Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna nad Ukrajinou

Skupina Mi-17, ktoré Ukrajine dodali USA a pôvodne boli určené pre Afganistan. Vidieť rôzne umiestnenie označenia, napríklad aj na spodku trupu a na zadných vrátach.


Ďalšie ticho pred búrkou

Text: Miro Barič

Foto: Ozbrojené síly Ukrajiny, sociální sítě a další veřejné zdroje


Obdobie od 1. 4. do 1. 5. možno označiť ako ticho pred búrkou. Iste, naďalej prebiehali tuhé boje o Bachmut a niektoré ďalšie miesta, no frontová línia sa prakticky nehýbala. Prebiehali tiež prípravy na ukrajinskú ofenzívu v podobe útokov na dôležité ciele v ruskom tyle. Podobná situácia bola aj vlani v lete pred oslobodením Charkovskej oblasti a Chersonu.

 

Bachmut nepadol. Tak možno v skratke opísať priebeh bojov za mesiac apríl. Žiaľ, za týmito krátkymi slovami sa skrýva veľa hrôzy, ktorú si museli vytrpieť nielen obrancovia, ale aj civilné obyvateľstvo Ukrajiny. Najhorší bol raketový útok v piatok 28. 4., kedy sa prvýkrát po 51 dňoch pokoja stal cieľom ostreľovania aj Kyjev. Stalo sa tak práve v deň, kedy boli v ukrajinskom hlavnom meste na návšteve slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel. Obaja sa museli pre letecký poplach uchýliť do krytu.

Ruské strategické bombardéry v ten deň vypustili 23 striel, ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila 21 z nich. Zneškodnené boli aj dva kamikadze drony. V Kyjeve neboli hlásené žiadne obete, no v Dnipre zahynula žena a jej trojročná dcéra. Najhoršie dopadlo mesto Umaň, kde sa po zásahu zrútila časť deväťposchodového paneláka. Zahynulo pri tom 23 ľudí, z toho štyri deti. K útoku došlo o štvrtej hodine ráno, keď obyvatelia spali.

 

Patriot chráni Ukrajinu

Na konci apríla však ukrajinská protivzdušná obrana dostala významnú posilu. Podľa oficiálneho vyhlásenia ukrajinského letectva bola prvá batérie systému Patriot nasadená v ostrom režime a ďalšia batéria sa na sklonku mesiaca pripravovala na rozmiestnenie na pozície a nasadenie. O možnom dodaní Patriotov sa hovorilo od októbra, v decembri USA potvrdili, že pošlú na Ukrajinu jednu batériu. Ďalšiu batériu v januári sľúbilo Nemecko a Holandsko potom pridalo dve odpaľovacie zariadenia.

Výcvik obsluhy trvá v mierových podmienkach rok, no ukrajinskí vojaci ho museli na základni Fort Sill v Oklahome zvládnuť o mnoho skôr. Ich výcvik bol naplánovaný na 10 týždňov – no aj ten si dokázali zrýchliť. „Ukrajinskí vojaci robia dojem a veľmi rýchlo sa učia. Vďaka ich rozsiahlym znalostiam a skúsenostiam v oblasti protivzdušnej obrany v bojovej zóne bolo pre nich ľahšie – hoci nikdy nie ľahké – pochopiť systém Patriot,“ povedal brigádny generál americkej armády Shane Morgan pre server Politico.

Na výcviku sa zúčastnilo 65 ukrajinských vojakov vo veku 19 až 67 rokov, vrátane niekoľkých žien. Všetci boli veteránmi, ktorí bojovali proti ruskej invázii so staršími systémami protivzdušnej obrany sovietskeho pôvodu. Vďaka tomu, že už mali rozsiahle bojové skúsenosti, vedeli postupovať rýchlejšie ako študenti, ktorí by sa museli učiť všetko od začiatku. Už po pár týždňoch vedeli sami rozložiť systém z prepravnej polohy do bojovej a operovať s ním proti simulovaným hrozbám za menej ako 45 minút, čo je americký štandard. Toto opakovali 2–3krát denne, aby získali čo najviac skúseností. Na základe svojich znalostí toho, ako Rusi operujú, si dokonca vytvárali vlastné scenáre hrozieb. „Sú najlepší z najlepších v tom, čo robia pre protivzdušnú obranu Ukrajiny,“ uzavrel pre Politico brigádny generál Morgan.

Výcvik vo Fort Sill sa uzavrel v marci. Potom ukrajinskí vojaci odišli z USA na nespresnené miesto v Európe, kde prebiehal výcvik druhej skupiny obsluhy Patriotov. Obe skupiny tam spoločne výcvik dokončili a ako sme už uviedli, od konca apríla bránia Ukrajinu.

 Zábery na vrtuľníky Mi-17, ktoré boli dodané z USA a používa ich 12. samostatná brigáda armádneho letectva Ukrajiny.

Tento príslušník 12. samostatnej brigády armádneho letectva Ukrajiny má na pleci zaujímavú nášivku slovenského Vrtuľníkového krídla Prešov


Pomsta v Sevastopole

Hneď na druhý deň po tragédii v Umani došlo k útoku na prístav Sevastopoľ na okupovanom Kryme, ktorý ukrajinská strana označila za „božiu odvetu“. Oficiálne sa totiž k týmto incidentom vôbec nehlási. Po útoku dronov začal v sobotu 29. 4. horieť sklad paliva pre ruskú Čiernomorskú flotilu. Mohutný požiar zničil podľa ukrajinských odhadov 40 000 ton pohonných hmôt. Ruskí predstavitelia uviedli, že na sklad zaútočili štyri drony a dva z nich sa podarilo zneškodniť. Dva však prenikli a zničili štyri nádrže. Na záberoch horiaceho skladu je však vidieť, že zasiahnutých bolo 10 až 12 nádrží, čo je približne polovica celého skladu.

Po niekoľkých dňoch sa objavili nepotvrdené správy, že v skutočnosti bolo na útok použitých až 30 dronov, ktoré leteli v troch vlnách. Tak sa im podarilo zahltiť ruskú protivzdušnú obranu a časť z nich prenikla až k cieľu. Išlo o bežne komerčne dostupné drony Mugin-5 čínskej výroby, ktoré Ukrajinci upravili na nesenie výbušnín. Ďalšou informáciou, ktorá stojí za zdôraznenie, je, že pri tomto útoku na ruský vojenský cieľ nedošlo k žiadnym obetiam na životoch. To je v ostrom kontraste s oficiálnymi vyhláseniami ruskej strany, ktorá neustále zdôrazňuje, že na Ukrajine útočí len na vojenské ciele – no nejako sa jej so železnou pravidelnosťou darí zasahovať obytné domy či obchody a zabíjať civilné obyvateľstvo.

 Pekný detail výmetnice klamných cieľov na ukrajinskom vrtuľníku Mi-24.

Rakety S-8 na ukrajinskej helikoptére Mi-8.

Dvojica ukrajinských Mi-8 vyzbrojená guľometom v nose. Medzi nimi je MI-24.

Ládovanie rakiet S-8 do raketníc ukrajinskej helikoptéry Mi-24.

Neobvyklé sfarbenie jednej z ukrajinských stíhačiek MiG-29.

Prvá fotografia zachytávajúca pôvodne slovenský MiG-29 v ukrajinských službách. Podľa charakteristickej kamufláže ide o dvojmiestny UBS číslo 1303. Vidieť, že slovenské výsostné znaky boli zastriekané pôvodným odtieňom kamufláže. Číslo 1303, ktoré počas prepravy zo Slovenska na stroji zostalo, pretreli Ukrajinci inou farbou.


Bomby na vlastné mesto

K ruskému útoku na civilné ciele došlo aj na vlastnom území. Vo štvrtok 20. 4. o 22.15 večer došlo k explózii v ruskom meste Belgorod, približne 30 km od ukrajinskej hranice. Priebeh incidentu zaznamenala bezpečnostná kamera. Došlo k nemu v blízkosti rušnej križovatky Vatutinovej a Gubkinovej ulice. Kamera najskôr zachytila dopad, ktorý rozvíril prach. Prešlo približne 18 sekúnd a nastal výbuch, ktorý poškodil budovy v okolí a zničil viacero zaparkovaných áut – jedno z nich dokonca vyhodil do výšky niekoľkých poschodí a dopadlo na strechu neďalekého obchodu. Ruské úrady na druhý deň potvrdili troch zranených s tým, že bolo veľkým šťastím, že nik nezahynul. Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že nad Belgorodom letel stroj Su-34 a došlo k „abnormálnemu zostupu leteckej munície“.

Najpravdepodobnejšie je, že ruský bombardér chcel vypustiť kĺzavé bomby na ukrajinské ciele, no tým sa z nejakého dôvodu neroztvorili krídla a padli voľným pádom na mesto Belgorod. Nad ním dovtedy prelietavali ruské stroje útočiace na Ukrajinu pravidelne. Výbuch spôsobil kráter široký 20 metrov. Pri odstraňovaní škôd sa našla ešte jedna nevybuchnutá bomba. Kým ju zneškodnili, museli evakuovať 3000 obyvateľov zo 17 obytných domov v okolí.

Séria fotiek zachytáva skazu spôsobenú 28. 4. ruskou raketou v meste Umaň. V zničenom paneláku zahynulo 23 ľudí.

Po vlastnom bombardovaní ruského Belgorodu 20. 4. sa našla aj jedna nevybuchnutá bomba.


Civil zajatý v Rusku

V sledovanom období nebol zaznamenaný žiadny potvrdený zostrel pilotovaného lietadla alebo vrtuľníka ukrajinského letectva. Ruská strana si, samozrejme, nejaké zostrely bez dôkazov nárokovala a nie je vylúčené, že nejaká ukrajinská strata bude zdokumentovaná až s dlhším časovým odstupom, ako sa to bežne stávalo aj v predchádzajúcich obdobiach. Je to však prvý mesiac od začiatku vojny, kedy nebola vizuálne potvrdená ani jedna strata ukrajinského vojenského lietadla.

Došlo len k jednému bizarnému incidentu, ktorý zahŕňa ukrajinské civilné lietadlo. Pri Butovsku v ruskej Brianskej oblasti v stredu 5. 4. núdzovo pristálo ultraľahké lietadlo Aeroprakt A-22 Foxbat. Tento typ sa na Ukrajine vyrába od konca 90. rokov minulého storočia a v USA ho ponúkali pod obchodným názvom Valor. Stroj musel pristáť po tom, čo sa mu zlomil jeden list vrtule. Pilota zajala ruská pohraničná stráž. Postarší muž údajne vypovedal, že je ukrajinský civilista a jeho úlohou bolo fotografovať významné objekty. Rusi tiež zverejnili fotografie strelných zbraní a viacerých zásobníkov, ktoré mal mať pri sebe. Ide len o popis udalostí tak, ako ho zverejnila ruská strana, čo presne sa naozaj stalo, nie je známe. Poslať fotografovať vojenské objekty civilné lietadlo v dobe, keď je k dispozícii množstvo dronov, totiž nedáva veľký zmysel.

 V ruskej Brianskej oblasti 5. 4. núdzovo pristálo ukrajinské civilné ultraľahké lietadlo. Rusi okamžite zverejnili aj fotky jeho zajatého pilota a jeho zbraní.


Ruské straty

Na ruskej strane došlo v sledovanom období k viacerým potvrdeným stratám. V piatok 7. 4. bolo zverejnené video zachytávajúce zostrel ruského bitevného lietadla Su-25. Zasiahol ho protilietadlový oddiel ukrajinskej výsadkovej jednotky pri Oleksandrivke v Doneckej oblasti. Na videu je vidieť pád lietadla, po ktorom nasleduje obrovská explózia. Vľavo od mraku dymu a ohňa vidno klesať k zemi biely padák. Pilot lietadla sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou stihol zachrániť. Je to, mimochodom, už tridsiaty stroj tohto typu, ktorý Rusko stratilo od začiatku vojny. Početne väčšie sú už len straty vrtuľníkov Ka-52, ktorých bolo zničených 34.

V apríli stratilo Rusko aj tri vrtuľníky, všetky typu Mi-24. Jeden zostrelila ukrajinská 10. samostatná horská útočná brigáda 5. 4. pri obci Berestove v okrese Bachmut v Doneckej oblasti. Stroj patril 112. samostatnému vrtuľníkovému pluku a jeho stratu potvrdili aj ruské kanály. Zasiahnutý bol prenosnou raketou Piorun. Zahynuli obaja členovia posádky, jedným z nich bol nadporučík Ilnaz Fazylov.

Za neznámych okolností bol 20. 4. stratený stroj typu Mi-24VM. Podľa dostupných informácií sa zrútil do Azovského mora pri Kyrylivke v okrese Melitopoľ. O život prišiel najmenej jeden člen posádky, ktorý bol identifikovaný ako major Andrej Suetov.

Pri Kupiansku v Charkovskej oblasti sa 24. 4. našiel vrak ďalšej ruskej helikoptéry Mi-24VM. Uvádza sa, že havarovala po náraze do vedenia vysokého napätia. Obaja členovia posádky zahynuli.

K jednej strate došlo ďaleko od zóny operácií a pri nebojovom lete. Uvádzame ju tu však, pretože vojna má neblahý vplyv na údržbu ruských lietadiel a toto je jeden z príkladov. Počas letu v Murmanskej oblasti začal 26. 4. horieť MiG-31BM, ktorý sa následne zrútil pri obci Riž-Guba. Obaja piloti sa úspešne katapultovali.

 Ruský major Andrej Suetov zahynul 20. 4. na stroji Mi-24VM.

Meno majora Andreja Suetova je aj na rakete S-8, ktorú ruská jednotka láduje do raketnice na Mi-24.

Nadporučík Ilnaz Fazylov zahynul 5. 4. po tom, čo jeho Mi-24 zostrelila ukrajinská 10. samostatná horská útočná brigáda.

V sklade paliva Čiernomorskej flotily v Sevastopole zhorela 29. 4. asi polovica nádrží.

Ukrajinský Su-25 strieľa neriadené rakety na ruské pozície.

Raketa HARM sa naviedla na tento ruský systém Tor (SA-15 Gauntlet).

Pád stíhačky MiG-31BM v Murmanskej oblasti bol 26. 4. zachytený na videu.


Obvinenie z vlastizrady

Na záver si popíšeme prípad, ktorý ukazuje, aké škody môže napáchať, ak niekto jedná proti rozkazom – hoci aj s tými najlepšími úmyslami. V polovici apríla bola skupina ukrajinských vojakov obvinená z vlastizrady a zo zneužitia právomocí. Dôvodom bolo, že počas nepovolenej misie vyzradili informácie, ktoré Rusku umožnili v júli 2022 úspešne zaútočiť na záložnú leteckú základňu Kanatove.

Ukrajinská tajná služba SBU vo vyhlásení uviedla, že obvinená skupina vojakov sa rozhodla vykonať operáciu, pri ktorej sa pokúsili získať ruské vojenské lietadlo aj s jeho pilotom, ktorý údajne súhlasil s návrhom prebehnúť na ukrajinskú stranu. Operácia však nebola schválená a vojaci konali aj napriek nesúhlasu tajnej služby. „Nepriateľ vďaka tomu získal informácie o rozmiestnení personálu ukrajinských vzdušných síl a ukrajinských lietadiel. Tieto informácie umožnili ruskej armáde ostreľovať letisko Kanatove v Kirovohradskej oblasti,“ uviedla SBU s tým, že pri ruskom útoku zahynul veliteľ jednotky, 17 ukrajinských vojakov bolo zranených, dve stíhačky boli úplne zničené a dráha letiska spolu s budovami boli silno poškodené.

K ruskému raketovému útoku došlo 23. 7. 2022. Bola pri tom zničená dvojica stíhačiek Su-27. Po ňom sa objavili aj fotografie najmenej dvoch vrakov zničených bombardérov Su-24 na letisku Kanatove. Tie však boli s najväčšou pravdepodobnosťou vyradené už pred ruským raketovým úderom.

Tento prípad zjavne súvisí s článkom, ktorý v marci tohto roku napísal americký novinár Michael Weiss z portálu Yahoo News. Ten sa niekoľko týždňov zaoberal snahou Ukrajincov presvedčiť ruských pilotov, aby zbehli na ich stranu. Weiss sa stretol aj s ukrajinským dobrovoľníkom Bohdanom, ktorý sa na akcii podieľal. Dobrovoľníci z IT sektora spolu s tajnou službou a špeciálnymi jednotkami na nej pracovali od marca do júna minulého roka. Dialo sa tak na základe zákona, ktorý po ruskej invázii schválil ukrajinský parlament. Ten sľuboval veľké sumy peňazí ruským vojakom, ktorí by dezertovali aj so svojou technikou. Za vojenské lietadlo to bol milión dolárov, za helikoptéru pol milióna dolárov. Okrem toho sľubovali vojakom a ich rodinám novú identitu a pomoc s presídlením do cudziny.

Dobrovoľník Bohdan pre Yahoo News opísal tri prípady, pri ktorých sa ruských pilotov takmer podarilo presvedčiť, aby dezertovali. Ruská strana naopak tvrdí, že od začiatku o pláne vedeli a s Ukrajincami hrali dvojitú hru.

Jedným z trojice bol Igor Tveritin. Tento skúsený 48ročný pilot predtým lietal na strategických bombardéroch Tu-160 a slúžil aj v Sýrii. Počas vojny na Ukrajine už pilotoval Tu-22M3 a bombardoval ciele v Mariupole. Mal manželku a tri deti a požadoval, aby ich Ukrajinci najskôr dostali z Ruska. On sám mal počas letu predstierať technickú poruchu a pristáť na ukrajinskej strane. Zvyšní členovia posádky o jeho plánoch netušili. Potom však Rusi Mariupoľ dobyli a Tveritin začal lietať inde. Tiež údajne navyšoval svoje požiadavky a Ukrajinci komunikáciu s ním prerušili.

Ďalší pilot, 33ročný Andrej Maslov, lietal na bombardéri Su-24. Ten bol tiež ženatý, no chcel utiecť s milenkou a od Ukrajincov požadoval, aby zariadili novú identitu pre inú ženu. Keď si ju ale ukrajinská tajná služba preverila, zistila, že má kontakty s ruskou FSB, a tak aj tento plán padol.

Do tretice Ukrajinci komunikovali s 36ročným Romanom Nosenkom, ktorý lietal na Su-24 a Su-34. Druhého pilota chcel pred útekom omámiť liekmi, ktoré by mu dal do kávy. Chcel ale, aby najprv ušla jeho manželka, a aj pri nej Ukrajinci zistili, že je v kontakte s FSB, preto vycúvali.

Tieto pokusy sa skončili vlani v júni a podľa Yahoo News je teraz jasné, že minimálne v niektorých prípadoch sa FSB o týchto plánoch dozvedela. Ruská strana tvrdí, že o všetkom vedeli od začiatku a ťahali Ukrajincov za nos. A dnes je jasné, že podobný pokus, ktorý zorganizovali vojaci zo základne Kanatove na vlastnú päsť, bol naozaj ruskou pascou. Isté však je, že ani svojim letcom FSB nedôveruje – spomínaná trojica ruských pilotov už totiž nelieta.

Fotografie následkov ruského raketového útoku na záložné letisko Kanatove z júla 2022 zverejnila ukrajinská tajná služba SBU až teraz.

Pri útoku na Kanatove boli 23. 7. 2022 zničené aj neletuschopné stroje Su-24.

Ruský útok na Kanatove zničil dve stíhačky Su-27.

06/2023
Info EDUARD 06/2023

Dobrý den, vážení přátelé, mezi 84 novinkami připravenými pro červen vyčnívá dvaasedmdesátinová limitka s názvem Wunderschöne neue Maschinen. Těmi báječnými novými stroji jsou Messerschmitty Bf 109 F, které při svém zavedení do výzbroje německé Luftwaffe na začátku roku 1941 přinesly nárůst výkonů a kvality německého stíhacího letectva.

6/1/2023

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna nad Ukrajinou waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (750 ms)

Rendering Letecká vojna nad Ukrajinou (297982): (30/30) (10 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i7283/item1011779-small.jpg

 i7283/item1011761-small.jpg

 i7283/item1011762-small.jpg

 i7283/item1011763-small.jpg

 i7283/item1011776-small.jpg

 i7283/item1011777-small.jpg

 i7283/item1011778-small.jpg

 i7283/item1011780-small.jpg

 i7283/item1011781-small.jpg

 i7283/item1011782-small.jpg

 i7283/item1011790-small.jpg[p2]

 i7283/item1011788-small.jpg[p2]

 i7283/item1011789-small.jpg[p2]

 i7283/item1011766-small.jpg[p2]

 i7283/item1011767-small.jpg[p2]

 i7283/item1011768-small.jpg[p2]

 i7283/item1011769-small.jpg[p2]

 i7283/item1011764-small.jpg[p2]

 i7283/item1011765-small.jpg[p2]

 i7283/item1011770-small.jpg[p2]

 i7283/item1011785-small.jpg[p2]

 i7283/item1011786-small.jpg[p2]

 i7283/item1011787-small.png[p2]

 i7283/item1011783-small.jpg[p2]

 i7283/item1011784-small.jpg[p2]

 i7283/item1011771-small.jpg[p2]

 i7283/item1011772-small.jpg[p2]

 i7283/item1011773-small.jpg[p2]

 i7283/item1011774-small.jpg[p2]

 i7283/item1011775-small.jpg[p2]

 p156/vth387729-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i7283/vth387928-1.jpg

 i7283/vth387929-1.jpg