Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna nad Ukrajinou

Ukrajinský dron A1-SM Furia s označením 610 a výrobným číslom ACM13072 bol zostrelený 31. 1. pri Kreminnej v Luhanskej oblasti.

Do nového roka po starom

Text: Miro Barič 


Obdobie od 1. 1. 2023 do 1. 2. 2023, ktoré sledujeme v tomto pokračovaní seriálu, sa nieslo v očakávaní ofenzívnych operácií, či už na jednej alebo na druhej strane. Rozsiahle manévrové akcie sa však nekonali. Rusi sa naďalej tvrdohlavo snažili o masové útoky proti dobre opevneným pozíciám, ale s očakávaným výsledkom.

 

Nový rok sa začal doposiaľ najväčšou ruskou jednorazovou stratou. Velenie ruskej armády predviedlo veľkú nezodpovednosť, keď stovky mobilizovaných vojakov sústredilo do nechránenej a nezodolnenej budovy bývalej strednej školy v Makijivke v Doneckej oblasti. A to aj napriek tomu, že presne takéto budovy sú už niekoľko mesiacov terčom vysoko účinných striel z raketometov HIMARS. V suteréne budovy bol navyše sklad munície a okolo budovy parkovali nijak nezamaskované vojenské vozidlá. To, že v škole sú stovky vojakov, nebolo žiadnym tajomstvom. Výsledkom je katastrofa nebývalého rozsahu aj na ruské pomery.

Na Nový rok budovu zasiahli rakety a dielo skazy dokonal výbuch uskladnenej munície. Bývalá škola sa úplne zrútila, čo dokladajú aj videá zverejnené na ruských kanáloch. Podľa ukrajinských a západných odhadov zahynulo 300 až 400 ruských vojakov. Útok v Makijivke muselo priznať aj ruské ministerstvo obrany, ktoré inak svoje straty zatajuje. Uviedlo, že zahynulo 89 vojakov, čo je zatiaľ najvyššia priznaná strata. Takéto priznanie je na ruskej strane neobvyklé a svedčí o tom, že straty boli skutočne vysoké.

Táto ruská strela Ch-101 sa po vypustení zrútila ešte na vlastnom území pri Ulan-Chole 140 km od Astrachane.

 

Snaha o ofenzívu

Prakticky od začiatku dažďov na jeseň sa čakalo, kedy sa počasie zmení, pôda zamrzne a budú sa môcť obnoviť rozsiahlejšie operácie. Ukrajina varovala pred chystanou veľkou ruskou ofenzívou. Mohutný útok ako pred rokom sa však nekonal. Rusko stratilo príliš veľa techniky. Aj keď ju nahrádza staršími kusmi zo skladov, kvalita mobilizovaných vojakov na jej obsluhu je nízka a logistika v rozvrate. Namiesto veľkého sústredenia síl tak ruská armáda skúšala útočiť menšími skupinami na viacerých úsekoch fronty od hraníc Charkovskej oblasti na severe až po Záporožskú oblasť na juhu.

Pri Bachmute sa po polročnom úsilí podaril Rusom prielom. Začiatkom januára využili nepodarenú rotáciu ukrajinských jednotiek a obsadili mestečko Soledar severne od Bachmutu. Potom Ukrajinci prisunuli posily a ruský postup zablokovali. Tlak na mesto pokračoval aj naďalej z troch strán, no v čase uzávierky tohto vydania sa Bachmut stále držal.

Spektakulárne zlyhali ruské pokusy o dobytie mesta Vuhledar ďalej na juh od Bachmutu. Ruské jednotky tam bezhlavo útočili cez veľký otvorený priestor, ktorý bol jednak zamínovaný a tiež pod palebnou kontrolou ukrajinských obrancov. Výsledkom boli desiatky kusov zničenej ruskej obrnenej techniky a zdecimované celé jednotky.

Pád vrtuľníka H225 ukrajinského ministerstva vnútra spôsobil 18. 1. v meste Brovary veľký požiar.

Ukrajina kúpila 21 vrtuľníkov H225 ešte pred vojnou. Foto: Airbus


Bojové vozidlá a tanky

Na zastavenie týchto útokov a tiež na prípravu vlastnej protiofenzívy žiadala Ukrajina od svojich spojencov modernú obrnenú techniku. V januári sa dočkala. Najprv jej na začiatku mesiaca sľúbilo Francúzsko kolesové vozidlá AMX-10 RC vyzbrojené kanónom kalibru 105 mm a potom sa rozhýbali aj Nemecko a USA. To prvé dodá okolo 40 bojových vozidiel pechoty Marder, Spojené štáty poskytli zatiaľ 109 osvedčených vozidiel M2 Bradley a nasledovať by mali ďalšie.

Ukrajina však okrem týchto vozidiel žiadala aj hlavné bojové tanky tretej generácie. Želanie sa jej splnilo na konci mesiaca, keď najprv sľúbila 14 strojov Challenger 2 Veľká Británia, vzápätí súhlasili s dodaním troch desiatok tankov Abrams aj USA a viacero štátov dodá dokopy niekoľko desiatok nemeckých tankov Leopard 2. Dodané budú po ukončení výcviku ukrajinských tankistov, ktorý už prebieha v Británii, Nemecku i Poľsku.

 Z profesora ekonomiky Oleha Fedireca Ph.D. sa stal protilietadlový strelec pri Bachmute.


Dlhý dolet

Ukrajina tiež dlhodobo naliehala na USA, aby jej pre raketomety HIMARS dodali rakety ATACMS s doletom 300 km. Zdá sa, že sa našiel kompromis v podobe munície GLSDB s dosahom 150 km. Problém je len v tom, že táto úplná novinka nie je ešte ani vo výzbroji USA a jej dodanie bude možné najskôr o niekoľko mesiacov.

GLSDB znamená Ground Launched Small Diameter Bomb, čiže Bomba malého priemeru vypúšťaná zo zeme. Zbraň vychádza z bomby GBU-39 SDB, ktorá má hmotnosť 113 kg. Tieto bomby malého priemeru boli vyvinuté tak, aby ich mohlo lietadlo niesť viac namiesto jednej veľkej – a zasiahnuť tak viac cieľov pri jednej misii. Bomba je presne navádzaná a vďaka schopnosti kĺzavého letu má predĺžený dosah.

Boeing a Saab Group spoločne vyvinuli pozemnú verziu tejto zbrane. K bombe pridali raketový motor, ktorý ju vynesie po balistickej krivke do výšky. Tam sa raketový stupeň odpojí, bomba vysunie krídelká a ďalej pokračuje kĺzavým letom. Jej dosah je až 150 km. Zbraň má viacero výhod. Vďaka poloaktívnemu laserovému zameriavaču dokáže zasiahnuť aj pohybujúce sa ciele – na zemi do vzdialenosti 100 km a na mori až 130 km. A vďaka schopnosti manévrovať a otočiť sa vo vzduchu môže trafiť aj ciele na odvrátenej strane kopca – čo bežné delostrelectvo nedokáže.

V prípade, že Ukrajinci tieto zbrane dostanú, môžu ich odpaľovať z raketometov M142 HIMARS a M270 MLRS, ktoré už majú vo výzbroji. Zatiaľ pre ne majú len rakety s dosahom 70 km. S muníciou GLSDB budú pri súčasných frontových líniách schopní zasiahnuť celé okupované územie Luhanskej, Doneckej, Záporožskej i Chersonskej oblasti a hornú tretinu Krymu. Rusko tak bude musieť presunúť svoje základne a sklady paliva a munície prakticky mimo ukrajinského územia. V bezpečí pred týmito kĺzavými bombami nebudú ani pohybujúce sa vlaky či lode. A v neposlednom rade má GLSDB oproti väčším raketám cenovú výhodu – stojí 40 000 dolárov, kým raketa ATACMS by vyšla na viac ako milión dolárov.

Guľomet v nose sa objavil na viacerých ukrajinských Mi-8.

 Náladová snímka nočnej prípravy Mi-8 na predsunutej poľnej základni.

Efektný záber streľby neriadenými raketami z ukrajinskej helikoptéry Mi-8.


Sea Sparrow zo zeme

Omnoho skôr sa však na Ukrajinu dostane ďalší systém protivzdušnej obrany – a treba uznať, že je pri pokračujúcich ruských raketových útokoch na ukrajinskú infraštruktúru aj nanajvýš potrebný. Po systémoch, ako napríklad Patriot, IRIS-T či NASAMS, z ktorých časť už je na Ukrajine, oznámili USA v januári v rámci jedného z balíčkov vojenskej pomoci aj dodanie rakiet Sea Sparrow. Tieto zbrane používané na obranu lodí proti lietadlám a nepriateľským raketám boli upravené pre pozemné použitie na Ukrajine.

Rakety RIM-7 vyvinuli ešte v 60. rokoch na základe rakiet vzduch-vzduch AIM-7 Sparrow. Kým tie boli neskôr na lietadlách nahradené raketami AIM-120 AMRAAM, vývoj rakiet Sea Sparrow pokračoval samostatne. Používajú sa dodnes, no pôvodný Sparrow už pripomínajú iba názvom.

Rakety Sea Sparrow boli upravené pre použitie v moderných vertikálnych odpaľovacích systémoch. Ich hmotnosť je 230 kg, z toho 41 kg tvorí výbušná hlavica. Rýchlosť rakety je 4250 km/h a jej dosah je 19 km. Okrem lietadiel dokáže ničiť strely s plochou dráhou letu a niektoré typy rakiet. Tieto rakety používajú radarové navádzanie. Ukrajina ich bude používať z odpaľovacích zariadení systémov Buk, ktoré boli na tento účel upravené.

Za istú formu nepriamej pomoci možno považovať aj presun troch prieskumných lietadiel NATO známych ako AWACS z Nemecka do Rumunska. Stalo sa tak 17. 1. a v blízkosti ukrajinských hraníc majú ostať najmenej niekoľko týždňov.

AWACS je označenie jedného zo systémov, ktoré tieto lietadlá nesú. Široká verejnosť ich pozná pod týmto názvom, no oficiálne označenie je AEW&C, čiže Airborne Early Warning and Control (Lietajúce stredisko včasnej výstrahy a riadenia). Na tento účel NATO používa stroje Boeing E-3 Sentry zo základne Geilenkirchen na západe Nemecka.

Prieskumné lietadlá USA a NATO zisťovali informácie už pred ruským útokom na Ukrajinu. Odvtedy lietajú mimo ukrajinského vzdušného priestoru nad Rumunskom a Čiernym morom. Vedia napríklad zistiť, kedy a koľko rakiet a striel s plochou dráhou letu Rusi odpálili. Zo základne v Nemecku je to však do operačného priestoru približne 2000 km, ktoré musia absolvovať tam aj naspäť. Po presune na rumunskú leteckú základňu v Otopeni pri Bukurešti to majú už len približne 200 km k rumunsko-ukrajinskej hranici. Výrazne sa tým predĺžila doba, počas ktorej môžu vykonávať svoje misie.

Samohybnú húfnicu Krab poľskej výroby zachránilo pred ruským kamikadze dronom Lancet kovové pletivo.

Vrak Su-25SM s trupovým číslom „modrá 15“ a registráciou RF-95152, ktorého zábery boli zverejnené 5. 1.


Zahynul aj minister vnútra

S intenzívnymi bojmi v oblasti Bachmutu súvisí aj väčšina potvrdených strát leteckej techniky. Ukrajinská strana hlásila zostrely viacerých ruských helikoptér (najmä Ka-52) a lietadiel (Su-25), ktorých vraky však zatiaľ neboli vizuálne potvrdené. Overené sú len straty viacerých dronov. V Chersonskej oblasti sa našiel vrak Su-25SM s trupovým číslom „modrá 15“ a registráciou RF-95152. Stroj bol stratený už skôr, ale zábery jeho vraku boli zverejnené až 5. 1. Zrejme dávnejšie bol stratený aj Su-34, ktorého vrak sa objavil na videu 25. 1.

Aj ukrajinské sily stratili viacero dronov. Žoldnieri zo skupiny tzv. Wagnerovcov zverejnili 6. 1. video, na ktorom s pomocou prenosných rakiet zasiahli lietadlo, pravdepodobne ukrajinský Su-25. Hneď nasledujúci deň 7. 1. boli zverejnené satelitné zábery, na ktorých je vidieť havarovaný ukrajinský MiG-29. Kedy a za akých okolností bol stratený, nie je známe.

K veľkej tragédii došlo 18. 1. ráno v meste Brovary východne od Kyjeva, kde sa zrútil vrtuľník Airbus H225. Zahynulo pri tom 14 ľudí vrátane ukrajinského ministra vnútra, jeho zástupcu a štátneho tajomníka.

Ukrajinské ministerstvo vnútra zakúpilo 21 helikoptér H225 (pôvodne Eurocopter EC225 Super Puma) ešte pred vojnou. Dodávané boli od roku 2018. Používala ich štátna záchranná služba i národná garda. Havarovaný stroj patril práve záchrannej službe a letelo v ňom deväť ľudí – okrem posádky to bol minister vnútra Denys Monastyrskyj, jeho prvý námestník Jevhenij Jenin, štátny tajomník Jurij Lubkovyč a ďalší pracovníci ministerstva. Stroj bol na ceste do Charkova.

Podľa svedkov letel vrtuľník nízko nad zemou, ale rovno a nič nenaznačovalo, že by mal nejaké problémy. Nad mestom Brovary východne od Kyjeva trikrát zakrúžil, potom začal náhle klesať, narazil do škôlky a zrútil sa pri paneláku. V čase havárie bola hmla a tma, čo mohlo zohrať pri nešťastí úlohu. Budova škôlky začala horieť a museli ju evakuovať. Okrem deviatich ľudí v helikoptére zomrelo aj päť ľudí na zemi, vrátane jedného dieťaťa. Zranených bolo 30 osôb, z toho 12 detí.

Do konca januára boli potvrdené ešte štyri straty ukrajinských strojov. Žoldnieri z tzv. Wagnerovej skupiny zostrelili 22. 1. pri Bachmute vrtuľník Mi-8. Jeho trojčlenná posádka zahynula. Pri Kramatorsku padol 27. 1. počas bojového letu kapitán Danilo Muraško. Pilotoval Su-25 z 299. brigády taktického letectva. Ďalší Mi-8 bol zostrelený 30. 1. pri Novodarovke v Záporožskej oblasti počas zásobovacieho letu s muníciou. Jeho trojčlenná posádka zostrel neprežila. V posledný januárový deň došlo k pádu vrtuľníka Mi-2 pri Poltave, čiže ďaleko od frontu. Zrejme teda nešlo o bojovú stratu. Dvojčlenná posádka – 47-ročný pilot Vladyslav Stankevyč a 46-ročný veliteľ Gennadij Butenko – haváriu neprežila.

Kapitán Danylo Muraško zahynul 27. 1. počas bojového letu pri Kramatorsku.

Haváriu Mi-2 pri cvičnom lete 31. 1. neprežila posádka v zložení kapitán Gennadij Butenko a nadporučík Vladyslav Stankevyč.

03/2023
Info EDUARD 03/2023

Dobrý den, dámy a pánové! Máme zavřeno. Dnes představované březnové novinky si sice můžete prohlédnout a prostudovat jak na následujících stránkách, tak na našem e-shopu, ale nekoupíte je tam. Chápu, zní to šíleně. Nejde ale o žádný rafinovaný marketingový tah, prostě se stěhujeme. Přesně řečeno, stěhujeme obchodní oddělení. To je také důvod, proč v následujících sedmi dnech nebude možné objednávat na e-shopu. Jak jste ale jistě zaznamenali, bylo na druhou stranu možné tyto novinky nakoupit již od minulého pátku, rovněž tak jsou již k dispozici u našich obchodních partnerů.

3/1/2023

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna nad Ukrajinou waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (533 ms)

Rendering Letecká vojna nad Ukrajinou (284213): (13/13) (7 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i6889/item983022-small.jpg

 i6889/item983023-small.jpg

 i6889/item983020-small.jpg

 i6889/item983021-small.jpg

 i6889/item983033-small.jpg

 i6889/item983028-small.jpg

 i6889/item983029-small.jpg

 i6889/item983030-small.jpg

 i6889/item983027-small.jpg

 i6889/item983035-small.jpg

 i6889/item983024-small.jpg[p2]

 i6889/item983025-small.jpg[p2]

 i6889/item983032-small.jpg[p2]

 p156/vth369627-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i6889/vth369766-1.jpg

 i6889/vth369767-1.jpg