Info EDUARD
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Letecká vojna na Ukrajine

Systém Terrahwak Paladin dodalo Ukrajine Spojené kráľovstvo.


Drony a obrana proti nim

 

Text: Miro Barič

Foto: Ozbrojené sily Ukrajiny, sociálne siete a ďalšie verejné zdroje


V období od 1. 10. do 31. 10., ktoré sledujeme v tejto časti seriálu, sa vo viacerých ohľadoch ukázala dôležitosť dronov a obrany proti nim. Preto sa tentoraz zameriame najmä na ne. Okrem nich sa však na Ukrajine objavila ďalšia významná zbraň – rakety ATACMS s dlhším doletom.

 

Začneme smutnou správou. Vo štvrtok 5. 10. Rusko spáchalo ďalší zo svojich vojnových zločinov. Krátko po poludní zasiahlo balistickou raketou Iskander kaviareň v dedine Hroza v Charkovskej oblasti. V nej sa práve konala posledná rozlúčka s vojakom, ktorý pochádzal z tejto dediny. O život prišlo 59 ľudí vrátane šesťročného chlapca. Ďalších sedem bolo zranených.

Hroza mala pred vojnou okolo 500 obyvateľov. Na začiatku invázie ju obsadili ruské okupačné vojská, oslobodená bola v septembri 2022 počas protiofenzívy v Charkovskej oblasti. Tesne pred útokom v nej žilo 330 ľudí. Jedna ruská raketa tak zabila 10 percent predvojnovej populácie dediny. Každá rodina z Hrozy niekoho stratila.

Vojak, ktorého pohreb sa 5. 10. konal, zahynul už dávnejšie. Jeho pozostatky previezli do rodnej obce až teraz. Pri ruskom útoku zomrela aj jeho vdova, syn a nevesta. Ukrajinská tajná služba SBU pár dní po útoku uviedla, že ruskú raketu naviedli dvaja kolaboranti, bratia Vladimir a Dmitrij Mamonovci. Tí predtým tiež žili v obci a po jej oslobodení ušli na územie okupované Ruskom. Keď sa zo sociálnych sietí dozvedeli o chystanom pohrebe, usúdili, že sa na pohrebe môžu zúčastniť aj spolubojovníci padlého vojaka.

Klamstvami o tom, že na pohrebe bolo mnoho neonacistov, sa Moskva snažila útok ospravedlniť. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva však vlastným vyšetrovaním zistil, že všetky obete útoku – 36 žien, 22 mužov a jedno dieťa – boli civilisti. Nie je isté len to, či Rusko útočilo na civilistov zámerne, alebo si iba neoverilo správy od kolaborantov, ktorí poskytli súradnice cieľa. Úrad vyzval Rusko, aby uznalo zodpovednosť, zistilo a potrestalo vinníkov a poskytlo odškodnenie príbuzným obetí.

 

ATACMS v akcii

Na druhej strane sa aj Ukrajina predviedla raketovým útokom, ktorý mal na rozdiel od toho ruského spektakulárny účinok na vojenské ciele. USA a Ukrajina vopred neinformovali o dodaní rakiet ATACMS, ale rovno ich použili. Prvý útok strelami ATACMS mieril v utorok 17.10. na letiská v Berďansku v Záporožskej oblasti a v Luhansku. Pre Rusov to bolo totálne prekvapenie a utrpeli veľké škody.

Rozsah škôd sa však ťažko odhadoval, pretože okrem úplne zničených a zhorených helikoptér boli viaceré zasiahnuté desiatkami až stovkami črepín, no nezačali horieť. Tieto stroje sa na prvý pohľad na satelitných záberoch javili ako nedotknuté, no v skutočnosti boli tiež neopraviteľne poškodené. Rakúsky analytik Tom Cooper s odvolaním sa na zdroje, ktoré skúmali všetky dostupné zábery, uviedol, že na letisku v Berďansku bolo zasiahnutých 13 vrtuľníkov Ka-52, dvanásť Mi-8, dva Mi-8 a dva Mi-24/35. V Luhansku bolo zasiahnutých sedem Mi-28, šesť Ka-52 a štyri Mi-8. Spolu tak ruské ozbrojené sily prišli o 46 helikoptér.

Pár dní po útoku zverejnili Rusi video, ktoré malo ukazovať, že sa na zasiahnutých základniach dokopy nič nestalo. Na videu bola zachytená prázdna odstavná plocha, na ktorej boli v pravidelných intervaloch malé krátery po submunícii z rakiet ATACMS. Bolo však vidno aj čerstvé stopy po ťažkej technike, čo naznačovalo, že pred nakrúcaním Rusi z plochy niečo odťahovali – a to vo veľkom počte. Navyše ešte predtým, prakticky ihneď po útoku, sa objavilo aj video, ktoré nakrútili ruskí vojaci na okraji zasiahnutej základne v Berďansku. Na ňom bolo vidieť päť alebo šesť požiarov – horeli budovy aj vrtuľníky.

Zostávajúce vrtuľníky stiahli okupanti na východ na základňu Taganrog, ktoré je na území Ruska – a Ukrajina teda na základe dohody so svojimi spojencami nemôže proti nej použiť západné zbrane. Pre ruské vrtuľníky to znamená dlhší let na frontu a menej času na vyhľadávanie a sledovanie cieľov. Podľa posledných správ ostalo Rusku k dispozícii už len okolo 25 helikoptér Ka-52 v použiteľnom stave.

Drony sa na Ukrajine stali všadeprítomné.

Ilustračná fotka odpálenia rakety ATACMS z raketometu M270 MLRS.

Požiare pri útoku raketami ATACMS na letisko v Berďansku.

Nevybuchnutá submunícia M74 z rakety M39 ATACMS.

Na prvý pohľad sa to nezdá, ale na tejto fotke detailu vrtuľníka Ka-52 je dokopy 35 zásahov črepinami.

Vrtuľník Ka-52 na fotke ruského ministerstva obrany.

Ďalší ilustračný záber  ruského ministerstva obrany, tentoraz na Mi-8.


950 kusov submunície

V úspešnom používaní rakiet ATACMS pokračovali Ukrajinci aj naďalej. V posledných dňoch októbra nimi zasiahli predsunuté letisko v Tokmaku v Záporožskej oblasti a batériu protivzdušného systému S-400 v Luhanskej oblasti. V tom druhom prípade boli zničené najmenej tri odpaľovacie zariadenia.

Zaujímavé je, že rakety ATACMS uspeli v priamom súboji so systémom S-400, ktorý je určený na ničenie balistických rakiet. V boji proti nim je dôležité najmä vyrátanie ich dráhy, čo rakety ATACMS komplikujú. Po štarte naberú rýchlosť 3 Machy a zároveň začnú sériu manévrov, pri ktorých menia nielen výšku, ale aj smer letu. Ich dráhu tak nie je možné určiť. Manévrovanie ihneď po štarte tiež komplikuje určenie miesta, z ktorého boli rakety vystrelené. Tým je odpaľovacie zariadenie chránené pred odvetnou paľbou.

Ukrajina zatiaľ dostala najstaršiu verziu týchto rakiet M39. Tá má kratší dosah ako neskoršie verzie (165 oproti 300 km), no nesie väčšiu nálož – až 950 kusov submunície M74. Každý z nich má veľkosť bejzbalovej loptičky a hmotnosť pol kila. Submunícia z jednej rakety zasype plochu tri hektáre, na ktorej črepiny zabíjajú všetko živé a ničia neobrnenú techniku či vrtuľníky a lietadlá.

Rakety ATACMS majú kaliber 610 mm a odpaľujú sa z raketometov M142 HIMARS alebo M270 MLRS, ktoré už Ukrajina používa od leta minulého roku. Doteraz k nim však mala len rakety kalibru 227 mm s dosahom okolo 80 km. Z jedného odpaľovacieho zariadenia možno vystreliť buď šesť rakiet kalibru 227 mm alebo jednu strelu ATACMS. Kolesový M142 HIMARS tak môže vypustiť jednu raketu ATACMS a väčší pásový M270 môže vypustiť dve tieto strely, pretože má dve odpaľovacie zariadenia.

 

Patová situácia? 

Na pozemnom bojisku sa situácia veľmi nezmenila, hoci obe strany sa snažia útočiť. Rusko pokračovalo v tlaku v oblasti Kupianska na severe v Charkovskej oblasti a rozbehlo rozsiahlu ofenzívnu operáciu pri Avdijivke v Doneckej oblasti. Po obrovských stratách techniky tam prešlo na taktiku neustálych útokov vlnami pechoty. Za cenu veľkých strát dosiahlo v sledovanom obdoví pri Avdijivke len minimálne územné zisky.

Podobná bola aj situácia pri Bachmute. V priestore obcí Robotyne a Verbove v Záporožskej oblasti sa ukrajinský postup na juh zastavil, pokračovalo však rozširovanie ukrajinského výbežku na východ a západ. Ukrajinci si tiež vytvorili niekoľko malých predmostí na ľavom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti a pokračovali v ich rozširovaní. V tejto oblasti tiež Ukrajinci úspešne nasadili vrtuľníky, ktoré lietajú nízko nad hladinou rieky a vypúšťajú na ruské pozície salvy neriadených rakiet.

Pozemné boje sprevádzalo aj čoraz masovejšie nasadenie dronov. Nad spomínanými premostiami na ľavom brehu Dnepra sa Ukrajincom podarilo získať prevahu vďaka úspešnému použitiu rušičiek, ktoré obmedzujú ruské drony. Na iných úsekoch však Rusi dronmi nahrádzajú delostrelectvo a používajú ich na kamikadze útoky nielen na techniku, ale aj na zákopy s ukrajinskými obrancami. Nad bojiskom operujú drony rôznych veľkostí. Vo väčších výškach sú to väčšie prieskumné stroje, tesne nad zemou sa zas pohybujú vo veľkých množstvách upravené malé komerčné drony.

Používanie ťažších prieskumných dronov na snímkach ukrajinských ozbrojených síl.


Guľomety a kanóny proti dronom 

Práve boj proti dronom sa tak stáva veľkou prioritou. Okrem už spomínaných rušičiek a iných väčších prostriedkov rádioelektronického boja, sú to zo Západu dodávané elektronické pušky proti dronom – v podstate ručné rušičky. Spojenci tiež dodávajú na Ukrajinu viaceré palebné prostriedky. Nórsko napríklad poskytlo diaľkovo ovládané zbraňové stanice CORTEX Typhon aj s vozidlami Dingo, na ktorých sú namontované. Počet dodaných kusov nezverejnili, ale hodnota nórskej dodávky bola 65 miliónov eur.

Systém CORTEX Typhon je vyzbrojený guľometom kalibru 12,7 mm a pracuje v dvoch režimoch. Prvý je automatický a systém sám ničí všetky drony, ktoré sa ocitnú v jeho dosahu. Nestráca sa tým drahocenný čas, ktorý je dôležitý najmä pri útoku kamikadze dronov, kedy ide o každú sekundu. Tento režim však možno použiť iba v prípade, kedy v okolí neoperujú vlastné drony. V druhom režime rozhoduje o spustení streľby operátor po tom, čo si overí identitu dronu. Účinný dostrel je 2 km.

Z Austrálie zas smerovalo na Ukrajinu 160 systémov Slinger. Z nich 110 by malo byť namontovaných na pásových obrnených vozidlách M113 a 50 na kolesové vozidlá Bushmaster, ktoré sú tiež dodávané z Austrálie. Slinger používa kanón kalibru 30 mm. V zásobníku má 150 granátov s približovacou rozbuškou. Cieľ teda nemusí trafiť priamo, ale granát vybuchne v jeho blízkosti a zničí ho črepinami.

Okrem sady optických prístrojov má Slinger aj strelecký radar. Denné a nočné kamery systému dokážu zachytiť cieľ na vzdialenosť 12–13 km a presne ho identifikovať na viac ako 4 km. Strelecký radar dokáže zamerať vozidlo na vzdialenosť 3,5 km, postavu vojaka na 2,2 km a veľký dron (napríklad DJI Matrice 600) na 1,4 km. Najmenšie ciele, ako malé kvadrokoptéry DJI Phantom, zameria na približne kilometer.

Británia v októbri poskytla Ukrajine aj systémy Terrahawk Paladin. V tomto prípade ide o pomerne ťažký prostriedok prepravovaný nákladným automobilom. Na plošine je namontovaný stožiar s radarom, laserovým diaľkomer a dennými i nočnými kamerami. Na opačnej strane je diaľkovo ovládaný kanón kalibru 30 mm. Čím je Terrahawk Paladin výnimočný, je možné doplnenie kanóna raketami APKWS kalibru 70 mm s laserovým navádzaním. Takýchto sofistikovaných systémov je však príliš málo na to, dostatočne pokryli celú frontovú líniu. Najpoužívanejšie sú tak stále obyčajné guľomety namontované na akékoľvek dostupné vozidlá.

Vežička austrálskeho systému Slinger.

Najpoužívanejšími zbraňami proti dronom sú stále protilietadlové guľomety.


Zničené dronmi i vlastnou paľbou 

Drony sa v sledovanom období postarali aj o ďalšie straty ukrajinského letectva. Stroj Lancet 3 zničil v utorok 10. 10. jeden Su-25 na ploche letiska Dolgincevo pri meste Kryvyj Rih. Objavili sa aj fotografie strojov MiG-29 zničených na letisku Kulbakino pri Mykolajive. Podľa niektorých zdrojov ide o nové straty spôsobené v októbri, v skutočnosti však ide o zábery stíhačiek zničených v predchádzajúcom mesiaci. Aj napriek tomu je zopakovanie útoku na  Dolgincevo zarážajúcou nedbanlivosťou z ukrajinskej strany. K prvému útoku naň totiž došlo už 19. 9.

Okrem toho sa na ruských kanáloch objavilo tvrdenie, že v pondelok 16. 10. bolo raketou zasiahnuté letisko Školnyj pri Odese, kde bolo zničených šesť lietadiel. Mal to dokladať aj satelitný záber. Ten však zachytával následky útoku ešte z mája 2022 a boli na ňom dva zasiahnuté cvičné stroje L-39 Albatros a štyri stíhačky MiG-21. Tie ukrajinské letectvo nikdy nepoužívalo. Tri stroje boli MiG-21bis pôvodne z Alžírska opravované pre Jemen, ktoré však nikdy neboli dodané a viac ako desať rokov nelietali. Štvrtý bol dvojmiestny MiG-21UM.

Malé komerčné drony sú na bojisku najrozšírenejšie.


Z predchádzajúcich období pochádza aj zostrelený ukrajinský Su-24, ktorého trosky sa našli pri Bachmute a Rusi zverejnili ich fotografie v stredu 18. 10. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o stroj Su-24M s trupovým číslom „biela 69“, ktorý bol stratený v máji 2022 pri Soledare. Jeho posádka, podplukovník Igor Chmara a major Ilja Negar zo 7. brigády taktického letectva, zahynula.

Jediným ukrajinským strojom, ktorého zostrel bol potvrdený v sledovanom období, je vrtuľník MI-24 zo 16. samostatnej brigády armádneho letectva. Stroj sa zrútil v piatok 20. 11. pri obci Časiv Jar v Doneckej oblasti. Vrtuľník Mi-8 bol následne zachytený na misii pri pokuse zachrániť členov posádky zostrelenej MI-24. Najmenej jeden z nich, podplukovník Serhij Novosad, však prišiel o život.

Ukrajinská strana hlásila v sledovanom období zostrelenie viacerých ruských lietadiel Su-25 počas bojov o Avdijivku. Ani jeden z nich však nebol zatiaľ potvrdený. Je možné, že trosky sa nájdu a objavia na záberoch až neskôr, ako sa to počas tejto vojny stalo už veľakrát. Čo je potvrdené, okrem letísk zničených raketami ATACMS, sú dva zostrely, ktoré má s najväčšou pravdepodobnosťou na svedomí „priateľská“ streľba do vlastných radov.

Pri prvom z nich bola v piatok 6. 10. zničená jednomiestna stíhačka typu Suchoj. Stroj sa zrútil pri obci Nikolske neďaleko Mariupolu v Doneckej oblasti. Pilot sa úspešne katapultoval a zachránil na padáku. V druhom prípade však zahynula celá trojčlenná posádka námornej helikoptéry Mi-8MTV-5. Tá sa po zásahu vlastnou protivzdušnou obranou zrútila v nedeľu 22. 10. do mora. Stroj patril 98. samostatnému zmiešanému leteckému pluku a zahynuli v ňom major Grigorij Azanov a ďalší dvaja dôstojníci Maxim Pasečnik a Alexej Kontievskyj.

Protilietadlový tank Gepard so symbolmi zostrelov.


Zalužného úvahy

Na záver sa ešte raz vrátime ku dronom. Náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj napísal dlhšiu tézu pre magazín The Economist, v ktorej im venuje značnú pozornosť. Zalužnyj uvádza, že situácia na fronte speje ku patu, ktorý viac vyhovuje Rusku. Uvádza tiež päť spôsobov, ako túto patovú situáciu prekonať:

1. Získanie vzdušnej prevahy

2. Prekonanie mínových polí v dostatočnej hĺbke

3. Účinná protibatériová paľba

4. Vytváranie a príprava dostatočných rezerv

5. Účinný rádioelektronický boj

 

V prípade letectva Zalužnyj uvádza, že Ukrajina mala na začiatku vojny vlani vo februári 120 taktických lietadiel, z nich však iba 40 bolo v uspokojivom technickom stave. K dispozícii mala 33 práporov protivzdušnej obrany stredného a krátkeho dosahu, z ktorých však iba 18 malo vybavenie v dobre udržiavanom technickom stave. Vďaka pomoci spojencov sa však podarilo posilniť aj letectvo aj protivzdušnú obranu. Dodané boli stíhačky, bitevné lietadlá i helikoptéry. Ukrajina tiež dostala 16 rôznych západných typov prostriedkov protivzdušnej obrany od prenosných rakiet, cez samohybné protilietadlové kanóny Gepard až po systémy Patriot.

Vďaka tomu sa podarilo spôsobiť nepriateľovi značné straty. Podľa Zalužného ruské letectvo stratilo ekvivalent jednej leteckej armády a v prípade helikoptér prišlo o 13 plukov (brigád) armádneho letectva. Nepriateľ síce buduje nové útočné letecké jednotky, do popredia sa však dostali bezpilotné prostriedky, ktoré prevzali významnú časť úloh letectva v oblasti prieskumu aj leteckých úderov.

Na získanie leteckej prevahy navrhuje Zalužnyj simultánne masové používanie lacných lietajúcich falošných terčov a útočných dronov. Návnady spolu s dronmi v jednej bojovej formácii zahltia protivzdušnú obranu protivníka, zmätú nepriateľa ohľadom počtu skutočných bojových prostriedkov pri nálete a tiež ho donútia odhaliť pozície svojej obrany.

Nepriateľské drony navrhuje Zalužnyj loviť pomocou dronov so sieťou, aby eliminoval hrozbu kamikadze útokov na vlastné jednotky. Prieskumné drony s infračervenými kamerami v noci chce oslepovať pomocou stroboskopov. Tým im zabráni odhaliť pozície ukrajinských vojakov a techniky. Na kontaktnej línii je nevyhnutné masové používanie prostriedkov rádioelektronického boja (prenosných rušičiek, protidronových pušiek) na ochranu vlastných pozemných vojsk.

Zalužnyj sa okrem dronov venuje aj hrozbe pilotovaných lietadiel, ktoré na ukrajinské pozície vypúšťajú kĺzavé bomby z diaľky. Používanie simulátorov radarov protivzdušnej obrany, ktoré ožiaria blížiace sa lietadlo, by malo vyľakať pilota tak, aby vypustil svoj smrtiaci náklad z väčšej vzdialenosti a tým pádom menej presne a efektívne.

Ukrajinský MiG-29 zničený na letisku Kulbakino.

Tento ukrajinský Su-24M bol stratený už v máji 2022 pri Soledare, fotky sa objavili až teraz.

Ukrajinská helikoptéra Mi-8 vypúšťa neriadené rakety na ruské pozície.


12/2023
Info EDUARD 12/2023

Dobrý den, vážení přátelé! Po tříleté přestávce jsme se letos opět vypravili do Telfordu, a je dobře, že jsme se odhodlali tam jet. Přeci jen je Británie kolébkou našeho byznysu, výstava v Telfordu je největší výstavou v našem oboru a chybět na ní by byla chyba. V příštím roce budeme na výstavy vyrážet dál. Na přelomu ledna a února začneme tradičně v Norimberku. Pevně doufám, že tam letos potkáme víc kolegů z jiných firem i víc obchodníků a novinářů než loni. Přiznám se, že jsem trochu napjatý. Podle účasti firem v Norimberku můžeme posuzovat nakolik se svět vrací do normálu a všichni bychom byli určitě rádi za zjištění, že tomu tak je a svět se do normálu opravdu vrací.

12/1/2023

Číst

Nenechte si ujít

Úvodník

Úvodník

Dobrý den, vážení přátelé, po únorové premiéře a březnovém pokračování P-40E Warhawk je v dubnu čas na patrně nejvýznamnější protivníky Warhawků, japonská Zera. Poslední premiéru příslušníka rodiny Zer, plovákového Rufe, jsme měli přesně přede dvěma lety, v dubnu 2023. Dva roky nabízejí dostatek času si od Zer trochu odpočinout a dostat chuť na nové přírůstky.

04/2025

KAMIKAZE TOKKŌTAI

KAMIKAZE TOKKŌTAI

Jedním ze slov, která zná z oboru letectví doslova každý, aniž by se o něj alespoň okrajově zajímal, je výraz „kamikaze“. Je spojen s převážně leteckou kampaní, která začala v říjnu 1944 a trvala v podstatě až do konce války v Pacifiku. Stovky letců během ní obětovali své životy ve jménu japonského císařství.

04/2025

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil Dekelia

Muzeum řeckých vzdušných sil (The Hellenic Air Force Museum) je poměrně mladá instituce, v současné podobě existuje od roku 1986. Rozhodně však má na co navazovat, protože letecké sbírky byly předtím součástí řeckého Válečného muzea. Muzeum organizačně spadá pod velení vojenského letectva (Hellenic Air Force – HAF) a jeho úkolem je nejen historický výzkum, shromažďování, uchování a zpřístupňování exponátů, ale také vyhledávání, vyzvedávání, konzervace a restaurace artefaktů souvisejících s řeckou leteckou historií.

04/2025

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Letecká vojna na Ukrajine - Prišli prvé Mirage 2000

Plná ruská invázia na Ukrajinu sa začala pred tromi rokmi, 24. februára 2022. Toto pokračovanie seriálu sa tak nezaoberá len posledným obdobím od 1. 2. 2025 do 28. 2. 2025, ale rekapituluje aj udalosti za posledný rok. Začneme ale najväčšími aktualitami – a tými je dianie na svetovej politickej scéne.

04/2025

Červencové Stirlingy

Červencové Stirlingy

Když byla v létě 1941 denní letecká ofenzíva RAF nad okupovaným evropským pobřežím na svém vrcholu, britské velení již vědělo, že tato strategie přináší vlastní vysoké ztráty, které jsou výrazně vyšší, než ztráty Luftwaffe. RAF se pokoušelo své protivníky zapojit do boje především v rámci operací Sweep a Circus. Zatímco v prvním případě šlo o nasazení pouze stíhacích perutí, v případě Circusu se jednalo o rozsáhlý stíhací doprovod pro malou skupinu Blenheimů. V doletu těchto formací však bylo velmi málo cílů se strategickou hodnotou pro německé okupanty.

04/2025

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Tail End Charlie - Téměř aprílový problém

Za to, že opět píši svůj příspěvek do Tail End Charlie na poslední chvíli, nemůžu až tak moc já. Práci jsem si včera, tedy v neděli, ještě dva dny před vydáním aktuálního čísla, rozdělil vcelku zodpovědně. Ovšem nějak jsem na konci dne nestíhal. Pochopitelně, mohl bych to přičítat své pomalé práci, tendenci utíkat od povinností k věcem, které mi do mozku propouštějí ty správnější hormony pro správnější nálady a tisíci dalších věcí, tkvících jen a pouze v mé povaze, nezodpovědnosti a lenosti. Je to ale jinak, přátelé. Sebrali mi z toho včerejšího dne hodinu.

04/2025

Flying Knights v Austrálii

Flying Knights v Austrálii

03/2025

Esem během jediného souboje

Esem během jediného souboje

S legendárními stíhacími letouny Spitfire v průběhu 2. světové války bojovali a vítězili letci mnoha národností. Řada z nich se během válečných let stala leteckými esy, někteří z nich tohoto statusu docílilo během jednoho dne. Avšak na letounech Spitfire jen jeden pilot dokázal sestřelit pět letadel během jednoho souboje. Byl jím kanadský pilot F/Lt Richard Joseph „Dick“ Audet.

12/2024

Nepřehlédněte další vydání

© 2025 Eduard – Model Accessories, s.r.o.

Mírová 170

435 21 Obrnice

Czech Republic

https://www.eduard.com

support@eduard.com

+420 777 055 500

Article Letecká vojna na Ukrajine waiting for thumbnails …

Sending statistics … done (1504 ms)

Rendering Letecká vojna na Ukrajine (327877): (28/28) (10 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: easyReading

--==[ RUN ]==--

Info EDUARD: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r85/appLogo-123.png

 r85/pubLogoa-156-cz.png

 i7993/item1072943-small.jpg

 i7993/item1072931-small.jpg

 i7993/item1072932-small.jpg

 i7993/item1072933-small.jpg

 i7993/item1072934-small.jpg

 i7993/item1072935-small.jpg

 i7993/item1072936-small.jpg

 i7993/item1072937-small.jpg

 i7993/item1072938-small.jpg

 i7993/item1072939-small.jpg

 i7993/item1072940-small.jpg[p2]

 i7993/item1072941-small.jpg[p2]

 i7993/item1072942-small.jpg[p2]

 i7993/item1072944-small.jpg[p2]

 i7993/item1072945-small.jpg[p2]

 i7993/item1072946-small.jpg[p2]

 i7993/item1072947-small.jpg[p2]

 i7993/item1072948-small.jpg[p2]

 i7993/item1072949-small.jpg[p2]

 i7993/item1072950-small.jpg[p2]

 i7993/item1072951-small.jpg[p2]

 i7993/item1072952-small.jpg[p2]

 i7993/item1072953-small.jpg[p2]

 i7993/item1072954-small.jpg[p2]

 i7993/item1072955-small.jpg[p2]

 i7993/item1072956-small.jpg[p2]

 i7993/item1072957-small.jpg[p2]

 i7993/item1072958-small.jpg[p2]

 p156/vth425252-1.jpg[p1]

 r85/appLogoa-123.png[p1]

 r85/vth512438-0.jpg[p1]

 r85/vth512465-0.jpg[p1]

 r85/vth512455-0.jpg[p1]

 r85/vth512460-0.jpg[p1]

 r85/vth512501-0.jpg[p1]

 r85/vth512440-0.jpg[p1]

 r85/vth507692-0.jpg[p1]

 r85/vth488981-0.jpg[p1]

 p156/vth512327-1.jpg[p1]

 i7993/vth425428-1.jpg

 i7993/vth425429-1.jpg