Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna na Ukrajine

Ukrajinská obsluha pripravuje batériu Patriot na akciu.


Patriot vs. Kinžal

Text: Miro Barič

Foto: Ozbrojené sily Ukrajiny, sociálne siete a ďalšie verejné zdroje


Tento diel, mapujúci obdobie mája, nadviaže presne tam, kde na konci apríla skončila predchádzajúca časť. Bez prestávky pokračovali ukrajinské útoky proti dôležitým cieľom v ruskom tyle a ruské bombardovanie ukrajinských miest. Do ich obrany sa intenzívne zapojili aj systémy protivzdušnej obrany Patriot, ktoré práve dorazili. Na scéne sa objavila aj ďalšia významná zbraň zo Západu a došlo aj na ďalší čierny deň ruského letectva.

 

Ako sme už uviedli v závere predchádzajúcej časti, ukrajinské hlavné mesto Kyjev malo za sebou takmer dva mesiace relatívneho pokoja. Potom sa však obnovili ruské útoky, ktoré pokračovali aj celý máj. Tentoraz však s veľkým rozdielom – proti ruským raketám stáli batérie Patriotov. Prvá dorazila 21. 4. a druhá 27. 4. Jedna bola dodaná z USA a druhá z Nemecka. Okrem toho Holandsko poskytlo dve dodatočné odpaľovacie zariadenia, ktoré tieto batérie posilnili. Ruské ozbrojené sily sa rozhodli tieto batérie za každú cenu zničiť. Po mesiaci nepretržitých útokov Putin oficiálne oznámil zničenie piatich batérií Patriotov – z dvoch dodaných... To asi nepotrebuje ďalší komentár.

Dlhý zoznam úspechov ukrajinskej batérie protivzdušnej obrany.


Naopak, o svoju auru neporaziteľnosti prišli ruské rakety Ch-47M2 Kinžal. Tie zaradili Rusi do služby na prelome rokov 2017/18. Oficiálne majú dolet 2000 km, dosahujú rýchlosť 10 Machov a môžu niesť konvenčnú alebo jadrovú hlavicu. Podľa ruskej propagandy sú to hypersonické zbrane. V skutočnosti sú to balistické rakety vyvinuté z rakiet zem-zem Iskander a upravené na vypúšťanie z lietadiel – konkrétne z typov Tu-22M3 a MiG-31. Pri balistických raketách stačí vypočítať ich dráhu a poslať im raketu takpovediac do cesty. Skutočné hypersonické zbrane sú schopné manévrovať tak, že na zmenu trajektórie už obrana nestihne zareagovať.

Ukrajinská obsluha pripravuje batériu Patriot na akciu.


Moskva tvrdila, že Kinžaly nasadila proti Ukrajine od samého začiatku vojny. Používali ich však iba v malom počte. Dôvodom je ich vysoká cena (udáva sa 10 miliónov dolárov) a malý počet vyrobených kusov. Najväčší útok sa udial 9. 3. tohto roku, keď Rusi vystrelili na Ukrajinu šesť rakiet tohto typu. Najmenej dve rakety boli vlani stratené. Jeden Kinžal sa zrejme pre poruchu zrútil ešte na ruskom území, ďalší bol zničený, keď jeho nosič, MiG-31, havaroval vlani v októbri pri štarte z letiska Belbek na okupovanom Kryme.

Ilustračná fotka MiG-31 s podvesenou raketou Kinžal.

Trosky Kinžalu vystavené v Kyjeve.

Prvý zárez

Teraz prvýkrát zničila Kinžal aj ukrajinská protivzdušná obrana. Stalo sa tak 4. 5. skoro ráno nad Kyjevom. Magazín The Economist sa o tom rozprával s 30ročným ukrajinským operátorom Patriotov Vjačeslavom. Ten povedal, že podľa manuálu bol Kinžal zostreliteľný, no presvedčilo ho až to, keď bol vydaný rozkaz na vystrelenie rakety a potvrdený zostrel. Nasledoval potlesk, radosť a veľa nadávok. Vjačeslav si tiež všimol, že Kinžal letí asi trikrát pomalšie, ako udávala ruská propaganda. „Pochopili sme, že Patriot funguje. Nabudúce, keď sme videli nie jeden, ale šesť Kinžalov na našich monitoroch, bola to už len záležitosť rutiny,“ povedal pre The Economist.

Vjačeslav prešiel skráteným výcvikom, ktorý trval tri a pol mesiaca. Najprv sa cvičil v Oklahome v USA a potom v Poľsku. Podľa Ukrajincov bol však aj tento výcvik príliš dlhý. Západné systémy sú totiž viac automatizované a na ich ovládaní nie je nič výnimočne zložitého. „Systém IRIS-T je omnoho menej komplikovaný ako Buk, ktorý som ovládal predtým. Je to ako prejsť z kalkulačky na MacBook Pro. Západné batérie v podstate urobia prácu za vás,“ citoval The Economist Denisa Smažného, kooridnátora výcviku pre IRIS-T a NASAMS.

Ukrajinská protilietadlová jednotka s vozidlami Humvee a raketami Stinger.

Aj táto jednotka si svoje úspechy starostlivo značí na svoje Humvee.


Trosky Kinžalu, ktorého zostrelenie 4. 5. spomínal  Vjačeslav, dopadli na ihrisko. Ich fotky sa vzápätí objavili na sociálnych sieťach. Kyjev najskôr zostrelenie poprel, pretože nechcel prezrádzať nepriateľovi svoje schopnosti. Napokon to však potvrdil. Trosky Kinžalu boli vystavené v Kyjeve. Podľa niektorých pochybovačov nezodpovedajú vonkajšiemu tvaru rakety, no podľa iných zas ide o súčasť vnútornej konštrukcie Kinžalu a preto nemá s vonkajším tvarom nič spoločné.

Zaujímavá je diera v tele zostrelenej rakety. To zodpovedá zásahu, ktorý spôsobuje systém Patriot. Rakety verzie PAC-3 totiž nepoužívajú primárne výbušnú hlavicu s črepinami, ktoré by po explózii v blízkosti nepriateľskej strely nemuseli túto zničiť. Pri nasadení prvých verzií Patriotov sa stalo, že nepriateľská raketa bola iba poškodená a po balistickej krivke padala ďalej. PAC-3 preto vyvinuli špeciálne na ničenie balistických rakiet. Na tele strely PAC-3 je 180 malých trysiek, ktoré slúžia na jemné manévrovanie. Má tiež vylepšený aktívny radar, takže sa sama navádza na cieľ. Vďaka tomu dokáže rýchlo reagovať na pohyb nepriateľskej rakety a ničiť ju priamym zásahom svojou kinetickou energiou.

 

Ďalších šesť zárezov

Rusko sa po tomto neúspechu snažilo batérie Patriotov za každú cenu zničiť, alebo aspoň vyčerpať ich zásoby munície. V priebehu mája čelil Kyjev až dvadsiatim útokom. Nenarástol len ich počet, ale aj intenzita. V sledovanom období vystrelilo Rusko 16 % z počtu rakiet, ktoré vypálilo v predchádzajúcich 15 mesiacoch. To je trikrát viac oproti priemeru. Útoky tiež boli zhustené. Cieľom bolo nepretržitým ostreľovaním udržať batérie Patriotov na mieste, odhaliť ich polohu a následne zničiť. Preto sa útoky väčšinou začínali samovražednými dronmi, pokračovali strelami s plochou dráhou letu a končili Kinžalmi. Jeden z najsilnejších útokov prišiel v utorok 16. 5. – to je ten, pri ktorom Vjačeslav spomína zostrelenie šiestich Kinžalov.

Ruským cieľom v tú noc bolo zjavne Patriot zahltiť. Vystrelili veľké množstvo rôznych striel zo severu, juhu aj východu naraz. Lietadlá vypustili strely Kinžal, lode z Čierneho mora zas strely Kalibr a zo zeme odpálili rakety Iskander. Ukrajinská strana vyhlásila, že napriek mimoriadne intenzívnemu útoku všetky strely zničila. Rusi sa naopak chválili tým, že jedna z ich striel zničila systém Patriot. Ten však nie je možné zničiť jedným zásahom, pretože ho tvoria jednotlivé prvky rozostavené ďaleko od seba. Okrem samotných odpaľovacích zariadení sú to riadiace a veliteľské moduly s radarmi, ktoré môžu byť aj niekoľko kilometrov ďaleko. Ruské tvrdenie tak možno označiť skôr za zbožné prianie. Americké ministerstvo obrany neskôr uviedlo, že systém Patriot utrpel ľahké poškodenie, bol opravený a za pár dní už bol opäť plne funkčný.

Prácu systému Patriot v noci 16. 5. zachytili aj videá, ktoré boli zverejnené v priamom prenose na sociálnych sieťach. Ukrajina si uvedomuje dôležitosť Patriotov pre ochranu svojich miest a preto jej tajná služba proti blogerom, ktorí videá zverejňovali, vzápätí zasiahla. Rusom totiž poskytujú informácie o aktuálnej polohe batérií, ktoré sú veľmi citlivé.

Rusi sa nevzdávali celý mesiac. Koncom mája prišla séria útokov, ktorá prebiehala v noci, cez deň a potom opäť v noci – teda prakticky nepretržite. Počas dňa pritom dovtedy takmer neútočili. Skúšali tiež rôznu taktiku. Okrem rôznych smerov a výšky útokov napríklad strely s plochou dráhou letu a samovražedné drony krúžili na mieste pri Kyjeve, len aby vylákali PVO k činnosti. Nič z toho však neviedlo k úspechu. Iné mestá však nie sú tak dobre chránené, a to v nich spôsobuje škody a straty na životoch.

 Ukrajinskí vojaci na fronte s prenosnými raketami.


Čierny deň ruského letectva

Napriek všetkej vyťaženosti však Ukrajina dokázala využiť svoje systémy protivzdušnej obrany aj k útoku, respektive k nastaveniu pasce pre ruské letectvo. To si zvyklo beztrestne útočiť kĺzavými bombami zo svojho územia na sever Ukrajiny. To sa však zmenilo v sobotu 13. 5., ktorá sa stala skutočne čiernym dňom. V Brjanskej oblasti bola totiž zostrelená celá útočná skupina pripravujúca sa vypustiť svoj smrtonosný náklad na ukrajinské ciele.

Na zem sa postupne zrútili dva vrtuľníky Mi-8, bombardér Su-34 a stíhačka Su-35. Všetky padali zahalené plameňmi a dymom. Fotografie vrakov ukazovali diery po črepinách. O život prišlo všetkých deväť členov osádok týchto strojov.

Dodnes nie je jasné, čo sa presne stalo. Prvé správy hovorili o chybe vlastnej protivzdušnej obrany, oficiálne ruské miesta vzápätí uviedli, že zničenie strojov ruského letectva je dielom sabotérov a rozbehli rozsiahlu pozemnú operáciu na ich dolapenie. Neoficiálni ruskí vojenskí blogeri však od začiatku písali o pasci, ktorú nachystala ukrajinská protivzdušná obrana. Ruské letectvo totiž stratilo ostražitosť a operácie zo svojho územia vykonávalo vždy rovnakým spôsobom. Ukrajinská strana ruské postupy dôkladne študovala a k hranici Černihivskej oblasti prisunula rakety protivzdušnej obrany. Pri ďalšom ruskom pokuse ruského letectva o útok zostrelila celú skupinu, ktorá sa na tom podieľala. Oficiálne však ukrajinská strana o celom incidente mlčí. Je jasné, že nechce poskytovať žiadne informácie nepriateľovi.

Ruskú skupinu tvoril bombardér Su-34, ktorý sa pripravoval vypustiť na Černihivskú oblasť tesne pri hraniciach navádzané kĺzavé bomby. Minimálne jeden z vrtuľníkov Mi-8 bol vo verzii pre elektronický boj a mal za úlohu oslepiť na moment ukrajinské radary a vytvoriť tak krátke okno, ktoré by umožnilo Su-34 nerušene vykonať jeho smrtonosnú misiu. Su-35 poskytoval celej skupine stíhacie krytie. Je možné, že aj druhý Mi-8 bol vo verzii pre elektronický boj, alebo bol pripravený na záchrannú akciu pre prípad zostrelenia útočného lietadla.

Prvý Mi-8 sa po zásahu zrútil v plameňoch pri meste Klincy približne 50 km od ukrajinských hraníc. Zahynuli pri tom traja členovia osádky. Jedna žena na zemi utrpela pri páde horiacich trosiek popáleniny. Ďalší Mi-8 sa zrútil v Unečskom okrese východne od mesta Klincy. Aj v tomto prípade zahynula celá trojčlenná osádka. Su-34 dopadol pri obci Nižneje južne od Klincy blízko pri ukrajinských hraniciach. O život prišli obaja letci. Pilot stíhačky Su-35 zahynul pri dedine Sureckij.

Išlo o najhorší deň ruského letectva od 5. 3. 2022, kedy boli na Ukrajine vizuálne potvrdené zostrely dvoch Su-34, dvoch Su-30, dvoch vrtuľníkov typu Mi-24/35 a jednej helikoptéry Mi-8. Známe sú tiež ťažké straty pri opakovanom ukrajinskom ostreľovaní Rusmi okupovaného letiska Čornobaivka v Chersonskej oblasti. Pre okupantov tam bol najhorší deň 16. 3. 2022, kedy tam bolo podľa satelitných záberov zničených najmenej sedem ruských helikoptér.

 Padajúci ruský Mi-8MTPR-1 z 15. brigády armádneho letectva zostrelený 13. 5. v Brjanskej oblasti.

Horiace trosky ruského Mi-8MTPR-1 na zemi pri obci Klincy.

V priebehu mája sa objavila aj fotka tohto ruského Mi-8, ktorý havaroval niekedy predtým za neznámych okolností.


Ďalšie ruské straty

Okrem toho veľkého incidentu však ruské letectvo stratilo v sledovanom období aj niekoľko ďalších strojov. V stredu 10. 5. bol v priestore Avdiivky v Doneckej oblasti zostrelený Kamov Ka-52. Zahynuli obaja členovia osádky. V tom čase hlásila v tejto oblasti zostrel vrtuľníka ukrajinská 110. brigáda, ide zrejme o ten istý incident.

V piatok 12. 5. sa v rajóne Džankoj na Kryme zrútil vrtuľník Mi-28. Ani v tomto prípade neprežil žiaden člen osádky. Príčinou havárie bola zrejme technická porucha. Najmenej informácií je o strate Ka-52, ku ktorej došlo v pondelok 22. 5. v ruskej Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou. Okolnosti jeho pádu nie sú známe, vie sa len, že aj tentoraz zahynuli obaja letci na palube.

Medzi straty súvisiace s vojnou na Ukrajine možno zarátať aj jeden Su-24, ktorý bol poškodený v areáli leteckého závodu v Novosibirsku, teda ďaleko od frontu. Pri partizánskom útoku bol v pondelok 8. 5. zapálený a poškodený podvozok tohto lietadla. To tam však bolo dlhodobo odstavené a nepoužívané. Išlo teda skôr o symbolický útok.

Ruský Su-24, ktorý bol dlhodobo odstavený v Novosibirsku.

Odstavený Su-24 bol 8. 5. poškodený zapálením podvozku.


Storm Shadow v akcii

Na ukrajinskej strane došlo v máji pri bojových misiách len k poškodeniu jednej helikoptéry. Stroj Mi-24 sa v stredu 17. 5. vrátil na základňu s veľkou dierou v nosníku vyrovnávacieho rotora.

Ukrajinský Mi-24 poškodený 17. 5. zásahom do nosníka vyrovnávacieho rotoru.


Ďalšie ukrajinské straty súvisia s dodaním nových západných zbraní. Ide o trochu záhadný príbeh, tak sa naň pozrieme bližšie. Britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok 11. 5. potvrdil, že Ukrajina dostala strely s plochou dráhou letu Storm Shadow, schopné zasiahnuť ciele vo vzdialenosti viac ako 250 km. Tento dolet stačí na zasiahnutie prakticky všetkých Ruskom okupovaných území na Ukrajine. Wallace pochválil vedcov a technikov, ktorí umožnili ich integráciu na staršie sovietske lietadlá, ktoré ukrajinské letectvo používa – v tomto prípade na Su-24.

Strely Storm Shadow vyvinuli v 90. rokoch spoločne Francúzsko a Veľká Británia, do služby vstúpili v roku 2002. Francúzi používajú názov SCALP-EG. Strela má dĺžku 5,1 m, rozpätie 3 m a hmotnosť 1300 kg. Po vypustení klesne a kopíruje terén. Poháňa ju prúdový motor, s ktorým dosahuje rýchlosť 0,8-0,9 Machov. Navádza sa pomocou GPS a informácie o cieli sa zadávajú na zemi pred vypustením. Po odpálení ich nie je možné zmeniť. Tesne pred cieľom strela začne stúpať do výšky, odhodí kryt hlavice a navádza sa infračervenou kamerou, ktorá je pod týmto krytom. Vďaka nej rozozná cieľ, ktorý má zadaný. Ak ho nevie nájsť, zamieri na voľnú plochu, aby obmedzila vedľajšie škody. Storm Shadow je určený na ničenie opevnených cieľov – veliteľských stanovíšť, krytov na letiskách, muničných skladov, ale aj lodí a mostov. Má dvojitú hlavicu – prvá prerazí dieru do cieľa, druhá vybuchne s oneskorením až vnútri.

Strely nasadila Ukrajina úspešne do akcie už nasledujúci deň. V piatok 12. mája ich použili na zničenie skladu paliva v meste Luhansk, ktoré dovtedy ležalo mimo dosah ukrajinských zbraní. Navyše, sklad nebol zničený priamym útokom – strely leteli oblúkom, za Luhanskom sa otočili a udreli nečakane zozadu, z východu. Pri útoku boli použité aj ďalšie zaujímavé prostriedky dodané zo Západu, klamné ciele ADM-160 MALD. Tieto lietajúce návnady zosilňujú svoj obraz na radaroch a môžu predstierať, že sú útočiace lietadlá rôznych typov, alebo strely s plochou dráhou letu. Upútajú tak na seba pozornosť protivzdušnej obrany a umožnia tak nenápadne preniknúť skutočnému útočnému prostriedku.

Ben Wallace mal nepochybne zásluhu na dodaní týchto účinných zbraní Ukrajine. Jeho kolega Oleksij Reznikov mu preto na spoločnom stretnutí dal pohľadnicu, na ktorej je Su-24 so strelami Storm Shadow. Reznikov ju zverejnil vo štvrtok 25. 5. v nevyretušovanej podobe. To je zvláštne, pretože ukrajinské letectvo sa snaží odstrániť na všetkých zverejnených záberoch identifikačné znaky lietadiel. V tomto prípade bolo ponechané aj číslo lietadla aj znaky jednotky. Pohľadnicu zdobí aj veľký znak 7. brigády taktického letectva. Rusom netrvalo dlho a v nedeľu 28. 5. podnikli veľký raketový útok na leteckú základňu Starokostiantyniv v Chmeľnyckej oblasti, ktorá je domovom tejto jednotky. A čo je ešte čudnejšie, Ukrajinci, ktorí takmer nikdy o svojich stratách neinformujú, okamžite potvrdili zničenie piatich Su-24. Aj vďaka týmto zvláštnostiam sa objavili špekulácie, že zničené lietadlá boli v skutočnosti odstavené neletuschopné vraky a celá akcia bola len návnadou pre ruské rakety.

Ukrajinský Su-24 so strelami Storm Shadow na pohľadnici, ktorú podpísal britský minister obrany Ben Wallace.


Drony nad Kremľom

Podobné útoky ako na Luhansk prebiehali celý mesiac na celom okupovanom území v rámci príprav na ukrajinskú ofenzívu. Okrem toho však pozornosť Rusov pútali aj nálety dronov hlboko na ich území. V stredu 3. mája dokonca dva drony zaútočili priamo na Kremeľ. Oba vraj boli zostrelené protivzdušnou obranou, no jeden narazil do kupoly jednej z budov a spôsobil malý požiar. Moskva sa stala terčom útokov aj na konci mesiaca, v stredu 31. 5. Podľa oficiálneho ruského vyjadrenia útočilo osem dronov, päť z nich bolo zostrelených a tri boli vyradené rušičkami. Isté je, že niektoré z „vyradených“ alebo „zostrelených“ dronov sa zrútili na domy v luxusnej štvrti na juhu ruského hlavného mesta.

Na odlákanie pozornosti spustili na konci mája útoky cez hranice aj ruské légie, ktoré pôsobia na Ukrajine. Ich cieľom je zvrhnutie Putina, no ide o podivné spolky, ktoré majú blízko k neonacistom. Úlohu rozpútať chaos v pohraničí však zvládli na jednotku. Ruskí pohraničiari ich neboli schopní zastaviť, a tak obsadili niekoľko obcí pri hraniciach. Na ich vytlačenie museli stiahnuť jednotky z ukrajinského územia a nasadiť aj letectvo. To sa však veľmi nepredviedlo. Útok dvojice Su-34 na obsadenú budovu pohraničnej stráže zachytila bezpečnostná kamera a ruskí piloti si túto misiu rozhodne za rámček nedajú. Lietadlá útočili prízemným letom hlúpymi bombami a namiesto zásahu budovy poriadne zorali pole ďaleko od nej.

Napriek intenzívnym bojovým akciám obe strany pokračovali aj v pravidelných výmenách zajatcov. Niektoré z nich boli zaujímavé aj z pohľadu leteckej vojny nad Ukrajinou. Napríklad v sobotu 6. 5. bolo oznámené, že na Ukrajinu sa vrátilo 45 vojakov, z toho 42 obrancov oceliarní Azovstaľ v Mariupole. Vymenili ich za troch ruských pilotov. V tomto prípade bol teda pomer pri výmene zajatcov jeden ku 15.

Klamný cieľ ADM-160 MALD použitý 12. 5. pri útoku na Luhansk.

07/2023
Info EDUARD 07/2023

Dobrý den, vážení přátelé! Ještě před koncem první poloviny letošního roku jsme stihli přestěhovat do nového areálu v Sedleci balení modelů. To nám významně zjednodušilo logistiku, protože dosud jsme výlisky vozili z Obrnic do Mostu, kde jsme stavebnice zabalili a odvezli je do skladu obchodního oddělení v Sedleci. Ta místa od sebe nejsou daleko, je to v řádu jednotek kilometrů, ale i tak jsme se dost najezdili. Teď dělí balení modelů a sklad obchodního oddělení jedna stěna a dvoje dveře, sklad výlisků je přes dvůr.

7/1/2023

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna na Ukrajine waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (1828 ms)

Rendering Letecká vojna na Ukrajine (310656): (24/24) (10 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i7530/item1028832-small.jpg

 i7530/item1028828-small.jpg

 i7530/item1028829-small.jpg

 i7530/item1028830-small.jpg

 i7530/item1028831-small.jpg

 i7530/item1028833-small.jpg

 i7530/item1028834-small.jpg

 i7530/item1028835-small.jpg

 i7530/item1028836-small.jpg

 i7530/item1028837-small.jpg

 i7530/item1028838-small.jpg[p2]

 i7530/item1028839-small.jpg[p2]

 i7530/item1028840-small.jpg[p2]

 i7530/item1028841-small.jpg[p2]

 i7530/item1028842-small.jpg[p2]

 i7530/item1028843-small.jpg[p2]

 i7530/item1028844-small.jpg[p2]

 i7530/item1028845-small.jpg[p2]

 i7530/item1028846-small.jpg[p2]

 i7530/item1028847-small.jpg[p2]

 i7530/item1028848-small.jpg[p2]

 i7530/item1028849-small.jpg[p2]

 i7530/item1028850-small.jpg[p2]

 i7530/item1028851-small.jpg[p2]

 p156/vth402328-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i7530/vth402525-1.jpg

 i7530/vth402526-1.jpg