Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna na Ukrajine

Vrtuľníky Mi-8 sú všadeprítomné a veľmi potrebné. Túto sériu záberov zverejnili ukrajinské ozbrojené sily v poslednom období.


Porážka Čiernomorskej flotily

 

Text: Miro Barič

Foto: Ozbrojené sily Ukrajiny, sociálne siete a ďalšie verejné zdroje


V sledovanom období od 1. 9. do 30. 9. došlo k viacerým úspešným ukrajinským útokom na okupovaný polostrov Krym. To viedlo k stiahnutiu väčšiny lodí ruskej Čiernomorskej flotily zo Sevastopoľa do vzdialenejších prístavov. Ukrajina vďaka tomu dokázala obnoviť vývoz obilia vlastnými silami. To sa nedá nazvať inak ako strategická porážka Čiernomorskej flotily.

 

Na začiatok sa musíme vrátiť do predchádzajúcich období, pretože nasledujúce udalosti spolu úzko súvisia. V júli vypršala platnosť obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz potravín z ukrajinských prístavov. Rusko po jej skončení začalo okamžite útočiť na infraštruktúru prístavov a sklady obilia – a to nielen v Čiernom mori, ale aj na Dunaji.

Tieto útoky pokračovali aj v auguste a aj v septembri, teda v období, ktoré sledujeme v tejto časti seriálu. Dunaj tvorí hranicu s Rumunskom a ukrajinské prístavy Izmail a Reni na tejto rieke ležia len pár metrov od členského štátu NATO. V priebehu jedného týždňa na začiatku septembra sa na rumunskom území našli zvyšky troch ruských dronov, ktoré tam dopadli pri útokoch na ukrajinské prístavy.

Reakcia na to však bola pomerne rozpačitá. V prvom prípade informovala o dopade ruského dronu na rumunské územie najprv ukrajinská strana, no Bukurešť to dlho odmietala priznať. Keď už dopady ruských dronov hlásili aj rumunskí civilisti, informovala vláda v Bukurešti spojencov v NATO o týchto incidentoch a zároveň si predvolala ruského chargé d'affaires, aby vyjadrila „ostrý protest“. Hovorca NATO Dylan White sa vyjadril, že nič nenaznačuje tomu, že by Rusko úmyselne útočilo na územie aliancie. Je jasné, že konflikt s Ruskom si NATO neželá...

Od júla do októbra podniklo Rusko 17 veľkých útokov na prístavy, pri ktorých zasiahlo 150 budov, šesť civilných nákladných lodí a zničilo 300 000 ton obilia. Je jasné, že Ukrajina sa na to nechcela pozerať so založenými rukami. Jej reakcia bola postupná, metodická a napokon veľmi účinná. A to aj napriek tomu, že na rozdiel od Ruska nedisponuje námornou flotilou.

Už v priebehu augusta došlo k sérii útokov na Kryme, pri ktorých bola zničená batéria protivzdušného systému S-400 v Olenivke na seveorozápade polostrova. Zasiahnuté boli aj základne Saky, Hvardijske a Belbek, na ktorých bola vyradená veľká časť letectva Čiernomorskej flotily.

V priebehu augusta ukrajinské špeciálne jednotky obsadili štyri ropné plošiny v Čiernom mori, na ktorých mali Rusi radary a pristávacie plochy pre vrtuľníky. Došlo pri tom aj k súboju ukrajinských člnov s ruskou stíhačkou Su-35. Tá sa stala cieľom rakety vystrelenej z jedného z člnov. Nie je isté, či bola skutočne poškodená, no radšej sa stiahla. Pri jednom z nájazdov musel ukrajinský čln divoko manévrovať, aby sa vyhol ostreľovaniu. Pri tom z neho vypadol jeden vojak. Ostal na hladine, kde ho neskôr našiel ukrajinský dron. Ten hlásil polohu vojaka až kým neprišla záchrana.

Je možné, že na týchto akciách sa podieľali aj tri vrtuľníky Sea King HU.5, ktoré dodala Británia. Tieto helikoptéry Ukrajina používa na transportné účely, pri pátracích a záchranných misiách, ale aj na prepravu špeciálnych jednotiek za nepriateľskú líniu. Je teda veľmi pravdepodobné, že sa v auguste podieľali na obsadení ropných plošín v Čiernom mori a na podpore výsadku špeciálnych síl na pobreží Krymu. Zhodou okolností bola v sledovanom období zverejnená aj nová fotka helikoptéry Sea King v ukrajinských službách. Na pravom boku trupu má hlavu kreslenej postavičky a nápis Aviator.

Cieľom ukrajinských útokov sa stali aj ruské lode. Na začiatku augusta, 4. 8. v noci, bola pri vstupe do prístavu Novorossijsk zasiahnutá námorným dronom výsadková loď Olenegorskyj Gornjak triedy Ropucha. Podľa prvých ruských správ útok úspešne odrazila a neutrpela žiadne škody. Ráno sa ukázalo, že loď nie je schopná pohybu a má veľký náklon na ľavobok. Museli ju odtiahnuť do doku. Na čiare ponoru mala dieru vysokú štyri a širokú dva metre. Hneď na druhý deň bol južne od Kerčského mosta zasiahnutý námorným dronom aj ruský tanker Sig. Výbuch spôsobil dieru na pravoboku a zaplavenie strojovne.

 

Útok na doky a štáb 

Všetky doteraz uvedené akcie boli len predohrou k hlavnému útoku, ku ktorému došlo v septembri. Rusko po strate radarov na plošinách, systémov protivzdušnej obrany a lietadiel nedokázalo účinne chrániť západnú časť Krymu. Pre Čiernomorskú flotilu to malo katastrofálne následky. V stredu 13. 9. skoro ráno dopadli na suchý dok lodenice Sevmorzavod v prístave Sevastopoľ strely s plochou dráhou letu Storm Shadow vypustené z ukrajinských lietadiel Su-24M. V dokoch sa práve nacházala výsadková loď Minsk triedy Ropucha a ponorka B-237 Rostov na Done.

Na lodi Minsk vypukol veľký požiar, ktorý zlikvidoval prakticky všetky nástavby od hlavnej paluby vyššie. Časť stien týchto nástavieb skolabovala. Veliteľský mostík a lodný stožiar sa úplne zrútili.  V tomto prípade ide o staršie plavidlo z roku 1983 a rentabilita jeho opravy je veľmi otázna. Ukrajinská strana tvrdí, že Minsk mal 14. 9. opustiť dok a preto mal na palube posádku, ktorá sa na to pripravovala. Z nej malo zahynúť viac ako 60 námorníkov.

Rovnako zle obišla aj ponorka Rostov na Done. Tá patrí do vylepšenej triedy Kilo (ruský Projekt 636.3) a do služby vstúpila v roku 2014. Okrem torpéd môže niesť aj strely Kalibr, ktoré vypúšťala na ukrajinské mestá. Tomu je v jej prípade koniec. Po zásahu striel Storm Shadow má dve veľké diery v trupe – jednu na pravom boku za veliteľskou vežou a jednu vpredu v priestore torpédometov. Možnosti jej opravy sú tiež veľmi otázne.

Prešlo len niečo vyše týždňa a Ukrajinci podnikli ďalšiu úspešnú akciu strelami Storm Shadow proti Sevastopoľu. Presne na poludnie 22. 9. zasiahli veliteľstvo Čiernomorskej flotily najmenej dve strely. Z budovy ostali len obvodové steny, vnútro bolo úplne zničené. Čo bolo pre Rusov horšie, v štábe práve prebiehalo stretnutie vysokých dôstojníkov, o čom boli Ukrajinci informovaní partizánskym hnutím. Dva dni po útoku ukrajinské veliteľstvo špeciálnych síl uviedlo, že pri tejto operácii nazvanej Pasca na kraby prišlo o život 34 ruských dôstojníkov a 105 vojakov bolo zranených. Zabitý mal byť aj veliteľ Čiernomorskej flotily, admirál Viktor Sokolov. Ruská strana neskôr zverejnila niekoľko videí, ktoré majú dokazovať, že Sokolov je v poriadku, no panujú nejasnosti ohľadom toho, kedy tieto videá vznikli. Podľa ruských okupačných úradov si útok vyžiadal len šesť zranených a „situácia je pod kontrolou“. Zároveň však museli priznať, že budovu nie je možné opraviť a jej zvyšky budú zbúrané.

Väčšina zostávajúcich veľkých lodí Čiernomorskej flotily sa stiahla ďalej na východ, najmä do Novorossijska. Výsadkové lode sa presunuli do Azovského mora, kde slúžia na prepravu zásob do prístavov Berďansk a Mariupoľ. Rusko prestalo ovládať západnú časť Čierneho mora, čo Ukrajina využila na obnovenie vývozu obilia v rovnakej intenzite ako počas platnosti obilnej dohody.

Výsadková loď Olenegorskyj Gornjak naklonená na ľavobok po útoku ukrajinského námorného dronu.

Útok ukrajinského námorného dronu na ruskú loď Olenegorskyj Gornjak.

Olenegorskyj Gornjak v doku a pohľad na dieru v jeho trupe.

Ukrajinský vrtuľník  Sea King HU.5 s namaľovanou hlavou postavičky a menom Aviator na boku.

Výsadková loď Minsk horí 13. 9. v doku v prístave Sevastopoľ.

Táto zvláštna fotografia vznikla poskladaním záberov z videa zachytávajúceho poškodenie lode Minsk.

Zábery zásahov na ponorke Rostov na Done.


Ruská vzdušná ofenzíva

Neznamená to však, že Rusi sedia so založenými rukami. Na Kryme síce dostali v septembri poriadnu nádielku, no na iných úsekoch dlhej frontovej línie mali iniciatívu ruské lietadlá a drony. Veľmi nepríjemným prekvapením pre ukrajinskú stranu bolo zvýšenie doletu kamikadze dronov ZALA Lancet. Tie mali doposiaľ dolet okolo 40 km. V utorok 19. 9. však jeden dron Lancet zaútočil na letisko Dolgincevo pri meste Kryvyj Rih, ktoré sa nachádza až 70 km od frontovej línie.

Dolet Lancetu nebol jediným šokujúcim zistením toho dňa. Celý útok zaznamenal ruský prieskumný dron, ktorý sa nad letiskom nerušene pohyboval. Napriek relatívnej blízkosti frontu tak Ukrajinci trestuhodne podcenili protivzdušnú obranu. Lancet priletel k zaparkovanej stíhačke MiG-29 zozadu mierne sprava. Zdá sa, že škrtol o koniec pravého krídla a dopadol na zem tesne vedľa pravej prednej časti stíhačky. Výbuch ju teda nezničil úplne, ale celkom určite vážne poškodil zhruba v oblasti kokpitu.

Čo je však ešte viac zarážajúce, je ukrajinská nečinnosť po tomto útoku. A tak si ho Rusi mohli v sobotu 23. 9. zopakovať. Miesto deja a účinkujúci sa nezmenili. Na leteckú základňu Dolgincevo opäť zaútočil dron Lancet a opäť to snímal ruský prieskumný dron. Záber je tentoraz nočný a menej kvalitný, takže sa nedá presne určiť typ zasiahnutého lietadla. Mohol to byť opäť MiG-29 alebo aj Su-25. Po zásahu Lancetom tentoraz vybuchol a začal horieť. Video zachytáva iba jeden útok Lancetu a jeden výbuch, ale na nekvalitných satelitných záberoch bolo po ňom vidieť spálené miesto aj na ďalšej odstavnej ploche letiska, čo vedie k domnienke, že boli zničené dve lietadlá.

Do tretice prišiel útok v pondelok 25. 9. aj na letisko Kulbakino pri Mykolajive. Pri ňom výbuch úplne zničil jeden MiG-29. Zahynul pri tom letecký technik z 204. brigády taktického letectva, 26-ročný nadporučík Oleksandr Bobyk. Ukrajinská strana potvrdila jeho smrť s tým, že sa stal obeťou raketového útoku. V tomto prípade sa dron Lancet nespomína.

Ide o draho zaplatenú lekciu o tom, že nepriateľ sa nesmie podceňovať a cenné lietadlá je treba buď lepšie chrániť alebo presunúť ďalej od frontu. Na druhej strane, išlo o jediné straty ukrajinského letectva v sledovanom období. Kým v auguste došlo k viacerým zrážkam vo vzduchu s tragickými následkami, v septembri nestratila Ukrajina vo vzduchu ani jedno lietadlo či vrtuľník.

Vrtuľníky Mi-8 sú všadeprítomné a veľmi potrebné. Túto sériu záberov zverejnili ukrajinské ozbrojené sily v poslednom období.


Ruské straty

Na pozemnej fronte sa medzitým situácia viac-menej stabilizovala. Ukrajinskí vojaci síce tlačili aj v okolí Bachmutu aj v priestore Robotyne – Verbove v Záporožskej oblasti, no ich postup bol len pomalý. Proti výbežku pod obcou Robotyne nasadili Rusi výsadkové jednotky, ktoré protiútokmi síce zastavili ukrajinský postup, ale za cenu veľkých strát. Bolo jasné, že ruské velenie si kupuje čas za cenu životov svojich vojakov. Na čo si kupovalo čas, sa malo ukázať ale až v októbri.

Počas sledovaného obdobia začalo ruské letectvo opäť vo väčšom počte útočiť na ukrajinské pozície na fronte, ale aj za ňou. Využívalo na to kĺzavé navádzané bomby, ktoré stroje Su-34 vypúšťali z relatívne bezpečnej vzdialenosti. K útokom dochádzalo pozdĺž celej línie od Chersonskej po Charkovskú oblasť. Pri tom bola v piatok 29. 9. pri Tokmaku zostrelená ruská stíhačka Su-35S. Jej pilot zahynul. Stíhačka pravdepodobne sprevádzala Su-34 na bombardovacej misii. Presná príčina jej pádu ostáva neznáma. Uvádza sa, že ju zasiahla vlastná protivzdušná obrana. Je ale tiež možné, že padla do pasce nastavenej ukrajinskou stranou. V sledovanom období mal byť do okolia Odesy presunutý jeden protivzdušný systém Patriot a v predchádzajúcich mesiacoch ho Ukrajinci severne od Kyjeva už použili na zostrelenie ruských lietadiel ešte na ruskom území.

Mesiac september bol teda zakončený pádom ruského lietadla – a rovnako sa aj začal. Už v piatok 1. 9. sa do vĺn Azovského mora pri Záporožskej oblasti zrútil vrtuľník Ka-52. Stalo sa tak približne 1,5 km od pobrežia. Posádka prežila a ruskí záchranári ju z vody vylovili. Okrem toho prišlo ruské letectvo o dva stroje pri nehodách. V utorok 12. 9. sa pri obci Ložki vo Volgogradskej oblasti zrútil Su-24M. Obaja členovia posádky pri tom zahynuli. V stredu 20. 9. pri obci Kolodeznyj vo Voronežskej oblasti havaroval Su-34 s označením RF-95806 a trupovým číslom „červená 05“. V tomto prípade sa obaja letci zo 47. zmiešaného leteckého pluku úspešne katapultovali a prežili.

Su-27 z ukrajinskej 39. brigády taktického letectva.

Ukrajinský Su-25 má pre rýchlu identifikáciu v modro-žltej farbe celú spodnú časť trupu i prídavné nádrže.

Záber z ruského dronu Lancet počas útoku na ukrajinský MiG-29 na letisku Dolgincevo 19. 9.

Zničený ruský Su-35S pri Tokmaku 29. 9.

11/2023
Info EDUARD 11/2023

Dobrý den, vážení přátelé! S listopadovými novinkami jsme na tom stejně jako s říjnovými, také už jsou druhý týden v prodeji, a tak už je přinejmenším velká část čtenářů Infa zná, pokud už je rovnou nemá doma. Někteří už je dokonce lepí, a ano, jsou i tací, kteří už je mají dokonce postavené. To ovšem není v případě Bf 109 G-2 nebo G-4, obsahu té nej nej nej dvaasedmdesátinové novinky, nic složitého.

11/1/2023

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna na Ukrajine waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (1915 ms)

Rendering Letecká vojna na Ukrajine (324479): (23/23) (10 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i7864/item1065120-small.jpg

 i7864/item1065108-small.jpg

 i7864/item1065109-small.jpg

 i7864/item1065110-small.jpg

 i7864/item1065111-small.jpg

 i7864/item1065112-small.jpg

 i7864/item1065113-small.jpg

 i7864/item1065114-small.jpg

 i7864/item1065115-small.jpg

 i7864/item1065116-small.jpg

 i7864/item1065117-small.jpg[p2]

 i7864/item1065118-small.jpg[p2]

 i7864/item1065119-small.jpg[p2]

 i7864/item1065121-small.jpg[p2]

 i7864/item1065122-small.jpg[p2]

 i7864/item1065123-small.jpg[p2]

 i7864/item1065124-small.jpg[p2]

 i7864/item1065125-small.jpg[p2]

 i7864/item1065126-small.jpg[p2]

 i7864/item1065127-small.jpg[p2]

 i7864/item1065128-small.jpg[p2]

 i7864/item1065129-small.jpg[p2]

 i7864/item1065130-small.jpg[p2]

 p156/vth420540-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i7864/vth420735-1.jpg

 i7864/vth420736-1.jpg