodstve, iba 10 km od hraníc s Ukrajinou. Výbuch rakety spôsobil veľký kráter a prevrátil traktor s vlečkou. Vyšetrovanie ukázalo, že išlo o raketu zo systému S-300 ukrajinskej protivzdušnej obrany. Tú pri ruskom útoku vystrelili proti strele mieriacej na ukrajinskú tepelnú elektráreň. Raketa však svoj cieľ minula a zlyhal aj mechanizmus, ktorý ju mal v takom prípade zneškodniť. Vybuchla až po dopade na zem a o život prišli dve poľské civilné osoby.

Tragické následky dopadu ukrajinskej rakety S-300 v poľskom Przewodówe. O život prišli dvaja ľudia. Zdroj: Twitter 

01/2023
Info EDUARD 01/2023

Vážení přátelé, milí modeláři, vítejte u prvního Infa roku 2023. V lednovém čísle vás tradičně seznamuji s projekty připravenými na aktuální rok. Ani letos tomu nebude jinak, takže se do toho seznamování pustíme rovnou bez zbytečných řečí kolem. Začneme lednem, jehož novinky jsou v prodeji na našem e-shopu již od minulého týdne.

1/1/2023

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna na Ukrajine waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (1167 ms)

Rendering Letecká vojna na Ukrajine (278756): (21/21) (10 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i6708/item968957-small.jpg

 i6708/item968958-small.jpg

 i6708/item968959-small.jpg

 i6708/item968960-small.jpg

 i6708/item968964-small.jpg

 i6708/item968963-small.jpg

 i6708/item968962-small.jpg

 i6708/item968965-small.jpg

 i6708/item968966-small.jpg

 i6708/item968975-small.jpg

 i6708/item968973-small.jpg[p2]

 i6708/item968977-small.jpg[p2]

 i6708/item968961-small.jpg[p2]

 i6708/item968967-small.jpg[p2]

 i6708/item968968-small.jpg[p2]

 i6708/item968969-small.jpg[p2]

 i6708/item968970-small.jpg[p2]

 i6708/item968971-small.jpg[p2]

 i6708/item968972-small.jpg[p2]

 i6708/item968976-small.jpg[p2]

 i6708/item968974-small.jpg[p2]

 p156/vth359657-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i6708/vth359962-1.jpg

 i6708/vth359963-1.jpg