Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna na Ukrajine

Mínus jeden Su-57

Miro Barič

V tomto pokračovaní budeme sledovať obdobie od 1. 6. do 30. 6. Obe strany sa v ňom pripravovali na očakávané zaradenie stíhačiek F-16 do výzbroje ukrajinských vzdušných síl. Ukrajinská strana pokračovala v čistení priestoru pre ne a zameriavala sa na ruské letiská, radary a systémy protivzdušnej obrany. Na jednom letisku sa pri tom podarilo zasiahnuť aj najnovšiu ruskú stíhačku Su-57. Rusko sa tiež snažilo masívne útočiť na ukrajinské letiská, na ktorých očakáva nasadenie F-16.

Základňa Achtubinsk po ukrajinskom útoku 8. 6. Na satelitnej snímke spoločnosti Maxar vidno tri Su-57 a celkom dole je na ploche namaľovaná silueta lietadla na zmätenie dronov. 

Detail na poškodený Su-57. Vľavo od neho vpredu i vzadu sú stopy po výbuchoch dronov. Je tiež vidno, že nad lietadlom začali tesne pred útokom stavať prístrešok.

Začneme rovno rekapituláciou ukrajinských útokov. V noci zo stredy 5. 6. na štvrtok 6. 6. bola ukrajinskými dronmi napadnutá rafinéria Novošachtinskyj v ruskej Rostovskej oblasti. Po zásahu v nej vypukol rozsiahly požiar. Rafinérii nepomohlo ani to, že okolo jej objektov vybudovali akúsi protidronovú ochranu v podobe kovových klietok a sietí.

V sobotu 8. 6. sa ukrajinské drony prvýkrát objavili nad Severným Osetskom. Ich cieľom bola letecká základňa Mozdok, z ktorej operujú stroje Tu-22M3 a MiG-31K. Letisko sa nachádza viac ako 700 km od frontovej línie na Ukrajine. Ruské úrady najprv oznámili, že tri útočiace drony boli zostrelené a ku žiadnym škodám nedošlo. Na sociálnych sieťach potom ukázali fotky trosiek ukrajinských bezpilotných prostriedkov. Z nich ale vyplýva, že útočilo najmenej šesť dronov (toľko motorov je na fotkách). Šéf Severoosetskej republiky Sergej Menjajlo neskôr priznal, že došlo k drobným škodám a požiarom. Podrobnosti však nie sú známe. Satelitné snímky z 12. 6. zachytili stopy po požiaroch, ktoré pravdepodobne spôsobili dopady dronov. Horelo však ďaleko od odstavných plôch pre lietadlá. Tie boli na satelitných záberoch prázdne – Rusi svoje lietadlá po ukrajinskom útoku evakuovali.

 

Drahá korisť

V ten istý deň, 8. 6., zaútočili ukrajinské drony aj na základňu Achtubinsk v ruskom Astrachanskom kraji, ktorá leží 600 km od frontovej línie. Tam sa im podaril husársky kúsok, keď črepinami poškodili najmodernejšiu ruskú stíhačku Suchoj Su-57. V Achtubinsku sídli 929. štátne letecko-výskumné stredisko V. P. Čkalova a stroje Su-57 tam prechádzali testami. Stáli na ploche bez akéhokoľvek krytu.

Na satelitných záberoch vidno pri jednom Su-57 dva krátery a spálené plochy po dopade dronov. Sú len pár metrov od lietadla a aj ruské telegramové kanály priznali, že bolo zasiahnuté črepinami. Až po podrobnej prehliadke malo byť jasné, či je vôbec opraviteľné, alebo je natoľko poškodené, že ho treba vyradiť. Ukrajinská vojenská rozviedka HUR uviedla, že zasiahnutý bol aj ďalší Su-57, ten však utrpel iba mierne škody, ktoré boli opraviteľné na mieste.

Nasledujúci deň, nedeľa 9. 6., predstavoval prvenstvo pre ukrajinské vzdušné sily, Tie totiž prvýkrát zaútočili na ruské územie pomocou pilotovaných lietadiel. Zasiahnutá bola budova ruského veliteľstva v Belgorode. Je pravdepodobné, že pri tom bola použitá západná navádzaná munícia. Obmedzenia na jej použitie aj na ruskom území uvoľnili viaceré štáty krátko predtým v reakcii na ruské útoky proti ukrajinskej Charkovskej oblasti.

Bombardér Tu-22M3 na ilustračnej snímke ruského ministerstva obrany. Rovnaký typ bol umiestnený na základni Mozdok.

Pokračovali aj útoky na ruské prostriedky protivzdušnej obrany. V pondelok 10. 6. boli na okupovanom kryme zasiahnuté dva systémy S-300 v Jevpatorii a na polostrove Tarchankut a jeden systém S-400 v Džankoj. V utorok 11. 6. zas boli zasiahnuté dva radary – jeden systému S-300 a jeden systému S-400 – v Belbeku, taktiež na okupovanom Kryme.

V noci na piatok 14. 6. sa terčom útoku najmenej 70 ukrajinských dronov stalo letisko Morozovsk v Rostovskej oblasti na juhu Ruska. Táto strategicky dôležitá základňa je domovom lietadiel Su-34 a útoku čelila už v apríli 2024. Aj tentoraz ruská strana tvrdila, že všetky ukrajinské drony zachytila a zostrelila. Obyvatelia Morovozska však zaznamenali výbuchy a požiare a satelitné snímky po útoku odhalili, že bol poškodený hangár a v ňom dve lietadlá Su-34, ktoré vidno cez diery v streche. Neďaleko hangára je vidno spálené miesta a stopy po rozliatom palive na odstavnej ploche. Je možné, že tam bolo poškodené ďalšie lietadlo, ktoré odtiahli ešte pred preletom satelitu.

Počas tohto masového útoku bolo zasiahnuté aj školiace stredisko protivzdušnej obrany v Jejsku na ruskej strane Azovského mora. Na základni bola jedna budova úplne zničená a druhá poškodená. Podľa ukrajinských zdrojov mohol byť v zničenej budove sklad iránskych dronov Shahed-136, ktoré Rusi používajú na útoky proti ukrajinským mestám. Malo ich byť zničených až 120. V Krasnodarskom kraji boli zároveň zasiahnuté aj štyri rafinérie.

 

S-500 nepomohol

V reakcii na útoky proti ruskej protivzdušnej obrane presunuli v prvej polovici sledovaného obdobia na okupovaný Krym najnovší systém S-500 Triumfator. Jeho bojový debut však absolútne nevyšiel. V nedeľu 23. 6. sa cieľom útoku rakiet ATACMS stal vesmírny komunikačný komplex NIP-16 v dedine Vitino pri Jevpatorii. Vybudovali ho ešte v roku 1958 počas ZSSR a slúžil pre sovietsky vesmírny program. Rusi sa ho zmocnili po okupácii Krymu a používajú ho na komunikáciu s vojenskými satelitmi. Tie slúžia na odhaľovanie ukrajinských cieľov a navádzanie bômb na ne. Napriek tomu, že komplex chránil práve systém S-500, najmenej štyri rakety ATACMS obranou prešli a vesmírnu komunikačnú stanicu NIP-16 zasiahli.

V rovnaký deň došlo ku tragédii na pláži pri Sevastopole. Do davu dovolenkárov tam dopadli časti rakety. Podľa oficiálnych správ zahynulo päť ľudí, z toho tri deti a okolo 120 bolo zranených. Ruské úrady obvinili Ukrajinu, že cielila priamo na civilistov na pláži a USA z toho, že do rakety ATACMS zadali súradnice pláže. Obe tvrdenia sú pochybné. Ak by raketa ATACMS s kazetovou muníciou naozaj mierila priamo na dovolenkárov, bolo by obetí oveľa viac. To, napokon, spochybnili aj sami Rusi, keď uviedli, že rakety ATACMS zostrelili a na pláž fopadla len časť trosiek jednej z nich.

Na ruských sociálnych sieťach sa tiež objavili fotky, podľa ktorých dopadli na pláž úlomky rakety ruskej protivzdušnej obrany. Incident navyše poukázal na fakt, že Rusi umiestňujú radary i odpaľovacie zariadenia v blízkosti pláži a to zvyšuje riziko pre dovolenkárov.

V piatok 28. 6. čelila útoku samotná batéria S-500. Podľa ukrajinskej strany dopadla na jej pozície pri letisku Džankoj raketa ATACMS a zničila radar ruského systému. Satelit zaznamenal na mieste, kde bola batéria rozmiestnená, silný požiar. Táto informácia však ostala nepotvrdená.

 Trosky Su-25SM s označením RF-91968 a s trupovým číslom „modrá 09“, ktorý bol zostrelený zrejme už v roku 2022, ale vrak sa našiel až teraz.

Ruské straty vo vzduchu

Rovnako bez potvrdenia ostal zostrel ruského Su-25 v Doneckej oblasti v ten istý deň. Ukrajinská národná garda ho zachytila na neostrom videu, na ktorom vidieť obláčik dymu po zásahu lietadla. Prípadné potvrdenie zostrelu však môže prísť omnoho neskôr. Takto boli 7. 6. 2024 prvýkrát zverejnené fotografie vraku Su-25SM s označením RF-91968 a s trupovým číslom „modrá 09“. Ten bol zrejme zostrelený už v roku 2022 v Chersonskej oblasti a pilot sa z neho katapultoval. Ruskí vojaci našli jeho vrak až teraz a tak sa na svetlo sveta dostali jeho fotky a tým aj potvrdenie zostrelu.

Potvrdené sú dve ruské straty vo vzduchu počas sledovaného obdobia. K prvej došlo v utorok 11. 6. v Severnom Osetsku. Počas cvičného letu v horskom údolí v regióne Alagir sa tam zrútil stroj Su-34. Obaja piloti zahynuli. Oficiálne bola príčinou technická závada (ku ktorej mohla prispieť nedostatočná údržba počas vojny), no objavili sa aj rôzne iné špekulácie.

V piatok 21. 6. bol počas masívneho ukrajinského dronového útoku zničený vrtuľník Kamov Ka-29 ruského námorného letectva. Stalo sa tak nad Čiernym morom pri Anape v Krasnodarskom kraji. Všetci štyria členovia posádky prišli o život. Podľa viacerých ruských zdrojov ich omylom trafila raketa z ruského systému Pancir, ktorý zasahoval proti ukrajinským dronom. Je však možné aj to, že Ka-29 bol na misii proti ukrajinským námorným dronom a tie ho zasiahli protilietadlovou raketou. O tom, že ich začali nosiť, sme informovali v predchádzajúcej časti.

 Školiace stredisko v Jejsku na satelitných snímkach spoločnosti Planet Labs - hore pred a dole po ukrajinskom útoku. Budova vľavo dostala zásah v hornej časti, sklad vpravo bol úplne zničený.

Ruská základňa Morozovsk po tom, čo na ňu 14. 6. zaútočilo vyše 70 ukrajinských dronov. Snímku urobila spoločnosť Planet Labs.

Dole pod zasiahnutým hangárom vidno na ploche veľkú škvrnu vytečeného paliva, ktorá môže pochádzať z ďalšieho poškodeného lietadla.

Ukrajinské straty

Na ukrajinskej strane nedošlo v sledovanom období vo vzduchu k žiadnym stratám. No aj ukrajinské letiská boli opakovane pod ruskou paľbou a došlo na nich k zásahom viacerých strojov. Ako prvé sa v júni stalo cieľom civilné letisko v Odese. V stredu 5. 6. boli zverejnené fotografie zachytávajúce zničené súkromné akrobatické lietadlá Su-31M s registráciou UR-TOP a Extra EA300SC s registráciou UR-WIN. V zasiahnutom hangári bolo poškodené aj ultraľahké lietadlo Aeroprakt A-22 Foxbat.

Vzápätí bolo vo štvrtok 6. 6. zverejnené video, ktoré zachytáva útok samovražedného dronu Lancet na ukrajinský Su-25 na letisku Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti. V pondelok 10. 6. bol na základni Myrhorod v Poltavskej oblasti pri ruskom raketovom útoku zničený Su-27, pravdepodobne v dvojmiestnej verzii UB. V ten istý deň, 10. 6., sa Kryvyj Rih opäť stal terčom útoku Lancetu, ktorý na ňom zničil ďalší Su-25. Ani v jednom z týchto prípadov nie je jasné, či išlo o operačné lietadlá, odstavené vyradené stroje, alebo makety. Na základni Kryvyj Rih bolo napríklad používanie verne zhotovených makiet v úlohe návnad pre ruské drony zdokumentované už v novembri 2023.

Hoci k stretom prúdových lietadiel takmer nedochádza a v sledovanom období nebol zaznamenaný žiadny takýto incident, o to intenzívnejšie sú boje medzi ukrajinskými vrtuľovými lietadlami a ruskými prieskumnými dronmi, o ktorých sme už tiež informovali. Súboje pripomínajúce prvú svetovú vojnu boli zachytené na viacerých videách a objavili sa aj fotografie dokumentujúce úspechy posádky na boku trupu lietadla Jak-52. Ide o primitívnu, no veľmi účinnú taktiku. Pilot cvičného lietadla sa čo najviac priblíži ku dronu a druhý člen posádky ho zo zadného kokpitu zostrelí guľometom.

 Hangár civilného letiska v ukrajinskej Odese, v ktorom boli zničené dve súkromné akrobatické lietadlá a poškodený najmenej jeden ultralight.

Mirage na pomoc

Na oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že Ukrajina dostane stíhačky Mirage 2000. Malo by ísť o verziu 5F, ktorá vstúpila do služby vo francúzskom letectve v roku 2000. Má nový kokpit, v ktorom väčšinu prístrojov nahradilo niekoľko veľkých displejov, vylepšený radar a možnosť nosiť zameriavacie kontajnery. Táto verzia je optimalizovaná na boj proti vzdušným cieľom, proti ktorým nosí rakety MICA s dosahom 60 až 80 km. Môže však nosiť aj zbrane proti pozemným cieľom, ktoré už Ukrajina používa – strely SCALP-EG (Storm Shadow) a navádzané bomby Hammer.

Ukrajinský MiG-29 patriaci 40. brigáde taktického letectva.

Zatiaľ nie je známe, koľko strojov Paríž Kyjevu poskytne. Francúzske letectvo má vo výzbroji necelých 30 kusov Mirage 2000-5F a ďalšie má uložené v rezerve. Portál The War Zone špekuluje aj o tom, či sa Francúzsko nebude snažiť získať späť stíhačky, ktoré v minulosti vyviezlo do iných krajín. Napríklad Grécko naznačilo, že sa bude chcieť svojich Mirage 2000-5 zbaviť, pretože nedávno objednalo nové lietadlá F-35. Ukrajinskí piloti by sa na francúzske stíhačky mali preškoliť v priebehu 12 mesiacov.

Mirage 2000 sú však zatiaľ len hudbou budúcnosti a aj dodávky F-16 sa ešte nezačali, hoci sú na spadnutie. Jedinými stíhačkami, ktoré Ukrajina dostala od spojencov, tak stále ostávajú stroje MiG-29 dodané z Poľska a Slovenska. Na konci sledovaného obdobia sa objavila vôbec prvá fotografia, ktorá zachytáva ex-slovenský stroj aj s trupovým číslom. Doteraz boli na všetkých záberoch retušované.

Ukrajinský Su-27 s raketami HARM pri pohľade z kokpitu iného lietadla.

Ide o dvojmiestny stroj MiG-29UBS, ktorý v slovenskom letectve niesol číslo 1303. Ponechal si typickú kamufláž v tvare rybacej kosti na chrbte trupu. Pôvodné slovenské číslo bolo na chvoste pretreté mierne odlišným odtieňom sivej. Stroj má okrem žlto-modrého označenia aj nové číslo – biela 80. To je na boku sacích otvorov a v menšom prevedení aj na zvislej chvostovej ploche.

Bývalý slovenský MiG-29UBS (ex 1303) teraz nosí v ukrajinskom letectve číslo „biela 80“.

08/2024
Info EDUARD 08/2024

INFO Eduard je modelářsko-historický měsíčník, který od roku 2010 v českém a anglickém jazyce publikuje společnost Eduard Model Accessories. Magazín je dostupný zdarma na platformě Triobo a je možné jej stáhnout také v PDF verzi. Společnost Eduard je výrobcem plastikových modelů a doplňků s více než 30letou tradicí. Během svého působení v oboru plastikového modelářství se společnost Eduard zařadila mezi jeho světové lídry. Další podrobnosti o společnosti a jejím sortimentu najdete na www.eduard.com. Zde se můžete mimo jiné zdarma přihlásit k odebírání magazínu INFO a produktových informací: https://www.eduard.com/cs/info-eduard/

8/1/2024

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna na Ukrajine waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (1587 ms)

Rendering Letecká vojna na Ukrajine (360392): (16/16) (8 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i9292/item1138521-small.jpg

 i9292/item1138522-small.jpg

 i9292/item1138523-small.jpg

 i9292/item1138524-small.jpg

 i9292/item1138525-small.jpg

 i9292/item1138526-small.jpg

 i9292/item1138527-small.jpg

 i9292/item1138528-small.jpg

 i9292/item1138529-small.jpg

 i9292/item1138531-small.jpg

 i9292/item1138533-small.jpg[p2]

 i9292/item1138534-small.jpg[p2]

 i9292/item1138532-small.jpg[p2]

 i9292/item1138536-small.jpg[p2]

 i9292/item1138538-small.jpg[p2]

 i9292/item1138543-small.jpg[p2]

 p156/vth464951-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i9292/vth464975-1.jpg

 i9292/vth465144-1.jpg