Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna na Ukrajine

Obytný dom v Avdijivke zničený ruskou raketou.


Sumár druhého roku konfliktu


Text: Miro Barič


Ubehli už dva roky, odkedy sa začala nezmyselná vojna, ktorá prináša všetkým zúčastneným iba zmar, krviprelievanie a skazu. Preto sa v dnešnom pokračovaní pozrieme okrem tradičného mesačného obdobia (tentoraz od 1. 2. do 29. 2.) aj na sumár toho, čo sa na Ukrajine udialo v druhom roku konfliktu. Najprv mi však dovoľte jeden osobný príhovor.

 

Počas týchto dvoch rokov som sa veľa dozvedel o rôznych ľuďoch okolo seba, ale aj o sebe samom. Napríklad to, že som vojnový štváč, teším sa z nezmyselného zabíjania a som aktivista platený západom za šírenie západnej propagandy.

Nuž, vojnový štváč som asi v tom, že od začiatku vojny trvám na tom, aby agresor prestal útočiť, čo povedie k okamžitému mieru. Na rozdiel od výziev na kapituláciu obrancov, čo povedie iba k likvidácii Ukrajiny a Ukrajincov samotných.

Na rôzny „ačohentizmus“ ani nemá zmysel reagovať. Trvám však na tom, že klamstvo nie je názor a už vôbec ho nemienim rešpektovať. Odmietam aj tvrdenia, ktoré relativizujú pravdu s tým, že aj tak tam nikto z nás nebol a teda nevie, ako to bolo. Ani v Osvienčime som nebol a viem, kto tam bol stelesnením zla, a kto bol obeťou – a to isté platí aj pre Buču alebo Mariupoľ.

A ak sa vám nepáči moja údajná „západná propaganda“, niet jednoduchšieho riešenia – sledujte hovorcu ruského ministerstva obrany Konašenkova. Ten už v lete 2022 oznámil zničenie 40 HIMARSov – z menej ako 20, ktoré boli vtedy dodané. Mimochodom, práve v poslednom sledovanom období sa objavili prvé dôkazy o tom, že Rusi aspoň poškodili dva raketomety HIMARS. Na začiatku marca sa im zas podarilo dokázateľne zničiť vôbec prvý HIMARS – to však bude až v ďalšom pokračovaní článku. Nebude to v ňom chýbať, pretože moja údajná „západná propaganda“ to nezatajuje...

Na medzinárodnom letisku Harrisburg v Pensylvánii pristál 10. 2. Antonov An-124-100M pomenovaný Be brave like Okhtyrka. Stroj s registráciou UR-82008 patrí spoločnosti Antonov Airlines. Do USA priviezol na opravu dva raketomety M142 HIMARS. Jednému pravdepodobne výbuch míny odtrhol pravé predné koleso a poškodil spodnú časť kabíny. Druhý má v kabíne najmenej 16 zásahov črepinami, popraskané obe čelné sklá a poškodené obe predné pneumatiky. Ide o prvé dva dokázateľne poškodené HIMARSy z 39 dodaných.

 

Marec 2023

Poľsko a Slovensko v tomto období dodali Ukrajine stíhačky MiG-29. Varšava poskytla v marci najmenej štyri lietadlá, ďalších 10 malo byť dodaných v ďalšom mesiaci. Slovensko poskytlo 13 kusov, z toho tri boli bez motorov a vhodné len ako zdroj náhradných dielov. Aj zo zvyšných desiatich strojov preleteli na Ukrajinu vlastnými silami len štyri (číslo 2123, 6124 a 6627 v šedo-zelenej kamufláži a 0921 v digitálnej kamufláži). Prelet zo Sliača sa uskutočnil 23. 3. Ostatné lietadlá boli prepravené pozemnou cestou.

K vážnemu incidentu medzi ruskými a západnými ozbrojenými silami došlo 14. 3. Dve ruské stíhačky Su-27 zaútočili v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom na americký dron MQ-9 Reaper a nárazom do vrtule spôsobili jeho pád.

 Ukrajinské stíhačky MiG-29 predvádzajú modro-žlté sfarbenie spodných plôch.


Apríl 2023

Kyjev sa 28. 4. po 51 dňoch pokoja stal opäť cieľom raketového ostreľovania. Stalo sa tak v deň, kedy boli v ukrajinskom hlavnom meste na návšteve slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel. Obaja sa museli pre letecký uchýliť do krytu.

Okrem Ukrajiny bombardovalo Rusko aj vlastné územie, keď 20. 4. zhodil Su-34 omylom bomby na mesto Belgorod.

Ukrajinské drony zas 29. 4. zaútočili na sklad paliva Čiernomorskej flotily v meste Sevastopoľ a zničili približne polovicu nádrží.

 Dvojmiestny MiG-29UB z ukrajinskej 40. brigády taktického letectva štartuje z diaľnice.


Máj 2023

Na konci predchádzajúceho mesiaca dorazili na Ukrajinu dve batérie systémov Patriot a od začiatku mája sa zapojili do obrany hlavného mesta.  Prvú ruskú „nezostreliteľnú“ raketu Ch-47M2 Kinžal zostrelili 4. 5. skoro ráno nad Kyjevom. Rusi sa snažili Patriot zahltiť množstvom striel a tak ho zničiť. Pri takomto masovom útoku 16. 5. zostrelili Ukrajinci ďalších šesť Kinžalov.

Ukrajinci využili Patriot aj ofenzívne a 13. 5. nastražili pascu ruskej skupine, ktorá letela bombardovať kĺzavými bombami ukrajinskú Černihivskú oblasť. Celá skupina však bola zostrelená na svojej strane hraníc, v ruskej Brianskej oblasti. Išlo o jeden Su-34, jeden Su-35 a najmenej dva  vrtuľníky Mi-8 v úprave pre rádioelektronický boj. Takéto straty priznali sami Rusi. Podľa Ukrajincov bol zostrelený ešte jeden vrtuľník Mi-8 – celkovo teda päť strojov naraz.

V máji tiež došlo k prvému použitiu britsko-francúzskych striel s plochou dráhou letu Storm Shaow / SCALP-EG. Ukrajinci ich vypúšťajú z upravených lietadiel Su-24. Zároveň s nimi použili aj klamné ciele ADM-160 MALD.

Na konci mája sa Rusom podarilo dobyť ruiny zničeného mesta Bachmut, o ktoré sa bojovalo takmer 10 mesiacov. Ukrajinci však začali podnikať protiútoky okolo mesta a o Kliščijivku, ktorá leží južne od Bachmutu, sa bojuje dodnes.

 Ukrajinské vrtuľníky Mi-24P počs bojového letu

Ládovanie neriadených rakiet do Mi-24P.


Jún 2023

V prvých júnových dňoch sa začala ukrajinská protiofenzíva na juhu krajiny v Záporožskej oblasti. Proti dôkladne vybudovaným ruským opevneniam s množstvo mínových polí však postupovala od začiatku len pomaly. Dva dni po jej začiatku, 6. 6., však Rusi v obave z možného prekročenia Dnepra vyhodili do vzduchu Kachovskú priehradu severne od mesta Cherson. Spôsobili tým obrovskú humanitárnu i ekologickú katastrofu.

Na konci mesiaca sa vzbúrili žoldnieri zo skupiny Wagnerovcov, ktorí viedli hlavnú ťarchu útoku (a aj strát) v bitke o Bachmut. Ich vodca Prigožin 23. 6. obsadil Rostov na Done. Dúfal, že tam chytí ruského ministra obrany Šojgua a náčelníka štábu Gerasimova, ktorých dlhodobo verejne kritizoval. Tým sa však podarilo tesne predtým z Rostova ujsť. Na druhý deň sa kolóny Wagnerovcov vydali smerom na Moskvu. Obsadzovali jedno mesto za druhým a zostrelili pri tom šesť ruských vrtuľníkov a jedno lietadlo Il-22M – lietajúce veliteľské stanovište. Prigožin však svojich žoldnierov zastavil 200 km od Moskvy. Vzápätí sa stiahli aj z Rostova výmenou za sľub údajnej beztrestnosti. Výsledkom bolo, že puč nevyšiel a Wagnerovci ako významná sila skončili.

 Strela Storm Shadow na závesníku ukrajinského Su-24.

Ex-český systém Kub na Ukrajine.


Júl 2023

Kerčský most vedúci na okupovaný Krym sa 17. 7. stal terčom ďalšieho útoku námorných dronov. Bolo poškodené najmenej jedno cestné pole. Zároveň vypršala platnosť obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov do sveta. Rusko začalo útočiť na obilné sklady a infraštruktúru prístavov nielen na ukrajinskom pobreží Čierneho mora, ale aj na rieke Dunaj tesne pri hraniciach s Rumunskom.

Ukrajina začala v tomto mesiaci dostávať kazetovú muníciu z USA pre svoje delostrelectvo.

 Mobilný guľomet v akcii proti dronom.

Nočný zásah proti dronom.


August 2023

Dánsko, Holandsko a vzápätí aj Nórsko v tomto mesiaci oznámili, že dodajú Ukrajine stíhačky F-16. Po potrebnom výcviku pilotov a pozemného personálu ich však Ukrajinci začnú dostávať až v priebehu roka 2024. Dokopy by mohlo ísť o 70 strojov vo verzii F-16AM Block 20 MLU.

V priebehu augusta bol polostrov Krym cieľom vážneho ostreľovania strelami Storm Shadow. Zasiahnutých bolo niekoľko mostov, ale aj najmenej dve batérie systémov S-400. Ukrajinské drony zas útočili na letiská na ruskom území. Na základni Solcy-2 zhorel bombardér Tu-22M3 a na letisku v Pskove boli zničené dva transportné Il-76 a dva ďalšie boli poškodené.

Presne po dvoch mesiacoch prišla pomsta za pokus o puč žoldnierov zo skupiny Wagnerovcov. Počas letu z Moskvy do Petrohradu bol zostrelený civilný Embraer EMB-135BJ Legacy 600. Na jeho palube zomrel Prigožin a ďalší členovia vedenia Wagnerovcov. Lietadlo zrejme zasiahli dve rakety zem-vzduch, hoci oficiálna ruská verzia je, že pasažieri sa počas letu hrali s granátom a ten vybuchol.

 Zostrelený iránsky dron Shahed s nočným čiernym sfarbením.

Tento mobilný guľomet má vyznačené zostrely 15 dromov Shahed a jedného Lancetu. Nie je známe, či ide o úspechy jedného stroja alebo celej jednotky.


September 2023

Ukrajina uštedrila Rusku strategickú porážku v Čiernom mori. Podarilo sa jej zrušiť ruskú blokádu a obnoviť vývoz obilia vlastnými silami. To sa jej darí dodnes a vo väčšom objeme ako predtým umožňovala obilná dohoda. V suchom doku v prístave Sevastopoľ boli 13. 9. strelami Storm Shadow zničené výsadková loď Minsk a ponorka Rostov na Done. Následne bolo 22. 9. rovnakým spôsobom zničené aj sevastopoľské veliteľstvo Čiernomorskej flotily. Tá radšej stiahla svoje lode viac na východ.

Rusko začalo používať drony Lancet s dlhším doletom a zasiahlo niekoľko ukrajinských lietadiel na letiskách pri mestách Kryvyj Rih a Mykolajiv. Výsledky útokov snímali ruské prieskumné drony. Ich operácie desiatky kilometrov za frontou spôsobujú Ukrajincom problémy dodnes.

Skúška aerodynamických štítov pri predletovej príprave ruského Su-25.

 

Október 2023

Mesiac sa začal ďalším hrozným ruským vojnovým zločinom. Na smútočné zhromaždenie, ktoré sa zišlo na pohrebe vojaka v obci Hroza v Charkovskej oblasti, vypustili raketu Iskander. Tá zabila 59 ľudí – 36 žien, 22 mužov a jedno dieťa. Vyšetrovanie OSN potvrdilo, že všetky obete boli civilisti a zodpovednosť za ich smrť nesie Rusko.

Ukrajina dostala rakety ATACMS s dlhším doletom a 17. 10. ich použila proti ruským vrtuľníkovým letiskám v Berďansku a v Luhansku. Ruské ozbrojené sily pri tom prišli o 46 helikoptér.

Na pozemnom bojisku nastala patová situácia. Ukrajinský postup na juh sa zastavil v oblasti Robotyne a Verbove po dosiahnutí tretej – hlavnej ruskej obrannej línie. Naopak, Rusi spustili vlastný mohutný útok na Avdijivku pri Donecku.

 Ruská záchranná jednotka, ktorá 17. 2. s vrtuľníkom Mi-24 vyzdvihla zostreleného pilota stíhačky Su-35.

Kapitán Fjodor Graboveckij, ktorý mal 19. 2. menej šťastia a po zostrelení jeho Su-35 zahynul v Azovskom mori.


November 2023

V prístave Kerč na okupovanom Kryme bola strelami Storm Shadow 4. 11. zničená ruská korveta Askold. Rusi v novembri zvýšili intenzitu útokov iránskymi dronmi Shahed. Tie im pomáhali mapovať pozície ukrajinskej protivzdušnej obrany. Tú spojenci pred zimou posilňovali. Nemecko dodalo systém IRIS-T a ďalší Patriot, Nórsko zas ďalšie systémy NASAMS. Z USA začali prichádzať výsledky programu FrankenSAM, ktorý kombinuje prvky rôznych systémov – napríklad americké rakety so sovietskymi odpaľovacími zariadeniami alebo sovietske radary so západnými odpaľovacími zariadeniami.

 Ilustračná snímka ruského A-50.

Chvostová časť A-50, ktorý bol zostrelený 23. 2.

Zostrelenému A-50 velil major Valerij Borovikov.


December 2023

Systém Patriot dodaný z Nemecka sa veľmi aktívne zapojil do práce. Pri Haďom ostrove bol 5. 12. zostrelený ruský Su-24M, ktorý sa pokúšal útočiť na Odesu. Obaja členovia posádky zahynuli. Identita jedného z nich bola potvrdená až teraz, bol ním kapitán Jevgenij Baterin. Následne bol 17. 12. zostrelený ruský Su-25 a 22. 12. boli zostrelené hneď tri Su-34 naraz. Na Vianoce 24. 12. ohlásili Ukrajinci ďalší Su-34 a jeden Su-30.

Pokračovala aj likvidácia Čiernomorskej flotily, keď 26. 12. v prístave Feodosia poslali strely Storm Shadow na dno výsadkovú loď Novočerkassk. K jej záhube prispel výbuch prevážanej munície a následný požiar.

Na konci decembra spustilo Rusko najväčšie raketové útoky na ukrajinské mestá od začiatku vojny. Do náletov sa 29. 12. zapojilo 18 strategických bombardérov. Rusi vypustili spolu 122 rakiet a striel s plochou dráhou letu a 36 dronov. Útok si vyžiadal 58 obetí na ľudských životoch a viac ako 160 zranených.

 Vo Voronežskej oblasti 11. 2. nafilmovali transport havarovaného Su-34. Ako a kedy k incidentu došlo, nie je známe.


Január 2024

Pokračovali ruské útoky na ukrajinské mestá. Napríklad 2. 1. vypustili spolu 134 rakiet a dronov. Na tomto útoku sa podieľalo aj 16 bombardérov Tu-95MS. Rusi však nebombardovali len ukrajinské ciele. Ich vlastná munícia čoraz viac padá nedopatrením aj na ich vlastné mestá a obce.

Vo vzduchu utrpeli Rusi citeľnú stratu 14. 1., kedy bolo zničené lietadlo včasnej výstrahy a kontroly Beriev A-50. Zrútilo sa do Azovského mora. Spolu s ním bolo zasiahnuté aj lietajúce veliteľské a komunikačné stanovište Il-22M. Prešpikované črepinami a s mŕtvymi a zranenými na palube dokázalo núdzovo pristáť. Lietadlo je však na odpis. V Belgorodskej oblasti sa zas 24. 1. po zásahu protilietadlovou raketou zrútil transportný Il-76M. Dodnes nie je jasné, čo alebo koho viezol.

Ukrajinský Su-25M1K s trupovým číslom „modrá 21“.

Pri zostrelení ukrajinského Su-25 zahynul 7. 2. major Vladyslav Rykov z 299. brigády taktického letectva.


Február 2024

V poslednom sledovanom mesiaci došlo k dvom zásadným udalostiam. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vo štvrtok 8. 2. populárneho generála Valerija Zalužného z funkcie najvyššieho veliteľa ukrajinských ozbrojených síl. Nahradil ho dovtedajší veliteľ pozemných síl, generál Oleksandr Syrskyj. Ten má za sebou úspešnú obranu Kyjeva na jar 2022 a bleskovú protiofenzívu v Charkovskej oblasti na jeseň 2022. Viedol však aj boje okolo Bachmutu, kde ho mnohí vojaci kritizovali za chyby pri rotácii na začiatku roka 2023. Zalužnyj by sa mal na vlastnú žiadosť stať novým ukrajinským veľvyslancom vo Veľkej Británii.

Druhou zásadnou udalosťou bol ukrajinský ústup z Avdijivky, ktorý sa zavŕšil v sobotu 17. 2. Ide o prvý takýto úspech ruskej armády od mája 2023, kedy padol Bachmut. Rusko zaň zaplatilo desiatkami tisíc mŕtvych a zranených vojakov a stovkami kusov zničenej techniky. K pádu Avdijivky prispeli najmä dva faktory – obmedzenie dodávok munície zo Západu a ruské letecké bombardovanie.

Rozhodnutie o ústupe z Avdijivky padlo už dávnejšie a začalo sa realizovať ešte vtedy, keď bol veliteľom ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj. Ukrajinci presunuli do Avdijivky 3. útočnú brigádu pod zámienkou rotácie a posilňovania obrany. Jej skutočnou úlohou však bolo kryť ústup ostatných jednotiek. Keď si Rusi uvedomili, čo sa deje, vrhli do útoku všetky sily. Výsledkom bol chaos, nad ktorým nemalo velenie na oboch stranách žiadnu kontrolu. Malé oddiely sa v ruinách mesta premiešali a často museli bojovať v obkľúčení. Viacero zranených museli Ukrajinci pri ústupe zanechať za sebou, pretože sa nemohli hýbať a nevedeli ich odniesť. Časť z nich padla do zajatia, časť však Rusi povraždili.

Kým vlani v lete ukrajinské delostrelectvo dokázalo na niektorých úsekoch prekonať to ruské, v Avdijivke v poslednom období muselo byť ticho pre nedostatok munície. Jej dodávky z EÚ meškajú, z USA sa pre domáce spory v Kongrese úplne zastavili.

Ruské masové útoky na Avdijivku, ktoré sa začali v októbri 2023, vážne narušovalo delostrelectvo ešte skôr, ako sa ruskí vojaci priblížili na dostrel pechotných zbraní. Preto najmä pri počiatočných útokoch utrpeli Rusi veľké straty. Nič také sa však v posledných týždňoch pred pádom Avdijivky nedialo. Ruské formácie sa mohli na útok nerušene pripravovať a ukrajinská pechota sa pri obrane mohla spoliehať iba na vlastné zbrane a na podporu obrnených vozidiel Bradley, ktoré im z úkrytov vyrážali na pomoc.

Druhým významným faktorom bolo ruské letecké bombardovanie. Krátko pred ukrajinským ústupom dopadalo na Avdijivku okolo 50 kĺzavých bômb denne. Ich presnosť nebola veľká, ale pri hmotnosti 500 kg napáchajú škody kdekoľvek dopadnú. V Avdijivke ničili najmä vysoké paneláky, ktoré využívali Ukrajinci na pozorovanie bojiska aj na obranu.

Po ukrajinskom ústupe sa toto bombardovanie začalo aj na novej obrannej línii a tiež pri Bachmute, kde Rusi obnovili snahu postúpiť na západ. Počet zhodených bômb začal dosahovať aj 100 denne a objavili sa aj nové kĺzavé bomby s hmotnosťou až 1500 kg.

 V okolí Robotyne bol 13. 2. zostrelený ukrajinský vrtuľník Mi-17V-5. Zahynuli dvaja členovia posádky.


Ruské bombardovanie a straty

S nedostatočnými dodávkami zbraní a munície súvisí aj schopnosť Ruska dlhú dobu nerušene bombardovať Avdijivku. Ukrajinci nemajú dosť systémov protivzdušnej obrany na to, aby účinne bránili celú frontovú líniu. K Avdijivke presunuli batérie PVO až v druhej polovici mesiaca, aby kryli záver ústupu. Medzi nimi vynikala tretia batéria systému Patriot, ktorú dodali z Nemecka na konci minulého roka. Ukrajina mala predtým dve batérie, jedna je nasadená na obranu Kyjeva a druhá na obranu Odesy. Výhodou tretej nemeckej batérie je, že jej jednotlivé prvky sú namontované na nákladných autách. Americké systémy Patriot sú namontované na prívesoch a aj špičkovo vycvičenej obsluhe trvá 30-40 minút, kým ich pripraví na presun. Nemecká batéria sa môže presúvať takmer ihneď. Podľa rakúskeho vojenského odborníka Toma Coopera je možné, že Ukrajinci túto batériu ďalej rozdelili na menšie prvky, keď k niekoľkým odpaľovacím zariadeniam pridali iné navádzacie radary. Na základe programu FrankenSAM môže ísť aj o radary z pôvodne sovietskych systémov, napríklad S-300. Toto rozdelenie batérie na menšie elementy umožňuje pokrytie väčšieho úseku frontu.

Ukrajinci už v sobotu 17. 2. ohlásili zostrelenie dvoch Su-34 a jedného Su-35. Nároky prichádzali aj naďalej prakticky na dennej báze – 18. 2. to bol ďalší Su-34, 19. 2. jeden Su-34 a jeden Su-35, 21. 2. ďalší Su-34, 27. 2. dva Su-34 a v priebehu 29. 2. postupne tri Su-34. Dokopy ide o dvanásť lietadiel, problém je však s overením ich zostrelenia. Ruské sociálne médiá potvrdili stratu iba dvoch Su-35. Ukrajina poskytla nezreteľné videá ako dôkaz pádu dvoch Su-34. Čo je však s ďalšími ôsmimi nárokovanými Suchojmi? Na definitívnu odpoveď si budeme musieť nejaký čas počkať – tak ako pri predchádzajúcich pokračovaniach tohto seriálu. Prakticky v každej časti sa spomína nejaké fotografické potvrdenie straty z predošlých mesiacov – a to na oboch stranách. Aj v v aktuálne sledovanom období sa objavili zábery poškodeného Su-34 po núdzovom pristátí, ku ktorému celkom isto došlo niekedy v minulosti, nie je však známe, ku ktorej udalosti sa viaže.

Niečo o ruských stratách však môže naznačovať analýza satelitných záberov ruských letísk. Z nej vyplýva, že v období, kedy Ukrajinci nárokovali vyššie spomínané zostrely, sa na svoje základne nevrátilo šesť Su-34.

Poďme sa bližšie pozrieť na overené straty. V sobotu 17. 2. bol nad východnou Ukrajinou zostrelený Su-35. Pilot sa katapultoval a zachránila ho posádka helikoptéry Mi-24 na bojovej pátracej a záchrannej misii (CSAR). Vrtuľníková jednotka si po úspešnej záchrane pilota Su-35 urobila skupinovú fotku a tým vlastne potvrdila zostrel ruskej stíhačky.

Druhý Su-35 bol zostrelený už o dva dni, v pondelok 19. 2. Tentoraz sa zrútil do Azovského mora pri obci Rybacke južne od Mariupoľa. Pilotoval ho kapitán Fedor Graboveckij. Ten sa síce stihol z padajúceho lietadla úspešne katapultovať, no v studenej vode zomrel skôr, ako ho mohli vyzdvihnúť záchranné vrtuľníky.

 Jednou z potvrdených obetí zostrelenia Mi-17V-5 je Vadim Pokatajev.

Vrtuľník Mi-8AMTŠ s označením RF-04428 a trupovým číslom „červená 62“, na ktorom 9. 8. 2023 dezertoval na ukrajinskú stranu ruský pilot kapitán Maxim Kuzminov.

Maxim Kuzminov bol vo februári zastrelený v Španielsku.


Ďalší A-50

Okrem stíhačiek a stíhacích bombardérov sa ukrajinskej protivzdušnej obrane podarilo v sledovanom období zostreliť aj ďalšie lietadlo včasnej výstrahy a kontroly Beriev A-50. Jeho koniec v piatok 23. februára zachytilo viacero videí. Na jednom je vidieť, že lietadlo klesá a vypúšťa klamné ciele. Mierili naň dve rakety. Jednu sa podarilo zmiasť a vybuchla ďaleko za lietadlom. Druhá ho však zasiahla a stroj začal padať v plameňoch. Na ďalších videách je vidieť silný požiar  po dopade na zem, či odtrhnutý chvost lietadla na zemi, čím sa ihneď potvrdila identita typu.

A-50 dopadol v blízkosti dediny Trudovaja Armenia na ruskej strane Azovského mora. Zasiahnutý bol viac ako 200 km od najbližších ukrajinských pozícií. Ukrajinská tajná služba uviedla, že ho zostrelili s pomocou upravenej rakety S-200. Po zostrelení prvého A-50 v januári sa totiž začali tieto ruské lietadlá pohybovať ďalej od frontu. Okrem iného slúžia na navádzanie útokov Su-34. Ukrajinci sa teda snažili prísť na to, ako proti nim zasiahnuť. Staré strely S-200 síce vyradili už pred rokmi, no ostali im v skladoch. Niektoré verzie S-200 majú dosah až 300 km.

Zostrelený A-50 mal označenie RF-50610 a trupová číslo „červená 42“. Patril 610. stredisku bojovej prípravy a preškoľovania leteckého personálu. Na palube bolo najmenej 10 príslušníkov posádky, nikto z nich neprežil. Boli medzi nimi major Valerij Borovikov, major Alexander Ruluk, kapitán Alexander Provalov, nadporučík Valerij Telmanov a práporčík Dmitrij Chrulev. Pre Rusko je to veľká strata, pretože nie je ľahké takéto lietadlo vyrobiť a hlavne jeho posádku tvorili špecialisti s dlhoročným výcvikom, ktorých nedokáže nahradiť už vôbec.

 Nadporučík Nikita Kirjanov, ktorý zomrel počas Kuzminovovej dezercie.

Kapitán Chušbacht Tursunov, ktorý zomrel počas Kuzminovovej dezercie.


Ukrajinské straty

Prisunutie protivzdušnej obrany bližšie k frontovej línii so sebou nesie zvýšené riziko a Ukrajinci za to draho platia. V sledovanom období prišli o batériu S-300 a 26. 2. bolo v Záporožskej oblasti zničené vôbec prvé odpaľovacie zariadenie systému NASAMS.

Ukrajina v sledovanom období preukázateľne stratila dva stroje. Najprv bol v stredu 7. 2. počas bojového letu zničený Su-25 z 299. brigády taktického letectva. Jeho pilot, major Vladyslav Rykov, zahynul. S najväčšou pravdepodobnosťou bol zostrelený raketou R-37, ktorú vypustila ruská stíhačka Su-35.

V utorok 13. 2. bol v oblasti Robotyne v Záporožskej oblasti zostrelený vrtuľník Mi-17V-5 ukrajinského armádneho letectva. Nízko nad zemou sa pohybovali dve helikoptéry. Jedna vypúšťala klamné ciele, druhá nie – a práve tú zasiahla raketa. Vrtuľník začal horieť a dopadol na zem. Dvaja letci zahynuli (jeden z nich bol menovaný ako Vadim Pokatajev), tretí člen posádky bol kriticky zranený.

Ako stratu možno uviesť aj smrť ruského pilota, kapitána Maxima Kuzminova. Ten 9. 8. dezertoval na ukrajinskú stranu s vrtuľníkom Mi-8AMTŠ s označením RF-04428 a trupovým číslom „červená 62“. Dvaja ďalší členovia posádky nemali o jeho úmysle dezertovať ani potuchy, po pristátí sa pokúsili ujsť a boli zastrelení. Kuzminova doma v Rusku, pochopiteľne, označili za zradcu a tajné služby nad ním vyniesli ortieľ smrti. Na Ukrajine dostal pol milióna dolárov a tri možnosti na výber – bojovať za Ukrajinu, ostať žiť na Ukrajine ako civilista, alebo žiť v zahraničí. Kuzminov si vybral poslednú možnosť a usadil sa v Španielsku. Porušil však zásady utajovania, keď k sebe zavolal svoju priateľku. Vďaka tomu ho zrejme vypátrali a zastrelili. Mimochodom, v sledovanom období bola zverejnená aj identita zvyšných dvoch členov posádky, ktorí zomreli pri jeho dezercii. Boli to kapitán Chušbacht Tursunov a nadporučík Nikita Kirjanov. Zabitie Kuzminova znamená, že ukrajinské snahy presvedčiť ďalších ruských letcov na dezerciu sa zrejme minú účinkom.

 

Lode na dne

V sledovanom období pokračovala aj likvidácia ruskej Čiernomorskej flotily. Tentoraz sa o to postarali námorné drony. Hneď vo štvrtok 1. 2. poslali na dno raketovú korvetu Ivanovec triedy Tarantul. Plavidlo napadla svorka dronov Magura V5, ktoré ju uštvali ako dravé šelmy. Postupne ju zasiahli dva do zadnej časti, čím jej zrejme vyradili pohon. Následne jej jeden spôsobil veľkú dieru na ľavoboku, do ktorej potom vplával štvrtý dron a vybuchol vnútri lode. Na videu je vidieť aj výbuch na pravoboku. Korvetu tak zasiahlo najmenej päť dronov. Na závere videa, ktoré zverejnila ukrajinská vojenská rozviedka GUR je vidieť už len provu potápajúcej sa lode, ktorá trčí kolmo nad hladinu.

Následne bola v stredu 14. 2. pri pobreží Krymu rovnakým spôsobom zlikvidovaná výsadková loď Cézar Kunikov. Viezla náklad z Novorossijska do Sevastopoľa, pričom ju vypátrala svorka dronov Magura V5. Po niekoľkých výbuchoch sa loď prevrátila a potopila. Loď patrila do triedy Ropucha a potopila sa presne 81 rokov od smrti majora Cézara Kunikova, po ktorom bola pomenovaná. Ten bol smrteľne zranený v bojoch o Novorossijsk a zomrel 14. 2. 1943.

04/2024
Info EDUARD 04/2024

Dobrý večer, vážení přátelé! Máme za sebou hektický březen. Chápu, že vám to asi tak nepřijde, ale ona každá hospoda vypadá jinak z jídelny a jinak z kuchyně. Aby byl pohled z jídelny, tedy od vás zákazníků, pozitivní, nezbývá personálu v kuchyni, tedy nám, aby se pořádně oháněl.

4/1/2024

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna na Ukrajine waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (1351 ms)

Rendering Letecká vojna na Ukrajine (345958): (39/39) (10 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i8892/item1104468-small.jpg

 i8892/item1104469-small.jpg

 i8892/item1104470-small.jpg

 i8892/item1104471-small.jpg

 i8892/item1104472-small.jpg

 i8892/item1104473-small.jpg

 i8892/item1104474-small.jpg

 i8892/item1104475-small.jpg

 i8892/item1104476-small.jpg

 i8892/item1104477-small.jpg

 i8892/item1104478-small.jpg[p2]

 i8892/item1104479-small.jpg[p2]

 i8892/item1104480-small.jpg[p2]

 i8892/item1104481-small.jpg[p2]

 i8892/item1104482-small.jpg[p2]

 i8892/item1104483-small.jpg[p2]

 i8892/item1104484-small.jpg[p2]

 i8892/item1104485-small.jpg[p2]

 i8892/item1104486-small.jpg[p2]

 i8892/item1104487-small.jpg[p2]

 i8892/item1104488-small.jpg[p2]

 i8892/item1104489-small.jpg[p2]

 i8892/item1104490-small.jpg[p2]

 i8892/item1104491-small.jpg[p2]

 i8892/item1104492-small.jpg[p2]

 i8892/item1104493-small.jpg[p2]

 i8892/item1104494-small.jpg[p2]

 i8892/item1104495-small.jpg[p2]

 i8892/item1104496-small.jpg[p2]

 i8892/item1104497-small.jpg[p2]

 i8892/item1104498-small.jpg[p2]

 i8892/item1104499-small.jpg[p2]

 i8892/item1104500-small.jpg[p2]

 i8892/item1104501-small.jpg[p2]

 i8892/item1104502-small.jpg[p2]

 i8892/item1104503-small.jpg[p2]

 i8892/item1104504-small.jpg[p2]

 i8892/item1104505-small.jpg[p2]

 i8892/item1104506-small.jpg[p2]

 p156/vth446518-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i8892/vth446687-1.jpg

 i8892/vth446688-1.jpg