Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna na Ukrajine

Ukrajinský Mi-24P na poľnej základni.


Ukrajinská ofenzíva, Prigožinov puč


Text: Miro Barič

Foto: Ozbrojené sily Ukrajiny, sociálne siete a ďalšie verejné zdroje


Jún bol na Ukrajine extrémne horúci mesiac. A teraz nemáme na mysli globálne otepľovanie. Na fronte sa udiali veci, ktoré položili základ veľkým zmenám v budúcnosti – a to nielen na Ukrajine, ale aj v Rusku. Začala sa ukrajinská ofenzíva, ktorá síce na prvý pohľad možno postupuje pomaly, ale isto. V Rusku sa vzbúrili Wagnerovci, ktorí si to síce zase rýchlo rozmysleli, ale režim ostal otrasený. Veci sa dali do pohybu.

 

V tejto časti seriálu sledujeme udalosti od 1. 6. do 1. 7., na začiatku sa však vrátime k jednej udalosti z predchádzajúceho obdobia. Ide o útočnú skupinu ruského letectva v zložení Su-34, Su-35 a 2 × Mi-8, ktorá bola 13. 5. zostrelená v Brianskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou. V čase dokončovania predchádzajúcej časti ešte nebolo potvrdené, čo sa presne stalo a do úvahy prichádzali viaceré možnosti. Potom však Ozbrojené sily Ukrajiny zverejnili video, v ktorom sa pochválili úspechmi svojej protivzdušnej obrany. A záber na systém Patriot s vyznačeným skôre potvrdzuje, že spomínanú ruskú skupinu má na svedomí on. Na boku má totiž namaľované siluety lietadiel a vrtuľníkov s dátumom 13. 5. Mimochodom, vrtuľníky Mi-8 tam má namaľované tri, oficiálne však boli potvrdené len dva. Ukrajinci si teda nárokujú ešte jeden. Je možné, že ruskú skupinu vtedy tvorili dva stroje Mi-8MTPR-1 pre elektronický boj a tretí Mi-8 pripravený na pátraciu a záchrannú misiu pre prípad zostrelenia útočiaceho bombardéra.

Okrem tejto skupiny má spomínaný Patriot na boku namaľovanú pôsobivú zbierku rakiet vrátane Kinžalov, striel s plochou dráhou letu a dronov. Slušné skóre ukázali Ukrajinci aj na systémoch S-300 a NASAMS.

Patriot sa vyznamenal najmä počas májovej vlny intenzívnych útokov na Kyjev. Ruské ostreľovanie hlavného mesta v júni ochablo. Asi pochopili, že ich útoky sú len plytvaním raketami – no oficiálne splnili misiu, pretože pri Kyjeve podľa Putinových slov zničili päť alebo šesť systémov Patriot. Nevadí, že Ukrajina dostala len dva...

 Záber na systém Patriot vo videu zverejnenom Ozbrojenými silami Ukrajiny.

Detail ukazuje siluety dvoch lietadiel a troch vrtuľníkov Mi-8 s dátumom 13. 5. 2023.

Skóre systému NASAMS.

Batéria S-300 nesie symboly štyroch zničených lietadiel, 21 striel s plochou dráhou letu a 15 rakiet.


Ukrajinská ofenzíva

Ďalším dôvodom na presunutie pozornosti ruského velenia preč od Kyjeva sa stala ukrajinská protiofenzíva. Tá sa po dlhom ohlasovaní začala v prvých júnových dňoch na juhu Ukrajiny v Záporožskej oblasti. Ozbrojené sily Ukrajiny začali tlačiť v troch smeroch – od Velykej Novosilky pri Vuhledare smerom na Mariupoľ, od Orichiva smerom na Tokmak a Melitopoľ a pri Lobove na brehu Kachovskej priehrady.

Pre ruskú propagandu to bola vítaná zmena. V očakávaní ukrajinskej ofenzívy totiž začala zverejňovať rôzne falošné zábery ničenia západnej techniky. Objavil sa prípad použitia fotky zničeného tureckého Leopardu 2 zo Sýrie, či video, na ktorom ruský vrtuľník ničí kombajny a iné poľnohospodárske stroje, ktoré sa na tanky ani nepodobali. Po skutočnom začatí ukrajinskej ofenzívy sa samozrejme objavili aj skutočné straty západnej techniky.

Rusi budovali opevnenie na juhu Ukrajiny takmer rok. Tvoria ho viaceré línie zákopov a najmä rozsiahle mínové polia. Práve tie sa ukázali najťažším orieškom. Pri jednom pokuse o útok ostala na mínach skupina bojových vozidiel pechoty Bradley a niekoľko tankov Leopard 2. Tú potom Rusi fotili z viacerých uhlov a opakovane zverejňovali – až kým Ukrajinci nepostúpili a poškodené vozidlá neodtiahli do opravy. Západná technika totiž na rozdiel od tej ruskej plní svoj hlavný účel – a tým je ochrana osádky. Väčšina strojov Leopard a Bradley po zásahu nevybuchla, ich osádky to prežili a stroje možno neskôr opraviť.

Ukrajinský postup je síce pomalý, ale istý – za mesiac oslobodili viac územia, ako Rusi obsadili za pol roka počas svojej zimnej ofenzívy. Okrem mín spomaľovali Ukrajincov (aspoň spočiatku) aj ruské vrtuľníky. Stroje Ka-52 sa asi prvýkrát od začiatku vojny dostali k tomu, na čo boli určené – odpaľovaniu rakiet na techniku nepriateľa na veľkú vzdialenosť. Ukrajinci totiž nemohli v otvorenom teréne prisunúť prostriedky PVO dostatočne blízko k frontu a prenosné rakety Stinger nemajú taký dosah. Ukrajinci síce hlásili zostrel jedného až dvoch Ka-52 prakticky na dennej báze, no potvrdený bol len jeden stroj. Ten bol zachytený na videu ako letí so zničeným chvostom. Ruská strana síce tvrdila, že chvost bol poškodený pri odpálení vlastnej rakety, to je však nepravdepodobné. Skôr bol zasiahnutý ukrajinskou raketou zo zeme. Vďaka dvom koaxiálnym rotorom ale dokázal vrtuľník letieť ďalej a núdzovo pristáť.

Stroje Ka-52 operovali najmä zo základne v Berďansku, kde ich zachytili satelitné snímky. Z neznámych dôvodov však Ukrajinci na toto letisko zaútočili až 30. 6. - teda niekoľko týždňov po zverejnení týchto satelitných záberov. V Berďansku pritom strelami Storm Shadow predtým opakovane zasiahli viacero iných vojenských objektov. Po útoku na letisko z neho ruské helikoptéry odleteli a ich aktivita na fronte poklesla. Zníženie aktivity súvisí aj so zmenou ukrajinskej taktiky – v prvej línii nasadzuje menej techniky a používajú skôr postupné útoky skupinami pechoty. Pre Ka-52 tak nie je dosť cieľov a neoplatí sa riskovať ich ďalšie straty. Počas vojny na Ukrajine bolo zničených už najmenej 39 helikoptér tohto typu.

Od začiatku ofenzívy podporujú ukrajinský postup silné delostrelecké a raketové útoky. Tie neničia len ruské zákopy, ale najmä logistické a veliteľské centrá v tyle, a tiež ruské delostrelectvo. To hralo vlani v lete hlavnú rolu pri ruskom postupe, teraz je ale iba tieňom toho, čo bývalo.

Ak by nebola vojna, bol by tento záber Mi-8 na poľnej základni priam idylický. Všimnite si guľomet v nose helikoptéry.

 Ruský vrtuľník Ka-52 so zničeným chvostom bol zachytený na videu 19. 6.


Zničená priehrada

Čo však výrazne pozmenilo ukrajinské plány, bolo zničenie Kachovskej priehrady na rieke Dneper. Jej 3,2 km dlhý múr vybuchol v centrálnej časti skoro ráno 6. 6., len dva dni po začiatku ukrajinskej ofenzívy. Priehrada zadržiavala viac ako 18 kubických kilometrov vody. Tá zaplavila mesto Cherson a ďalších 40 dedín po prúde na oboch brehoch Dnepra. Zahynulo približne 60 civilistov. Voda zo záplav začala klesať až po niekoľkých dňoch.

Hoci sa z výbuchu priehrady obviňovali obe strany, isté je, že pod kontrolou ju mali Rusi. Masívny múr nemohla Ukrajina dostupnými zbraňami ohroziť zvonka, musel byť zničený výbuchom zvnútra priehrady, kam mali prístup len Rusi. Vyhodili ju do vzduchu, aby zabránili Ukrajincom pokúsiť sa o prechod rieky. Zaplavené rozmočené oblasti to na nejaký čas znemožnili.

Výsledkom je však aj obrovská ekologická katastrofa. Do rieky a následne do mora sa dostalo množstvo chemických látok, zahynulo mnoho zvierat, a čo je najhoršie, vyschli štyri zavlažovacie kanály, ktoré priehrada napájala. To na dlhé roky negatívne ovplyvní poľnogospodársku produkciu a tiež prístup k pitnej vode pre státisíce ľudí.

Vypustenie Kachovskej priehrady ohrozuje aj Záporožskú jadrovú elektráreň. Voda z nej totiž napájala aj menší rezervoár na chladenie jadrových reaktorov. Rusi navyše areál Záporožskej elektrárne zamínovali a do niektorých častí nechcú pustiť inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA).

 Zničenie Kachovskej priehrady napáchalo obrovské škody.


Prigožinov puč

No a po tomto všetkom sa Rusi pustili sami do seba. V piatok 23. 6. večer sa začal pokus o puč žoldnierskej skupiny Wagnerovcov. Jej vodca Jevgenij Prigožin ho nazval „pochodom spravodlivosti“ a dôvodom malo byť údajné ostreľovanie základní žoldnierov na východnej Ukrajine ruskou armádou, ktorá sa snažila prevziať kontrolu nad touto skupinou. V skutočnosti chystal Prigožin toto povstanie dlhší čas a zhromažďoval naň vozidlá, muníciu a palivo, čo zo satelitných záberov zistili aj západné tajné služby.

Prigožinovým cieľom bolo chytiť na veliteľstve v ruskom Rostove tesne pri hraniciach s Ukrajinou ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka štábu Valerija Gerasimova, ktorých dlhodobo verejne kritizoval. Tí však stihli z Rostova včas ujsť. Prigožin zastihol na veliteľstve iba ich zástupcov. Wagnerovci obsadili Rostov a následne začali v sobotu 24. 6. postup smerom na Moskvu. Obsadili Voronež a dostali sa približne 200 km k hlavnému mestu. Ich kolóny sa nestretávali prakticky so žiadnym odporom na zemi. Cestu im komplikovali iba zátarasy, ktoré poľahky prešli.

Mi-8MTPR-1 zostrelený žoldnierskou skupinou Wagnerovcov 24. 6. vo Voronežskej oblasti.


O odpor sa snažilo ruské letectvo. Vrtuľníky napríklad zničili sklad paliva vo Voroneži, ktorý Wagnerovci obsadili. Žoldnieri však mali aj prostriedky PVO, ktoré spôsobili ruskému letectvu ďalší čierny deň. Zničených bolo šesť vrtuľníkov a jedno lietadlo, o život prišlo podľa rôznych zdrojov 15 až 30 príslušníkov ich osádok.

Zostrelené boli dve útočné helikoptéry Mi-35 a Ka-52 a štyri stroje typu Mi-8, z toho tri vo verzii Mi-8MPTR-1 pre rádioelektronický boj. Zničeným lietadlom bol IL-22M – lietajúce veliteľské stanovište na základe dopravného lietadla Il-18. Stroj patril 610. stredisku bojovej prípravy a preškoľovania leteckého personálu so základňou v Ivanove severovýchodne od Moskvy. Jeho posledné okamihy zachytilo dramatické video. Horiace lietadlo na ňom pri páde prudko rotuje, následkom čoho sa mu odtrhol chvost, časti krídel i dva vonkajšie motory. Zahynula celá jeho osádka, ktorú malo tvoriť desať ľudí. Zverejnené boli mená ôsmich z nich – podplukovník Arťom Milovanov (43), zástupca náčelníka spomínaného 610. strediska, kapitán Arťom Šaroglazov (31), veliteľ lietadla, major Gennadij Beljakin (50), šturman, kapitán Viktor Polov (43), palubný inžinier, kapitán Igor Voločilov (49), palubný technik, starší práporčík Sergej Starušok (49), palubný radista, starší seržant Viktor Podrepnyj (42), palubný radista a starší seržant Alexej Skrykov (29), palubný mechanik. Pohreb väčšiny z nich sa konal spoločne v Ivanove, iba Milovanova pochovali osobitne v Tambove.

Ka-52 s označením RF-13418 a trupovým číslom „žltá 72“ z 15. brigády ruského armádneho letectva zostrelený Wagnerovcami 24. 6. pri dedine Komintern vo Voronežskej oblasti. Podplukovník Alexej Vorožcov a poručík Denis Olejnikov zahynuli.

 

Koniec prevratu

Wagnerovci postupovali na Moskvu ako nôž maslom. Večer 24. 6. ich však Prigožin zastavil a zavelil čelom vzad. Na druhý deň opustili aj Rostov, ktorý mali plne pod kontrolou. Dohodu o zastavení akcie údajne sprostredkoval bieloruský diktátor Lukašenko výmenou za beztrestnosť pre Wagnerovcov a ich exil v Bielorusku. Putin s tým súhlasil, hoci ešte ráno v televíznom prejave vyhlasoval, že vzbúrencov čaká prísny trest.

Paradoxne sa tak ukázalo, že po Rusku môžete jazdiť v tankoch, obsadzovať vládne budovy v mestách a zostreľovať lietadlá a vrtuľníky ruského letectva – a oficiálne sa vám nič nestane. Skúste však protestovať proti vojne, alebo dokonca vytiahnuť na verejnosti prázdny papier bez akéhokoľvek nápisu – a zavrú vás na niekoľko rokov do väzenia za extrémizmus...

Je pravdepodobné, že Prigožin dúfal, že sa k nemu pridá časť armády, alebo na svoju stranu strhne časť obyvateľstva. Chcel tiež zajať Šojgua a Gerasimova a využiť ich ako rukojemníkov. Nič z toho mu nevyšlo a tak sa radšej stiahol.

Vedľajším účinkom tejto akcie je, že Wagnerovci už viac nebojujú pri Bachmute ani nikde inde na Ukrajine. Severne a južne od Bachmutu postupuje ukrajinská armáda a snaží sa mesto obkľúčiť. Po odvrátení prevratu sa tiež rozbehli čistky v ruskej armáde. Viacerých generálov a iných dôstojníkov stiahli a buď prevelili, alebo ich zatkli a vypočúvali.

Horiaci Il-22M tesne pred nárazom do zeme. Pri páde sa mu odtrhol chvost, koniec krídla i oba vonkajšie motory.

Trosky Il-22M s označením RF-75917 pri Kantemirovke vo Voronežskej oblasti. Tiež ho 24. 6. zostrelili Wagnerovci.

Pohreb osádky IL-22M v Ivanove.


Ďalšie ruské straty

Okrem spomínaných vrtuľníkov a lietadla zničených počas Prigožinovho puču zaznamenalo ruské letectvo aj ďalšie straty. V Bielorusku, pri obci Lesnaja v Brestskej oblasti, havaroval vo štvrtok 22. 6. ruský vrtuľník Mi-24P s označením RF-92501 a trupovým číslom „červená 27“. Stroj sa zrútil na okraji lesa vedľa cesty a všetci traja členovia osádky utrpeli zranenia.

V Luhanskej oblasti bol v piatok 23. 6. zostrelený vrtuľník Mi-8MPTR-1. Zo štyroch členov osádky iba jeden dokázal vyskočiť a zachrániť sa na padáku. Ostatní traja zahynuli. Jeden z nich bol identifikovaný ako dôstojník Kiril Babajev.

Vojakom ukrajinskej 10. horskej útočnej brigády sa vo štvrtok 29. 6. podarilo pomocou prenosnej rakety Igla zostreliť ruské bitevné lietadlo Su-25. Zásah bol zachytený na videu. Jeden stroj rovnakého typu si Ukrajinci nárokovali aj v stredu 7. 6., no ten nie je potvrdený.

V sledovanom období sa objavili na oboch stranách aj doteraz neznáme zábery strojov, ktoré boli zničené predtým. Napríklad na základni Melitopoľ bol pri ukrajinskom raketovom útoku ešte 1. 9. 2022 na zemi zničený vrtuľník, zrejme typu Ka-52. Jeho trosky boli až teraz zachytené na videu, ktoré nakrútil člen posádky inej ruskej helikoptéry pri štarte z tejto základne.

Mi-24P s označením RF-92501 a trupovým číslom „červená 27“ havaroval 22. 6. v Bielorusku.

Nový záber na trosky Su-34, ktorý bol zostrelený minulý rok v máji na brehu rieky Oskil pri Izjume.

Zábery Ka-52, ktorý bol zničený vlani v septembri na základni Melitopoľ.


Ukrajinské straty

Ukrajinské letectvo utrpelo v sledovanom období dve potvrdené straty. V piatok 2. 6. bol pri Pokrovsku v Doneckej oblasti zostrelený MiG-29. Pilotoval ho major Vladyslav Saveliev s volacím znakom Nomad zo 114. brigády taktického letectva. Predtým sa zúčastnil na americkom výcvikovom programe na leteckej základni Columbus v štáte Mississippi v USA. Zostrelenie svojej stíhačky neprežil.

V Charkovskej oblasti bol v piatok 9. 6. za neznámych okolností stratený vrtuľník Mi-8 z 18. samostatnej brigády ukrajinského armádneho letectva. Haváriu neprežil najmenej jeden člen osádky, nadporučík Vladyslav Zozulja.

Stratami trpí, žiaľ, aj civilné obyvateľstvo Ukrajiny. Príkladom je útok na pizzeriu v meste Kramatorsk na východe Ukrajiny, Tú zasiahli ruské rakety v utorok 27. 6. a zabili tam 13 ľudí. Medzi obeťami boli aj tri deti vrátane dvoch 14ročných sestier dvojičiek. Niekoľko dní po útoku podľahla zraneniam aj spisovateľka Viktoria Amelina. Ukrajinci po útoku zadržali informátora, ktorý Rusom dodal súradnice pre útok. Rusi tvrdili, že zasiahli vojenský cieľ a zabili 200 zahraničných žoldnierov a 50 ukrajinských generálov a ďalších vysokých dôstojníkov. Nevadí, že toľko ľudí by sa do pizzerie ani nezmestilo...

V júni sa tiež čoraz intenzívnejšie hovorilo o možnom výcviku ukrajinských pilotov na F-16. Táto iniciatíva, ktorá stála obe strany veľa energie a bude stáť aj nemalé peniaze, prichádza jednak neskoro (ofenzíva bez vzdušného krytia už prebieha) a jednak by namiesto nej bolo aktuálne lepšie investovať do delostreleckej a raketovej munície a do protivzdušnej obrany. O tom si ale viac povieme v ďalšej časti seriálu.

Vrtuľník Mi-24 dodaný na Ukrajinu z Česka.

Tento Mi-14PS s označením „žltá 34“ z 10. brigády ukrajinského námorného letectva bol zostrelený vlani v máji ruskou stíhačkou Su-35S v Odeskej oblasti. Fotky jeho trosiek sa objavili až teraz.

 

08/2023
Info EDUARD 08/2023

Vážení přátelé, vítám vás u srpnového Infa a zdravím z texaského Corpus Christi, kudy s kolegy projíždíme na cestě do San Marcos na tradiční letní IPMS USA Nats. Budeme v Texasu dva týdny, po Nats se přesuneme na sever do Dallasu, kde je naším hlavním plánem studium tří exemplářů P-40 Warhawk. Chceme si ověřit nějaké detaily a průběhy křivek a případně si nějaké pasáže naskenovat.

8/1/2023

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna na Ukrajine waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (2137 ms)

Rendering Letecká vojna na Ukrajine (312719): (28/28) (16 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i7584/item1036637-small.jpg

 i7584/item1036611-small.jpg

 i7584/item1036612-small.jpg

 i7584/item1036613-small.jpg

 i7584/item1036614-small.jpg

 i7584/item1036610-small.jpg

 i7584/item1036615-small.jpg

 i7584/item1036616-small.jpg

 i7584/item1036617-small.jpg

 i7584/item1036620-small.jpg

 i7584/item1036621-small.jpg[p2]

 i7584/item1036622-small.jpg[p2]

 i7584/item1036623-small.jpg[p2]

 i7584/item1036624-small.jpg[p2]

 i7584/item1036625-small.jpg[p2]

 i7584/item1036626-small.jpg[p2]

 i7584/item1036627-small.jpg[p2]

 i7584/item1036628-small.jpg[p2]

 i7584/item1036629-small.jpg[p2]

 i7584/item1036618-small.jpg[p2]

 i7584/item1036619-small.jpg[p2]

 i7584/item1036630-small.jpg[p2]

 i7584/item1036631-small.jpg[p2]

 i7584/item1036632-small.png[p2]

 i7584/item1036633-small.jpg[p2]

 i7584/item1036635-small.jpg[p2]

 i7584/item1036636-small.jpg[p2]

 p156/vth405758-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i7584/vth405923-1.jpg

 i7584/vth405924-1.jpg